MINISTERSTVO ŠKOLSTVÍ, MLÁDEŽE A TĚLOVÝCHOVY
UČEBNÍ DOKUMENTY
Obor vzdělání 78-62-C/002
PRAKTICKÁ ŠKOLA DVOULETÁ
Seznam předmětů:
Český jazyk a literatura
Občanská výchova
Matematika
Občanská výchova
Výtvarná výchova
Hudební výchova
Tělesná výchova
Rodinná a zdravotní výchova
Ruční práce
Příprava pokrmů
Praktická cvičení
Schválilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
dne 9. prosince 2004, č.j. 32 090/2004-24, s platností od 1.září 2005
počínaje prvním ročníkem
MINISTERSTVO ŠKOLSTVÍ, MLÁDEŽE A TĚLOVÝCHOVY
PROFIL ABSOLVENTA
Kód a název oboru vzdělávání:
JKOV: 63-42-3
KKOV: 78-62-C/002 Praktická škola dvouletá
Schválilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy dne 9. prosince 2004,
č.j. 32 090/2004-24 s platností od 1. září 2005 počínaje 1. ročníkem
Výsledky vzdělávání .
Absolvent praktické školy si doplnil a rozšířil všeobecné vzdělání dosažené v průběhu plnění povinné školní docházky ve zvláštní, pomocné, případně základní škole, osvojil si znalosti a manuální dovednosti potřebné k výkonu jednoduchých činností a získal tak perspektivní možnost uplatnění se v různých oblastech praktického života.
Způsob ukončení:závěrečné vysvědčení
Dosažený stupeň vzdělání: příprava pro výkon jednoduchých činností v oblastech praktického života
Očekávané výstupy
Absolvent praktické školy:
· osvojil si poznatky obsažené ve vzdělávacím programu,
· rozvinul své komunikační dovednosti, dokáže se v rámci svých možností srozumitelně vyjadřovat ústní i písemnou formou, rozumí smyslu sdělení, umí vést dialog, naslouchat druhým a adekvátně reagovat na jejich sdělení,
· plní stanovené povinnosti, dodržuje vymezená pravidla, je schopen spolupráce, respektuje práci vlastní i druhých,
· rozvíjí své osobnostní kvality, vědomě dodržuje morální zásady, orientuje se v základních mravních hodnotách, respektuje základní pravidla společenského chování, kultivovaně vystupuje na veřejnosti i v soukromí,
· rozpozná nevhodné a rizikové chování, uvědomuje si jeho možné důsledky,
· chápe význam dodržování zdravého životního stylu, váží si svého zdraví i zdraví jiných, dovede se podílet na ochraně životního prostředí,
· je seznámen s podstatou fungování demokratické a občanské společnosti, se základními právy a povinnostmi každého občana, je si vědom důsledků nedodržování zákonů a porušování lidských práv,
· osvojil si základní pracovní dovednosti, návyky a pracovní postupy potřebné v každodenním životě i v budoucí profesi, chápe význam práce v životě člověka, zná zásady bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a hygieny práce, chápe závažnost rozhodování o své budoucí životní a profesní orientaci,
· je motivován k rozšiřování a prohlubování svých vědomostí a dovedností..
Možnosti pracovního uplatnění absolventa
Absolventi praktické školy se mohou v rámci svých možností a individuálních schopností uplatnit přiměřeným výkonem při pomocných pracích ve zdravotnictví, v sociální péči a službách, ve výrobních podnicích, v zemědělství, případně v chráněných pracovištích.
MINISTERSTVO ŠKOLSTVÍ, MLÁDEŽE A TĚLOVÝCHOVY
CHARAKTERISTIKA
VZDĚLÁVACÍHO PROGRAMU
Kód a název oboru vzdělání:
78-62-C/002 Praktická škola dvouletá
Schválilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy dne 7. prosince 2004 č.j. 32 090/2004-24 s platností od 1. září 2005 počínaje 1. ročníkem.
Vstupní předpoklady žáků
· Praktická škola je určena žákům se speciálními vzdělávacími potřebami, plynoucími ze snížené úrovně rozumových schopností, případně žákům s více vadami, kteří ukončili povinnou školní docházku ve zvláštní škole, v pomocné škole, v nižším než devátém ročníku základní školy a v odůvodněných případech v devátém ročníku základní školy.
· Praktická škola dvouletá je určena chlapcům i dívkám.
Délka vzdělávacího programu a forma studia:
· 2 roky studia
· denní studium
Pojetí a cíle vzdělávacího programu
Nově formulované úkoly vzdělávání kladou důraz na rozvíjení všech stránek osobnosti žáků tak, aby lépe porozuměli světu, v němž žijí, získali znalosti a dovednosti důležité pro život a nalezli své místo ve společnosti. Vzdělávání v praktické škole umožňuje žákům se speciálními vzdělávacími potřebami, plynoucími ze snížené úrovně jejich rozumových schopností a žákům s více vadami doplnění a rozšíření všeobecného vzdělání dosaženého v průběhu plnění povinné školní docházky a osvojení vědomostí a dovedností potřebných k výkonu konkrétních jednoduchých činností v různých profesních oblastech i v každodenním životě.
Ve vzdělávacím programu je v souladu s individuálními potřebami a možnostmi žáků kladen důraz zejména na vypěstování kladného vztahu k práci, na rozvoj komunikačních dovedností, základní orientaci v celospolečensky závažných problémech, kultivaci osobnosti, výchovu ke zdravému životnímu stylu, dosažení maximální možné míry samostatnosti a posílení předpokladů sociální integrace žáků.
Charakteristika vzdělávacích oblastí
· Vzdělávání jazykové a literární se realizuje výukou předmětu český jazyk a literatura. Český jazyk zahrnuje vyučování jazyka a slohu. Pravopisný výcvik je funkční součástí slohu. Ve výuce předmětu je kladem důraz především na rozvoj komunikačních dovedností žáků. Prostřednictvím literatury jsou rozvíjeny jejich čtenářské, vyjadřovací a tvůrčí schopnosti.
· Na osobnostní a občanský rozvoj žáka se zaměřuje výuka předmětu občanská výchova, která poskytuje žákům základní vědomosti o podstatě a fungování demokratické společnosti, o právech a povinnostech občanů, vytváří u žáků základy právního vědomí a občanské odpovědnosti, přispívá k jejich kultivaci po stránce mravní, estetické i fyzické.
· Matematické vzdělávání - cílem předmětu je poskytnout žákům základní matematické vědomosti a dovednosti a rozvíjet jejich logické myšlení. Ve výuce je kladen důraz především na rozvoj schopnosti žáka aplikovat nabyté dovednosti v praktických situacích běžného života.
· Estetické vzdělávání má především kultivační a výchovné poslání. Má nadpředmětový charakter, na jeho formování se podílí celá řada druhů umění. Realizuje se prostřednictvím tvůrčích činností žáka a jeho vlastního poznání a chápání krásna, ve vzdělávacím programu praktické školy především v předmětech literatura, výtvarná, hudební, případně dramatická výchova.
· Rozvoj tělesné kultury se realizuje v hodinách tělesné výchovy, svými požadavky zasahuje i do oblasti zdravotní výchovy. Cílem je upevnění zdraví žáka, zdokonalování jeho tělesného a pohybového vývoje, uspokojování potřeby pohybové aktivity i efektivní využívání volného času.
· Oblast praktických dovedností předpokládá využití netradičních forem výuky - nácviku praktických činností, situačních her, využívání poznatků a zkušeností z jiných oblastí.
Výuka předmětů rodinná a zdravotní výchova, ruční práce (alternativa pro dívky i pro chlapce) a příprava pokrmů poskytuje žákům základní znalosti z uvedených oblastí. Stěžejním úkolem je však osvojení manuálních dovedností potřebných k výkonu jednoduchých činností v profesním i osobním životě žáků.
Klíčové dovednosti
Rozvíjení klíčových dovedností musí vycházet ze vzdělávacích a výchovných předpokladů (možností) a osobních dispozic žáků připravujících se v praktické škole. Za žádoucí se považuje zejména posilování komunikativních, personálních a interpersonálních dovedností, a to jak ve všeobecně vzdělávací, tak i v praktické složce vzdělávání.
Klíčové dovednosti získané prostřednictvím vzdělávání mají umožnit žákům přizpůsobivěji reagovat na společenský vývoj a vytvářejí předpoklady pro uplatnění žáků v občanském i v pracovním životě.
Organizace výuky
Příprava žáků je organizována jako dvouleté denní studium a poskytuje přípravu pro výkon stanoveného okruhu činností. Vzhledem k speciálním vzdělávacím potřebám žáků je vhodné organizovat výuku tak, aby odpovídala psychickým i tělesným schopnostem žáků a respektovala jejich individuální zvláštnosti.
Metodické přístupy
Metody a formy výuky by měly odpovídat charakteru předmětu a situaci v pedagogickém procesu. Významné je důsledné uplatňování pedagogických zásad, zejména zásady přiměřenosti učiva a individuálního přístupu k žákům. Pozornost by měla být věnována také nácviku metod a technik učení a práci s textem. Vhodné je i využití počítače při vyučování, zejména speciálních výukových programů.
Doporučená literatura pro pedagogy
· Canfield J., Siccone F.: Hry pro výchovu k odpovědnosti a sebedůvěře, Praha, Portál 1998
· Černochová M. a kol.: Využití počítače při vyučování, Praha, Portál 1998
· Lokšová I. - Lokša J.: Pozornost, motivace, relaxace a tvořivost dětí ve škole, Praha, Portál 1998
· Mareš J.: Styly učení žáků a studentů, Praha, Portál 1998
· Patersonová E.: Připravit, pozor, učíme se!, Praha, Portál 1998
· Slavík J.: Hodnocení v současné škole, Praha, Portál 1999
· Valenta J.: Metody a techniky dramatické výchovy, Praha, Strom 1998
· Valenta J.: Učit se být, Praha, Strom 2003
Zdravotní požadavky
Vzhledem k tomu, že v praktických školách se vzdělávají žáci s různými druhy a s různou mírou závažnosti zdravotního postižení, způsobilost žáků ke vzdělávání musí být posouzena odborným lékařem, na základě jehož doporučení budou stanoveny na žáky požadavky, které budou důsledně respektovat jejich individuální zvláštnosti, zdravotní stav a specifické problémy vyplývající z povahy a stupně postižení.
Požadavky na bezpečnost a ochranu zdraví při práci a hygienu práce
Pravidla bezpečnosti a ochrany zdraví při práci vycházejí z platné právní legislativy. Pro výuku i praktická cvičení je třeba žákům zajistit bezpečné a hygienicky nezávadné prostředí a žáky důkladně seznámit s povinností zásady bezpečnosti a ochrany zdraví při práci dodržovat.
Základní podmínky bezpečnosti, ochrany zdraví při práci a hygieny práce:
· důkladné seznámení žáků s předpisy o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci, s protipožárními předpisy a pracovními postupy,
· používání technického vybavení odpovídajícího bezpečnostním a protipožárním předpisům,
· používání osobních ochranných pracovních prostředků podle platných předpisů,
· vykonávání stanoveného dozoru podle jeho stupně: formou práce žáka pod dozorem nebo práce žáka pod dohledem.
Práce pod dozorem - vyžaduje trvalou přítomnost osoby pověřené dozorem. Tato osoba je zodpovědná za dodržování pravidel bezpečnosti, ochrany zdraví a pracovních postupů. Musí všechna pracovní místa zrakově obsáhnout tak, aby mohla bezprostředně zasáhnout v případě porušení bezpečnostních předpisů a pracovních pokynů nebo při ohrožení zdraví žáka.
Práce pod dohledem - osoba pověřená dohledem zkontroluje před zahájením práce pracoviště žáků a pokud všechna pracovní místa zrakově neobsáhne, pak je v průběhu prací obchází a kontroluje.
MINISTERSTVO ŠKOLSTVÍ, MLÁDEŽE A TĚLOVÝCHOVY
UČEBNÍ PLÁN
Kód a název oboru vzdělání: 78-62-C/002 Praktická škola dvouletá
Schválilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy dne 9. prosince 2004
č.j. 32 090/2004-24 s platností od 1. září 2005 počínaje 1. ročníkem.
Kategorie a názvy vyučovacích předmětů
|
Celkový počet týdenních vyučovacích hodin za studium |
1. Povinné předměty |
|
A. Základní předměty |
|
Český jazyk a literatura |
4 |
Občanská výchova |
2 |
Matematika |
4 |
Výtvarná výchova |
4 |
Hudební výchova |
2 |
Tělesná výchova |
4 |
Rodinná a zdravotní výchova |
4 |
Ruční práce |
8 |
Příprava pokrmů |
8 |
Praktická cvičení |
6-16 |
B. Výběrové předměty |
10 |
CELKEM |
56-66 |
3. Nepovinné předměty |
|
Poznámky k učebnímu plánu:
1. Učební plán je zpracován bez rozvržení učiva do jednotlivých ročníků a je pro školu závazný. Škola si tento učební plán dopracuje, přičemž dodržuje zásady uvedené v poznámkách.
Školou dopracovaný učební plán, dopracované rámcové vzdělávací obsahy povinných předmětů, kompletně zpracované vzdělávací obsahy výběrových i nepovinných vyučovacích předmětů, schválené vedením školy a opatřené razítkem školy, jsou součástí povinné dokumentace školy. Dopracováním učebního plánu se rozumí rozvržení vyučovacích předmětů včetně výběrových i nepovinných do jednotlivých ročníků a rozvržení jejich časové dotace. Tento učební plán je pro školu závazný. Při dopracování učebního plánu (rozvržení předmětů do dvou ročníků) nesmí být celkový počet týdenních vyučovacích hodin v učebním plánu v žádném ročníku nižší než 28 a vyšší než 33 vyučovacích hodin.
2. Při dopracování učebního plánu je škola povinna zařadit vyučovací předměty český jazyk a literatura, občanská výchova, matematika, tělesná výchova, rodinná a zdravotní výchova a příprava pokrmů do všech ročníků.
3. Dopracováním rámcových vzdělávacích obsahů předmětů, jejichž rozpis je v učebních dokumentech uveden rámcově bez rozdělení do jednotlivých ročníků, se rozumí rozvržení učiva do jednotlivých ročníků podle učebního plánu. Zpracováním rámcových vzdělávacích obsahů (učebních osnov) výběrových a nepovinných předmětů se rozumí zpracování ve standardním provedení (identifikační údaje, pojetí vyučovacího předmětu, cíle vzdělávání, rozpis učiva, schválení ředitelem školy). Stanovené hodinové dotace povinných předmětů lze upravit až do výše 10 procent z celkového počtu vyučovacích hodin za předpokladu, že bude splněna podmínka 2 k poznámkách k učebnímu plánu.
4. Předmět Výtvarná výchova a předmět Hudební výchova lze vyučovat v předmětu Estetická výchova. Učební osnovy - vzdělávací obsah předmětu zpracovaný vyučujícím schvaluje ředitel školy.
5. Organizace výuky předmětu praktická cvičení, jeho rozsah a obsah je v kompetenci ředitele školy. Výuku předmětu lze organizovat jako samostatný předmět v souvislých blocích nebo jako součást teoretické výuky předmětů rodinná a zdravotní výchova, ruční práce nebo příprava pokrmů, popř. výběrových předmětů - současné praktické ověřování osvojovaných teoretických poznatků. V takovém případě lze hodinovou dotaci, stanovenou učebním plánem pro předmět praktická cvičení využít k posílení hodinové dotace příslušného předmětu - rodinná a zdravotní výchova, ruční práce, příprava pokrmů, popř. výběrových předmětů.
6. Zpracovaný rámcový vzdělávací obsah (učební osnovy) předmětu praktická cvičení se zaměřením na vyhraněné praktické činnosti (profilující vzdělávací program školy), vypracovaný vyučujícími, schvaluje ředitel školy.
7. Zařazení výběrových předmětů a stanovení jejich pojetí, obsahu a rozsahu je v kompetenci školy - vzdělávací obsahy zpracované vyučujícím schvaluje ředitel školy. zařazení výběrových předmětů umožňuje profilaci oboru vzdělání podle možností a schopností žáků, podle podmínek školy a s ohledem na možné uplatnění absolventů na trhu práce v regionu. Hodiny stanovené pro výběrové předměty lze také použít k posílení hodinové dotace povinných předmětů, o využití této hodinové dotace rozhodne ředitel školy.
8. Třídy se v praktických cvičení mohou dělit na skupiny.
9. Stanovení struktury, obsahu i rozsahu nepovinných vyučovacích předmětů je v kompetenci školy, vzdělávací obsahy zpracované vyučujícími schvaluje ředitel školy.
6. Učivo je třeba v každém ročníku rozvrhnout do 33 týdnů. Využití zbývajících 7 týdnů uvádí následující tabulka.
Přehled využití týdnů v období září - červen školního roku
Činnost |
1. ročník - týdnů |
2. ročník - týdnů |
Výuka |
33 |
33 |
Lyžařský výcvikový zájezd |
0 - 1 |
- |
Sportovně turistický kurz |
- |
0 - 1 |
Časová rezerva, opakování učiva, exkurze, výchovně vzdělávací akce |
6 - 7 |
6 - 7 |
Celkem |
40 |
40 |
Poznámka:
Sportovní kurzy (lyžařský výcvikový zájezd a sportovně turistický kurz) se organizují v souladu s metodickými pokyny MŠMT ČR k organizování lyžařského výcviku žáků a sportovně turistických kurzů. Mohou být organizovány i v jiném ročníku, než je uvedeno v přehledu.
MINISTERSTVO ŠKOLSTVÍ, MLÁDEŽE A TĚLOVÝCHOVY
Rámcový vzdělávací obsah předmětu ČESKÝ JAZYK A LITERATURA |
Kód a název oboru vzdělání: 78-62-C/002 Praktická škola dvouletá
Schválilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy dne 9. prosince 2004
č.j. 32 090/2004-24 s platností od 1. září 2005 počínaje 1. ročníkem.
Pojetí vyučovacího předmětu
Výuka českého jazyka a literatury představuje těsné spojení jazykové a literární výchovy, jednotlivé složky se ve vyučovacím procesu prolínají. Český jazyk v sobě zahrnuje výuku jazyka a slohu. Pravopisný výcvik je funkční a je součástí slohu. Při výuce literatury je třeba věnovat pozornost nejen výraznému čtení, přednesu, ale i vypravování přečteného textu a jeho dramatizaci, popřípadě výtvarnému ztvárnění. Žáci získávají i zcela základní teoretické poznatky - odlišení poezie a prózy, pochopení hlavní myšlenky díla, popis postav apod.
Cílem vzdělávání je, aby žáci:
· dokázali vyjadřovat se srozumitelně ústní a písemnou formou,
· prostřednictvím literárního díla rozvinuli své čtenářské, vyjadřovací i tvořivé schopnosti,
· získali pozitivní vztah k literatuře jako k prostředku dalšího sebevzdělávání a kultivace osobnosti.
Rámcový rozpis učiva
1. Český jazyk
1.1 Nauka o slově
Opakování stavby slova. Procvičování psaní a výslovnosti slov s předponami a s předložkami. Spodoba. Psaní i/y po obojetných souhláskách. Pravopis bě/bje, vě/vje, pě/pje mě/mně. Dělení slov.
1.2 Tvarosloví
Opakování slovních druhů, mluvnické kategorie podstatných jmen, přídavných jmen, sloves. Zájmena.
1.3 Skladba
Věta jednoduchá, souvětí. Základní větné členy. Shoda přísudku s podmětem. Pořádek slov.
2. Sloh
2.1 Sestavování ústních a písemných odpovědí na otázky.
2.2 Vytváření rozsáhlejších větných celků.
2.3 Reprodukování textů, vyprávění.
2.4 Formy společenského styku. Požádání o informaci, podávání informace. Uvítání návštěvy, rozloučení. Představování. Telefonický rozhovor. Pohlednice, přání, dopis. Inzerát. Tiskopisy.
3. Literatura
3.1. Četba a výklad ukázek z naší i světové literatury - klasické, současné, pro dospělé, děti a mládež.
3.2 Procvičování hlasitého čtení. Výrazný přednes. Reprodukce přečteného. Dramatizace vhodných ukázek.
3.3.Seznámení s dětskými encyklopediemi.
Časopisy pro mládež.
Doporučená tematická zaměření:
Poezie v životě člověka ( Básně, písně, rozpočitadla, pořekadla.)
Svět očima dětí ( Působení příběhu, identifikace s hrdinou. Vyprávění v 1. a 3. osobě, řeč autora.)
Svět pohádek, bájí a pověstí (Touha po pravdě a spravedlnosti v pohádkách. Výklad světa v bájích a pověstech.)
Touha po dobrodružství a objevování
Člověk a příroda ( popis a líčení.)
Člověk se dívá na svět s úsměvem ( Satira. Komické postavy a situace.)
MINISTERSTVO ŠKOLSTVÍ, MLÁDEŽE A TĚLOVÝCHOVY ČESKÉ REPUBLIKY
Rámcový vzdělávací obsah předmětu OBČANSKÁ VÝCHOVA |
Kód a název oboru vzdělání: 78-62-C/002 Praktická škola dvouletá
Schválilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy dne 9. prosince 2004
č.j. 32 090/2004-24 s platností od 1. září 2005 počínaje 1. ročníkem.
Pojetí vyučovacího předmětu
Občanská výchova má nezastupitelnou roli v přípravě žáků na soukromý i občanský život v demokratické společnosti. Vedle vzdělávací složky se v tomto předmětu výrazně uplatňuje i složka výchovná. Důraz je kladen na vytváření humánních vztahů mezi lidmi, v rodině, na pracovišti, v širších společenských kontextech vzájemné lidské sounáležitosti, úcty a odpovědnosti.
Jednotlivá hesla jsou chápána jako rámcový soubor námětů, s nimiž učitel může pracovat tvořivě a samostatně, s přihlédnutím k potřebám a zájmům žáků a jejich individuálním schopnostem.
Cílem vzdělávání je, aby žáci:
· získali základní vědomosti o podstatě a fungování demokratické společnosti a o právech a povinnostech občanů,
· orientovali se v právních předpisech a normách potřebných v každodenním životě a vytvořili si základy právního vědomí a občanské odpovědnosti,
· kultivovali svou osobnost po stránce mravní, estetické i fyzické.
Rámcový rozpis učiva
1. Můj domov
1.1 Rodinné tradice a zvyky, sváteční dny rodinného života.
Vzájemné vztahy mezi členy rodiny.
1.2 Náhradní rodinná péče, dětské domovy, ústavy sociální péče.
2. Naše vlast
2.1. Státoprávní uspořádání.
Ústava a zákony.
Lidská a občanská práva. Trestní právo, trestní odpovědnost mladistvých.
Demokracie, svoboda, pluralita názorů, národnostní složení občanů ČR, národnostní problematika, rasismus, tolerance, schopnost dialogu.
Evropské společenství.
2.2. Státní a zastupitelské orgány. President, vláda, ministerstva, parlament. Volby do zastupitelských orgánů, politické strany.
2.3. Orgány a instituce: obecní, městské a krajské úřady, policejní orgány, soudy, notářství. Osobní doklady. Komunikace s úřady.
3. Školní vzdělání, pracovní uplatnění, sociální zabezpečení a zdravotní péče
3.1 Školství v naší zemi.
Školy státní, soukromé, církevní, školy základní (speciální), střední a vysoké. Poslání školy.
3.2 Pracovní uplatnění.
Kvalifikace, rekvalifikace, odměna za práci, nezaměstnanost, pracovní úřady, finanční zabezpečení v době nezaměstnanosti.
3.3 Orgány a instituce zdravotní a sociální péče, zdravotní pojištění.
4. Člověk ve společnosti
4.1 Mezilidské vztahy v demokratické
společnosti. Čestnost, pravdomluvnost, mravní
odpovědnost.
Kamarádství, přátelství, vztah mezi mužem a ženou.
4.2.Vystupování na veřejnosti.
Základní pravidla společenského chování.
Navázání kontaktu - pozdrav, oslovení, představení se, požádání, poděkování. Chování v divadle, v kině, v restauraci, v dopravních prostředcích.
4.3 Vztah k nemocným, starým a postiženým občanům.
5. Člověk a volný čas
5.1 Životní potřeby a zájmy. Vhodné využívání volného času.
5.2 Význam kultury v životě člověka.
Kulturní zařízení: divadla, muzea, výstavy.
Vlastní tvořivost, aktivní a pasivní zábava.
5.3 Význam sportu.
Sportovní organizace a zařízení, možnosti sportovního vyžití.
5.4 Zájmové organizace a zájmové činnosti.
Záliby jako obohacení života. Zájmová sdružení, organizace a svazy.
Vztah k přírodě a její ochrana.
Nebezpečí nevhodného využívání volného času. Trestná činnost mládeže. Alkoholismus a toxikománie.
MINISTERSTVO ŠKOLSTVÍ, MLÁDEŽE A TĚLOVÝCHOVY
Rámcový vzdělávací obsah předmětuMATEMATIKA |
Kód a název oboru vzdělání: 78-62-C/002 Praktická škola dvouletá
Schválilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy dne 9. prosince 2004
č.j. 32 090/2004-24 s platností od 1. září 2005 počínaje 1. ročníkem.
Pojetí vyučovacího předmětu
Při vyučování matematice vede učitel žáky k aktivní a samostatné práci při respektování jejich mentální úrovně a dalších individuálních zvláštností. Při řešení úloh je nutno věnovat soustavnou pozornost správnosti postupu a jeho účelnosti, počítání numerickému i pomocí kalkulátoru.
S ohledem na mezipředmětové vztahy může učitel změnit pořadí jednotlivých tematických celků, pokud nebude narušena logická struktura učiva.
Cílem vzdělávání je, aby žáci:
· upevnili a prohloubili své matematické znalosti a dovednosti,
· posílili svou schopnost logického myšlení,
· dokázali aplikovat získané poznatky v praktických životních situacích.
Rámcový rozpis učiva
1. Početní výkony s celými a desetinnými čísly
1.1. Sčítání, odčítání, násobení a dělení celých a desetinných čísel.
1.2. Používání kalkulátorů. Odhad výsledků. Zaokrouhlování.
1.3. Praktické použití v jednoduchých slovních úlohách.
2. Zlomky a procenta
2.1. Zlomky: 1/2; 1/4; 1/3; 1/5.
2.2. Úlohy 3/3 = 1; 2/2 = 1; 2/4 = 1/2 apod.
2.3. Výpočet zlomku z celku.
2.4. Sčítání a odčítání zlomků v jednoduchých příkladech.
2.5. Pochopení významu zápisu smíšeným číslem, např.: 2 1/2 g; 1 1/3 m. Smíšená čísla typu 1 1/2 kg, 1 2/3 ha, 4 1/2 m apod.
2.6. Převod zlomků na desetinná čísla.. Praktické využití v jednoduchých slovních úlohách.
2.7. Pojem 1% jako část celku. Vypočítat 1% z daného celku Určení příslušné procentové části vzhledem k danému počtu procent.
3. Jednotky délky, času, hmotnosti, objemu
3.1. Jednotky délky (metr, decimetr, centimetr, milimetr, kilometr). Jednoduché převody..
3.2. Jednotky času (hodina, minuta, sekunda, den, rok).
3.3. Vztah se zlomky 1/2 hod., 1/4 hod.
3.4. Jednotky hmotnosti (kilogram, gram).
3.5. Jednotky objemu (litr, decilitr, centilitr).
3.6. Užití kapesního kalkulátoru.
4. Rovinné útvary - rýsování, obvod, obsah
4.1. Jednoduché konstrukce pomocí pravítka a kružítka.
Měření délky s přesností na mm. Rozdělení úsečky (osa úsečky, střed úsečky).
Osa souměrnosti - příklady z praxe (vystřihování, překládání, rýsování).
Úhel, kruh, střed kruhu, kružnice.
4.2. Obdélník. Čtverec. Trojúhelník.
Základní pojmy. Měření. Znázorňování.
Obvod obrazce. Obvod obdélníku, trojúhelníku, čtverce.
Obsah obrazce ve čtvercové síti. Jednotky obsahu. Výpočet obsahu obdélníku, trojúhelníku, čtverce.
5. Poměr, úměrnost
5.1 Poměr.
Dělení v daném poměru.
Měřítko plánu a mapy v praktických úlohách.
5.2 Úměrnost
Vztah "kolikrát více, tolikrát méně" a "kolikrát více, tolikrát více" na úlohách z praxe (přímá a nepřímá úměrnost). Aplikace vztahů přímé a nepřímé úměrnosti.
Výpočet počtu procent a procentové části pomocí přímé úměrnosti.
6. Objemy a povrchy těles
Rozdíl mezi objemem a povrchem tělesa. Využití výpočtů povrchů a objemů těles (krychle, kvádr) při řešení praktických úkolů.
Převedení jednotek objemu (1 litr = 1 dm3). Výpočty dosazováním do vzorců (kvádr, krychle).
Odhad objemu.
Výpočty pomocí kalkulátoru.
MINISTERSTVO ŠKOLSTVÍ, MLÁDEŽE A TĚLOVÝCHOVY
Rámcový vzdělávací obsah předmětuVÝTVARNÁ VÝCHOVA |
Kód a název oboru vzdělání: 78-62-C/002 Praktická škola dvouletá
Schválilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy dne 9. prosince 2004
č.j. 32 090/2004-24 s platností od 1. září 2005 počínaje 1. ročníkem.
Pojetí vyučovacího předmětu
Těžiště výuky spočívá v samostatné výtvarné činnosti žáků směřující k výchově citlivého a vnímavého člověka. Estetická kultivace posiluje kladné stránky lidské osobnosti, včetně citové výchovy.
Výtvarná výchova umožňuje vytvářet základy dobrého vkusu žáka, získávat citlivost k barvám a tvarům, prožívat krásu v přírodě i v umění. Ovlivňuje životní postoje žáků, jejich vztahy ke společnosti i prostředí.
Žáci zdokonalují svůj výtvarný projev kresbou, malbou, grafikou, tvorbou prostorových objektů i prací s vhodnými tvárnými materiály.
Rámcový obsah předmětu výtvarná výchova je volně koncipován tak, aby umožnil přirozený a plynulý individuální rozvoj v oblasti výtvarné kultury a výtvarných činností. Učitel s ním pracuje tvořivě, s přihlédnutím k zájmům a schopnostem žáků.
Cílem vzdělávání je, aby žáci:
· zdokonalili svůj výtvarný projev,
· získali základní orientaci v oblasti výtvarné kultury,
· byli motivováni k samostatným tvůrčím aktivitám a jejich prostřednictvím k sebevyjádření.
Rámcový rozpis učiva
1. Kresba a malba
Vnímání a analyzování tvarů, prostoru a jeho uspořádání.
Výtvarné sdělení zážitku, vyjádření emocí.
Volné výtvarné zobrazení.
Tematické práce.
Kresba tužkou, uhlem, tuží, křídami, pastelkami, malování vodovými a temperovými
barvami.
2. Modelování
Práce s modelovací hlínou.
Keramika. Vypalování, glazura (dle možnosti školy).
Výrobky z moduritu, slaného těsta a dalších tvárných materiálů.
3. Kombinace různých výtvarných technik
Koláže a aplikace.
Kompozice z přírodních materiálů.
Výtvarné ztvárnění hraček, loutek apod.
Kombinace vhodných materiálů - čtvrtky, kartonu, kůže, textilií. Barevná harmonie.
4. Základy fotografování
5. Seznamování žáků s uměleckými díly
Návštěvy galerií a výstav, uměleckých dílen.
Architektonické pamětihodnosti regionu.
Seznámení se současnou architekturou a urbanistikou.
Ilustrace knih pro děti a mládež. Ilustrátoři (M. Aleš, J. Lada, J. Čapek, J. Trnka aj.). Užité umění.
6. Výtvarné umění a životní prostředí
Současná bytová kultura - estetické a funkční
požadavky.
Design a estetická úroveň předmětů denní potřeby.
Kultura odívání. Módní trendy.
MINISTERSTVO ŠKOLSTVÍ, MLÁDEŽE A TĚLOVÝCHOVY
Rámcový vzdělávací obsah předmětuHUDEBNÍ VÝCHOVA |
Kód a název oboru vzdělání: 78-62-C/002 Praktická škola dvouletá
Schválilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy dne 9. prosince 2004
č.j. 32 090/2004-24 s platností od 1. září 2005 počínaje 1. ročníkem.
Pojetí vyučovacího předmětu
Prostřednictvím hudební výchovy je rozvíjena hudebnost žáků, rozšiřováno poznávání a chápání hudebního bohatství našeho národa, kultivováno estetické cítění a prožívání žáků.
Hlavním úkolem hudební výchovy je vytvářet u žáků kladný vztah k hudbě, naučit žáky pozorně a s porozuměním hudbě naslouchat, zpívat písně různých hudebních žánrů a vyjadřovat hudbu pohybem.
Obsah předmětu je uveden rámcově. Vyučující má možnost provést konkretizaci učiva, t.j. posloupnost při probírání, časové rozvržení apod.
Cílem vzdělávání je, aby si žáci:
· vytvořili kladný vztah k hudbě,
· kultivovali estetické cítění a prožitky z poslechu hudby,
· rozvinuli hudebnost a schopnost vyjádřit hudbu pohybem.
Rámcový rozpis učiva
1. Hudební činnosti
1.1. Pěvecké činnosti
Cvičení dechová - klidný nádech, hospodárné dýchání, frázování - fráze na jeden nádech, rychlý nádech mezi frázemi.
Cvičení artikulační - nácvik správné, jasné, zřetelné a zvučné výslovnosti, frázování.
Cvičení hlasová - upevňování již osvojených pěveckých dovedností, další vyrovnání vokálů.
Cvičení sluchová - opakování tónů, melodie, intonace intervalů, rozlišení durové a mollové tóniny.
1.2. Instrumentální činnosti
Správné uplatňování rytmických a rytmicko-melodických Orffových nástrojů a jejich vkusné a citlivé využívání.
Rozvíjení hudební tvořivosti.
1.3. Hudebně pohybové činnosti.
Správné držení a ovládání vlastního těla, základní tělesné polohy - stoj, klek, sed, leh.
Pohyb těla na místě - hlava, trup, paže, nohy.
Pohyb z místa - chůze, běh, poskok, skok - rytmická hra na tělo.
Spojování základních pohybových prvků v harmonický celek.
Nácvik základních krokových variací polky, valčíku a moderního tance.
1.4. Hudebně poslechové činnosti
Aktivizační faktory:
Vhodná motivace před poslechem - základní poučení o díle, době vzniku, skladateli, o vlastním vztahu učitele ke skladbě, opakované rozhovory se žáky po poslechu skladby, stanovení aktivních poslechových úkolů.
2. Tematické okruhy
2.1 Činnosti pěvecké a hudebně pohybové.
Lidové a umělé písně (s přihlédnutím k regionu).
Písně obrozenecké, muzikálové, k táboráku, populární.
Vyjádření hudby pohybem.
2.2 Příprava k hudební a hudebně pohybové výchově dětí v rodině.
Nácvik nejjednodušších popěvků a písní.
Nácvik jednoduchých popěvků a říkadel ve spojení s hrou dítěte.
Nácvik ukolébavek.
Nácvik spojení zpěvu s rozvojem jemné motoriky dítěte.
2.3 Činnosti poslechové.
Využití nejznámějších skladeb z oblasti hudby vážné i populární.
Hudba interpretovaná učitelem, žáky, návštěva koncertu, opery.
Hudba reprodukovaná - poslech nahrávek.
MINISTERSTVO ŠKOLSTVÍ, MLÁDEŽE A TĚLOVÝCHOVY
Rámcový vzdělávací obsah předmětuTĚLESNÁ VÝCHOVA |
Kód a název oboru vzdělání: 78-62-C/002 Praktická škola dvouletá
Schválilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy dne 9. prosince 2004
č.j. 32 090/2004-24 s platností od 1. září 2005 počínaje 1. ročníkem.
Pojetí vyučovacího předmětu
Tělesná výchova přispívá k rozvoji pohybové koordinace, vytváření zdravého životního stylu a posilování tělesné zdatnosti.
Obsah vyučovacího předmětu volí učitel podle možností, zdravotního stavu a zájmu žáků na základě konkrétních podmínek školy.
Specifickou funkci mají doplňující organizační formy tělesné výchovy. Přispívají k vhodnému dennímu režimu, vyváženému poměru mezi duševní a tělesnou činností. Jsou to především tělovýchovně chvilky přímo ve vyučovacích hodinách, popřípadě různé formy pohybové aktivity o přestávkách.
Sezónní sporty se zařazují podle podmínek školy a zájmu a možností žáků.
Cílem vzdělávání je, aby si žáci:
· posílili tělesnou zdatnost, případně kompenzovali své tělesné nedostatky,
· zdokonalili pohybovou kulturu,
· vytvořili pozitivní vztah ke sportovním aktivitám a zdravému životnímu stylu.
.
Rámcový rozpis učiva
1. Průpravná, kondiční, kompenzační a relaxační cvičení
1.1 Cvičení bez nářadí.
Protahovací, dynamická, dechová, uvolňovací. Vytrvalostní, obratnostní, pohyblivostní, kompenzační, relaxační.
1.2 Cvičení s náčiním.
S krátkým i dlouhým švihadlem, s krátkou tyčí, s lehkými míči, s plnými míči, s obručí, se šátkem.
1.3 Cvičení s využitím nářadí.
S lavičkami a na lavičkách, na žebřinách, s využitím bedny, na kladině.
1.4 Cvičení v přírodních podmínkách.
2. Sportovní gymnastika
2.1 Akrobacie.
Kotoul vpřed, vzad.
2.2 Skoky, přeskoky.
Kladina.
3. Rytmická gymnastika a tanec
3.1 Technika estetického pohybu těla a jeho částí.
Chůze, poskoky, běh, obraty, pohyby paží a nohou.
3.2 Rytmizované pohyby a změny poloh.
3.3 Tvořivé vyjádření hudby.
Vyjádření hudby, rytmu, vlastní představy pohybem.
3.4 Tance.
Základní tance - valčík, polka, mazurka, krajové tance, country tance, discotance.
4. Sportovní hry
Košíková, házená, odbíjená.
Herní činnosti jednotlivce, herní kombinace. Utkání podle zjednodušených pravidel.
5. Atletika
5.1 Průpravná cvičení
Běžecká abeceda.
Start: polovysoký, nízký.
5.2 Běh
Běh na 30 - 60 m. Vytrvalostní běh prokládaný chůzí. Souvislý vytrvalostní běh (podle možností a schopností žáků).
5.3 Skoky
Skok do dálky. Skok do výšky.
6. Sezónní sporty
6.1 Plavání
6.2 Lyžování
6.3 Bruslení
7. Turistika a pobyt v přírodě
MINISTERSTVO ŠKOLSTVÍ, MLÁDEŽE A TĚLOVÝCHOVY
Rámcový vzdělávací obsah předmětuRODINNÁ A ZDRAVOTNÍ VÝCHOVA |
Kód a název oboru vzdělání: 78-62-C/002 Praktická škola dvouletá
Schválilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy dne 9. prosince 2004
č.j. 32 090/2004-24 s platností od 1. září 2005 počínaje 1. ročníkem.
Pojetí vyučovacího předmětu
Obsah vyučovacího předmětu vychází z výchovy ke zdravému životnímu stylu a potřeby odpovědnému přístupu k rodinnému životu.
Pojetí vyučovacího předmětu předpokládá využití netradičních forem výuky - uplatňování metod nácviku praktických činností, situačních her, využití získaných zkušeností i poznatků a dovedností z ostatních předmětů.
Rozsah tematických celků, jejich pořadí, časové rozvržení, popř. zařazení jiných témat volí učitel podle možností a schopností žáků.
Cílem vzdělávání je, aby žáci:
- byli připraveni na plnění svých rolí v rodině,
- získali základní znalosti a dovednosti z oblasti rodinného života, péče o dítě a o domácnost,
- dokázali aplikovat získané poznatky z oblasti zdravotní výchovy.
Rámcový rozpis učiva
1. Rodina
1.1 Poslání rodiny.
1.2 Předpoklady k založení a fungování rodiny.
2. Rodinné soužití. Komunikace mezi členy rodiny
2.1 Rodiče, děti.
2.2 Soužití více generací.
2.3 Vztahy mezi jednotlivými členy rodiny.
2.4 Konflikty v rodinném soužití a možnosti jejich řešení.
2.5 Úplná a neúplná rodina.
Náhradní rodinná péče, osvojení, pěstounská péče.
3. Péče o domácnost
3.1 Byt a jeho funkce.
Bytové prostory, jejich účel a vybavení.
3.2 Péče o domácnost
Sebeobsluha a úklidové práce v domácnosti. Péče o čistotu těla a oděvů. Výměna a údržba prádla a oblečení. Praní prádla. Sušení. Žehlení.
3.3 Ekonomická činnost rodiny
Zdroje příjmů. Systém hospodaření s finančními prostředky. Podíl jednotlivých členů domácnosti na hospodaření. Kapesné. Spoření. Finanční pomoc státu.
4. Mezilidské vztahy
4.1 Kamarádství, přátelství, láska.
Výběr partnera, utváření vztahu mezi partnery.
Faktory ovlivňující partnerské vztahy.
4.2 Sexuální život v období dospívání.
Antikoncepce. Nebezpečí pohlavních chorob, AIDS.
4.3 Manželství.
Právní význam manželství.
5. Rodičovství
5.1 Role otce, role matky.
5.2 Péče o dítě.
Početí a těhotenství. Životospráva těhotné ženy. Porod, šestinědělí. Péče o novorozence.
5.3 Výchova dítěte předškolního věku..
6. Péče o zdraví
6.1. Ochrana zdraví.
Prevence nemocí, otužování, hygiena.
Zdravý životní styl.
6.2 Projevy a příznaky nemocí .
Chronická onemocnění. Běžné nemoci a jejich léčení.
Užívání léků. Lékařský předpis, volně prodejné léky.
6.3 Péče o nemocné v rodině.
6.4 Poskytnutí první pomoci při drobných úrazech.
Nebezpečí infekce.
6.3 Zneužívání léků a návykových látek.
6.4 Stomatologická péče, ústní hygiena.
MINISTERSTVO ŠKOLSTVÍ, MLÁDEŽE A TĚLOVÝCHOVY
Rámcový vzdělávací obsah předmětuRUČNÍ PRÁCE |
Kód a název oboru vzdělání: 78-62-C/002 Praktická škola dvouletá
Schválilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy dne 9. prosince 2004
č.j. 32 090/2004-24 s platností od 1. září 2005 počínaje 1. ročníkem.
Pojetí vyučovacího předmětu
Učivo předmětu poskytuje základní znalosti a dovednosti z oblasti odívání, ručních prací a údržby oděvů pro potřeby rodiny.
Organizace výuky je dána charakterem předmětu, výuka probíhá převážně formou praktických cvičení. Při konkretizaci učiva je třeba zařadit do jeho obsahu alternativní činnosti vhodné speciálně pro chlapce (dle možností školy) a úměrně redukovat činnosti určené dívkám (pletení, háčkování apod.). Získané dovednosti žáci využijí jak v pracovním uplatnění, tak v rámci zájmových činností ve volném čase. Každá získaná dovednost zvýší soběstačnost žáků a možnost jejich seberealizace.
Rozsah tematických celků, jejich pořadí, časové rozvržení, popř. zařazení jiných témat volí učitel podle možností a schopností žáků.
Cílem vzdělávání je, aby žáci:
· zvládli různé druhy rukodělných činností odpovídajících jejich zájmu a schopnostem,
· získali základní poznatky z oblasti textilních materiálů, jejich oprav a údržby,
· byli motivováni využívat získaných dovedností v péči o domácnost.
Rámcový rozpis učiva
1. Estetika vzhledu
1.1. Oděvní sortiment.
2.1 Volba oděvu.
2. Rozdělení textilních vláken
2.1. Bavlna.
2.2. Len.
2.3. Vlna.
2.4. Přírodní hedvábí.
2.5. Chemická vlákna.
3. Drobné krejčovské úpravy
3.1. Přišívání knoflíků, spínátek, háčků.
3.2. Zdrhovadla - všívání.
4. Žehlení
4.1. Pomůcky k žehlení.
4.2. Žehlení oděvů.
5. Ruční šití
5.1. Prohloubení dovednosti ručního šití.
5.2. Jednoduché výšivky.
6. Strojové šití
6.1. Údržba šicího stroje, navlékání nití, seřizování stehu.
6.2. Šití švů, začišťování švů.
6.3. Zhotovení jednoduchého výrobku.
7. Jednoduchá úprava oděvů, drobné opravy prádla a oděvů
7.1. Použití ozdobných stehů na záplaty, aplikace.
7.2. Látání, záplaty.
7.3. Úprava délek oděvů.
8. Háčkování, pletení
8.1. Příprava materiálu.
8.2. Pomůcky k háčkování a pletení, volba čísel háčků a jehlic.
8.3. Výpočet počtu základních ok pro zhotovení výrobku.
8.4. Výběr vzorů, návody na zhotovení výrobků.
8.5. Zhotovení výrobku.
9. Další techniky ručních prací, např. vyšívání, drhání, batikování
10. Práce montážní a demontážní
Práce zaměřené na drobné údržbářské činnosti
Práce s dřevem, s kovem
a další rukodělné činnosti vhodné především pro chlapce (podle
podmínek a možností
školy, zájmu a schopností žáků).
MINISTERSTVO ŠKOLSTVÍ, MLÁDEŽE A TĚLOVÝCHOVY
Rámcový vzdělávací obsah předmětuPŘÍPRAVA POKRMŮ |
Kód a název oboru vzdělání: 78-62-C/002 Praktická škola dvouletá
Schválilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy dne 9. prosince 2004
č.j. 32 090/2004-24 s platností od 1. září 2005 počínaje 1. ročníkem.
Pojetí vyučovacího předmětu
Výuka předmětu poskytuje základní vědomosti a dovednosti potřebné pro přípravu jednoduché stravy a svým zaměřením přispívá k výchově ke zdravému způsobu života žáků.
Obsah vyučovacího předmětu navazuje na učivo zvláštní školy, předmětu pracovní vyučování, zaměřené na práce v domácnosti. Koncepce předmětu vychází především z praktických cvičení, v jejichž rámci budou žákům přístupnou formou předkládány poznatky z oblasti zdravé výživy.
Rozsah tematických celků, jejich pořadí i časové rozvržení, popř. zařazení jiných témat volí učitel podle možností a schopností žáků.
Cílem vzdělávání je, aby žáci:
· zvládali dovednosti potřebné při přípravě stravy,
· získali základní znalosti z oblasti zdravé výživy,
· se naučili stolovat a dodržovat zásady společenského chování.
Rámcový rozpis učiva
1. Bezpečnost při přípravě stravy
1.1. Seznámení s vybavením pracoviště (cvičná kuchyň, jídelna apod.).
1.2. Hygiena a ochrana zdraví při práci. Pořádek na pracovišti.
2. Zásady zdravé výživy
1. Výběr, nákup potravin, skladování potravin
1.1. Výběr a promyšlený nákup potravin.
1.2. Změny jakosti poživatin vzniklé skladováním.
1.3. Odměřování poživatin.
1.4. Předběžná úprava surovin pro přípravu pokrmů.
1.5. Používání správného náčiní.
1.6. Organizace a racionalizace domácích prací.
2. Stolování
2.1. Základní zásady stolování.
2.2. Úprava stolu.
2.3. Zásady společenského chování.
2.4. Stolničení (inventář - sklenice, talíře, příbory).
3. Výrobky studené kuchyně
3.1. Zeleninové a ovocné saláty.
3.2. Pomazánky.
3.3. Mléčné výrobky.
3.4. Nápoje.
3.5. Příprava pokrmů vhodných pro snídaně, svačiny, přesnídávky.
4. Tepelné úpravy pokrmů
4.1. Příprava vývaru masového, zeleninového, příprava polévek.
4.2. Vaření a dušení zeleniny.
4.3. Druhy masa a jejich úpravy.
4.4. Používání tlakové nádoby.
4.5. Příprava příloh k hlavním pokrmům.
4.6. Jednoduché moučníky.
5. Konzervování potravin
7.1 Konzervace sterilizací, zmrazením.
5.1. Zpracování sezónního ovoce a zeleniny.
6. Slavnostní oběd
6.1. Sestavení jídelníčku.
6.2. Prostření stolu.
6.3. Dekorace stolu.
6.4. Servírování pokrmů.
7. Dietní stravování
7.1. Strava pro nemocného.
9.2 Výživa starších osob.
10. Výživa dětí
Zásady zdravé výživy dětí jednotlivých věkových kategorií.
MINISTERSTVO ŠKOLSTVÍ, MLÁDEŽE A TĚLOVÝCHOVY
Rámcový vzdělávací obsah předmětuPRAKTICKÁ CVIČENÍ |
Kód a název oboru vzdělání: 78-62-C/002 Praktická škola dvouletá
Schválilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy dne 9. prosince 2004
č.j. 32 090/2004-24 s platností od 1. září 2005 počínaje 1. ročníkem.
Pojetí vyučovacího předmětu
Výuka předmětu poskytuje základní vědomosti a dovednosti potřebné pro praktické zvládnutí teoretických vědomostí, získaných v předmětech Ruční práce, Příprava pokrmů a výběrových předmětů s praktickým zaměřením.
Praktická cvičení - Ruční práce
Předmět umožňuje aplikaci teoretických vědomostí v předmětu Ruční práce v praktických činnostech. Poskytuje základní znalosti a dovednosti z oblasti odívání, ručních prací a údržby oděvů pro potřeby rodiny.
Cílem praktických cvičení je, aby žáci:
· zvládli různé druhy rukodělných činností odpovídajících jejich zájmu a schopnostem,
· získali základní poznatky z oblasti textilních materiálů, jejich oprav a údržby,
· byli motivováni využívat získaných dovedností v péči o domácnost.
Praktická cvičení - Příprava pokrmů
Obsahem výuky je osvojování dovedností a pracovních návyků žáků při přípravě jednoduché stravy, směřující k schopnosti zajistit kvalitní a zdravou výživu vlastní rodiny, popř. vykonávat jednoduché kuchařské práce v restauračních provozech.
Cílem praktických cvičení je, aby žáci:
· zvládali dovednosti potřebné při přípravě stravy,
· získali základní znalosti z oblasti zdravé výživy,
· se naučili stolovat a dodržovat zásady společenského chování.