Konferenci zahájil náměstek pro všeobecné, odborné a další vzdělávání P. Špirhanzl. Úvodní slovo přednesl Doc. Koťa z VŠ psychosociálních studií a zahraniční účastníci Joseph Sally, Smith Brian z Velké Británie, kteří hovořili o efektivní rezidenční péče o děti v Londýně. Další zahraniční účastníci ze Slovenské republiky rozsáhle diskutovali o pozitivech i rizicích transformačních změn na Slovensku v ústavní výchově, komunitních rituálech a identitě dítěte v dětském domově a resocializačním centru. Anne Kristine Wormdal z Norska seznámila účastníky konference s metodou interaktivní terapie rodič – dítě, která je založena na vědeckých podkladech a je využívána v několika státech světa. Odborné bloky českých i slovenských odborníků se zaměřovaly na téma transformace institucionální péče, raný vývoj, práci s rodinou, supervizi, závislosti, komunitní práci v zařízeních.
Konference byla určena pro odborné pracovníky školských zařízení pro ústavní, ochrannou výchovu, preventivní péči a další spolupracující odborníky a měla vzdělávací charakter. Konference byla ze strany odborné veřejnosti hodnocena velice kladně a přinesla mnoho nových vědeckých poznatků z vývoje dítěte, efektivity péče také přispěla ke sdílení dobré praxe. Konference se účastnilo 200 odborníků ze zařízení institucionální výchovné péče a preventivní péče, z MPSV, MZ, z neziskových organizací, byli přítomni i pracovníci z krajských a městských úřadů.
Konference byla první konferencí MŠMT, která nastínila odborný směr transformace institucionální péče v kontextu koncepčních materiálů a Národního akčního plánu sjednocení systému péče o ohrožené děti. Z konference je vytvořen audio záznam a z příspěvků se plánuje zpracování odborného sborníku v druhé polovině roku.
Aktualizovaný program konference:
Program Mezinárodní konference k problematice ústavní a ochranné výchovy 2010_4.doc
Vyhodnocení evaluačních dotazníků z konference: