Vyhlášení programu „Podpora romských žáků středních škol na leden - červen 2009"
Č.j.: 24169/2008-6
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vyhlašuje dotační program „Podpora romských žáků
středních škol" na období leden - červen roku 2009 (dále jen Program).
Pod pojmem žák se v dalším textu rozumí žák nebo žákyně podle toho, zda se jedná o chlapce nebo dívku. Věta
první platí obdobně pro pojmy ředitel, člen komise, žadatel apod., v závislosti na obsazení funkce mužem nebo ženou.
1. Předmět a účel programu
Finanční prostředky tohoto programu jsou určeny na podporu těch romských žáků a studentů (dále jen „žák"), jež jsou občany ČR a jejichž rodinám způsobují náklady spojené se středním nebo vyšším odborným vzděláváním značné potíže. Podpora je žákům poskytována prostřednictvím právnických osob, popřípadě organizačních složek státu vykonávajících činnost školy (dále jen „právnická osoba").
O finanční prostředky poskytované v programu mohou žádat žáci školy pouze prostřednictvím právnické osoby zapsané ve školském rejstříku, která poskytuje:
- střední vzdělání
- střední vzdělání s výučním listem
- střední vzdělání s maturitní zkouškou
- vyšší odborné vzdělání a vyšší odborné vzdělání v konzervatoři.
V rámci programu není možno hradit vzdělávání v zahraničí a rekvalifikační a jazykové kurzy žáků. Do programu lze zahrnout pouze žáky denní formy vzdělávání, kteří mají pravidelnou školní docházku, případně průkazně omluvenou absenci, a nemají kázeňské problémy (podle § 10, odst. 3 vyhlášky č. 13/2005 Sb., o středním vzdělávání a vzdělávání v konzervatoři). O dotaci může žádat žák do 26 let věku.
Upozornění: O tuto dotaci nemohou žádat žáci z dětských domovů, diagnostických ústavů, dětských domovů se školou a výchovných ústavů, neboť je jim poskytováno plné přímé zaopatření a přidělená dotace by byla duplicitní formou čerpání prostředků ze státního rozpočtu (§ 7 zákona č. 109/2002 Sb., o výkonu ústavní výchovy nebo ochranné výchovy ve školských zařízeních a o preventivně výchovné péči ve školských zařízeních a o změně dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů).
2. Použití poskytnuté dotace
Prostředky jsou určeny na částečnou nebo úplnou úhradu nákladů žáků v těchto položkách:
Úplata za vzdělávání
Položka je určena k úplatě za vzdělávání v soukromých středních školách a konzervatořích a ve vyšších odborných školách, případně k platbě za kurzy pořádané školou k doplnění výuky.
Úplata za školní stravování
Příspěvek lze použít pouze na úhradu školního stravování zajištěného právnickou osobou podle § 122 odst. 3 zákona 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů..
Úplata za ubytování
Příspěvek slouží k úhradě ubytování zajišťovaného právnickou osobou ve školském zařízení, je-li nezbytné, aby v něm žák bydlel. Není možno hradit žádný typ ubytování, které není zajišťováno přímo právnickou osobou v souladu s § 122, odst. 3 školského zákona.
Cestovné
Tato položka je určena k úhradě nákladů na cestovné v prostředcích hromadné dopravy při dojíždění žáka mimo obec, v níž má žák místo trvalého pobytu, v souvislosti s realizací vzdělávacího programu. Příspěvek se netýká úhrady nákladů na městskou hromadnou dopravu, ani na dopravu osobním automobilem.
Školní potřeby
Příspěvek je určen na úhradu sešitů, školních potřeb a učebních materiálů, cvičebního úboru v přiměřené ceně, pracovních oděvů, ve výjimečných případech lze také příspěvek použít na úhradu dalších potřeb (psací stroj, šicí stroj, osobní počítač apod.), potvrdí-li právnická osoba jejich nezbytnost ke vzdělávání či k domácí přípravě. V případě poskytnutí příspěvku na úhradu potřeb uvedených v závorce, je tento příspěvek poskytnut žákovi pouze jednou za celou dobu vzdělávání.
V rámci této položky není možné žádat o úhradu nákladů za učebnice, a to v návaznosti na § 27 odst. 5 školského zákona, který ukládá ředitelům středních škol a konzervatoří zřídit fond učebnic a učebních textů, a to nejméně pro 10 % žáků střední školy. Tyto učebnice a učební texty by měly být bezplatně zapůjčovány žákům se sociálním znevýhodněním a žákům sociálně potřebným.
3. Postup při podání žádosti
Žák nebo právnická osoba vyplní žádost, která je přílohou č. 1 tohoto materiálu, a žádost podepíše (v případě, že se jedná o nezletilého žáka, podepíše žádost zákonný zástupce). Žák pak předá žádost k posouzení romskému poradci nebo sociálnímu odboru obecního úřadu v místě svého trvalého pobytu, který potvrdí sociální potřebnost žáka. Tuto řádně vyplněnou žádost následně předá řediteli školy.
Škola shromáždí vyplněné žádosti jednotlivých žáků, zkontroluje jejich formální i věcnou správnost, zejména vyjádření romského poradce nebo sociálního odboru v místě trvalého pobytu žáka. Žádosti žáků zůstanou uloženy ve škole pro případ kontroly ze strany MŠMT. Z žádostí škola vytvoří souhrnnou žádost, kterou vloží do elektronického systému na adrese http://is-mladez.msmt.cz. Do elektronického systému je nutné se nejdřív zaregistrovat - po řádné registraci obdrží žadatel e-mail s uživatelským jménem a heslem. Pokud se škola již dříve úspěšně zaregistrovala, nová registrace již není nutná.
Zaslání žádosti na CD-R, disketě, elektronickou poštou nebo na jiném médiu není možné.
Po uzavření žádosti (podrobná uživatelská příručka je součástí elektronického systému) je nutné souhrnnou žádost vytisknout a písemnou podobu v jednom vyhotovení zaslat či doručit výhradně na adresu Národního institutu dětí a mládeže MŠMT, Sámova 3, 101 00 Praha 10. Písemná forma žádosti musí být opatřena razítkem právnické osoby a podpisem ředitele.
Výše dotace může činit nejvýš 7000,- Kč na jednoho žáka s tím, že MŠMT může tuto částku snížit. Částky v jednotlivých položkách musí být zaokrouhleny dolů na stovky korun českých. Právnická osoba ručí za správnost údajů uvedených v žádosti.
4. Zvláštní ustanovení:
Žádost nebude zařazena do výběrového řízení, pokud:
- žadatel neuzavře žádost velektronickém systému,
- žadatel nezašle vytištěnou verzi elektronické žádosti poštou,
- vytištěná verze není identická s elektronickou verzí,
- žádost neobsahuje všechny stanovené náležitosti,
- žadatel nedodrží stanovený termín podání žádosti.
Důležitá upozornění:
- Žadatel musí doručit písemnosti do 27. února 2009 do 14 hodin na Národní institut dětí a mládeže (NIDM) - nerozhoduje datum poštovního razítka, ale doručení na NIDM.
- Vyjádření romského poradce nebo sociálního odboru musí být vyplněno příslušným odpovědným pracovníkem v místě trvalého pobytu žáka, který zdůvodňuje a potvrzuje sociální potřebnost žáka. Nelze-li z objektivních důvodů zajistit jeho vyjádření, pak se kvalifikovaně vyjádří romský poradce nebo pracovník sociálního odboru obecního úřadu obce s rozšířenou působností, také podle trvalého pobytu žáka.
- Ředitel školy svým podpisem stvrzuje, že souhrnná žádost je v souladu s žádostmi žáků a že všichni žáci mají v žádosti vyplněné všechny náležitosti (podpis žáka nebo jeho zákonného zástupce, vyjádření romského poradce nebo sociálního odboru atd.).
- Škola nemůže žádat o dotaci v rámci uvedeného programu, pokud žádá o finanční prostředky pro tyto účely vj iném dotačním programu MŠMT, z jiných rozpočtových kapitol státního rozpočtu, státních fondů, strukturálních fondů EU nebo jiných prostředků EU.
- Na poskytnutí dotace není právní nárok.
5. Posuzování žádostí o zařazení do programu
MŠMT zřídí pro posouzení žádostí výběrovou komisi, která jednotlivé žádosti posoudí z hlediska formální a věcné správnosti, případně uvede do souladu s finančními možnostmi programu, a zpracuje návrh pro vedení ministerstva. Členy komise jmenuje příslušný náměstek ministra a budou v ní zastoupeni pracovníci MŠMT, Rady vlády pro romské záležitosti, zástupci nevládních organizací a zástupci romských koordinátorů krajských úřadů.
6. Výsledky dotačního řízení
MŠMT po schválení dotace uveřejní na svých webových stránkách (www.msmt.cz/mladez):
- seznam škol, kterým byla poskytnuta dotace
- seznam škol, kterým nebyla poskytnuta dotace, s uvedením důvodu zamítnutí.
Školy, jejichž žáci obdrží dotaci, jsou zároveň povinny sdělit žákům, příp. jejich zákonným zástupcům, výsledek výběrového řízení.
7. Pravidla nakládání s dotací
Finanční prostředky budou právnickým osobám poskytnuty:
- na základě rozhodnutí o poskytnutí neinvestiční dotace ze státního rozpočtu (dále jen „rozhodnutí") prostřednictvím rozpočtu zřizovatele - zřizovatelem je kraj nebo obec,
- v případě právnických osob, které nejsou zřizovány státem, krajem, obcí nebo svazkem obcí, formou neinvestiční dotace podle § 14 zákona č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech a o změně některých souvisejících zákonů (rozpočtová pravidla), ve znění pozdějších předpisů, na základě rozhodnutí adresovaného těmto osobám,
- přímo řízeným organizacím MŠMT zvýšením limitu a úpravou rozpočtu,
- v případě škol zřizovaných Ministerstvem vnitra, Ministerstvem spravedlnosti a Ministerstvem obrany (organizační složky státu) převodem do rozpočtu daných resortů na základě žádosti o provedení rozpočtového opatření adresované Ministerstvu financí.
Rozhodnutí o poskytnutí dotace obdrží všechny subjekty, jejichž žádostem bude (alespoň zčásti) vyhověno. MŠMT zašle krajským úřadům kopie Rozhodnutí právnických osob, u nichž je zřizovatelem kraj nebo obec.
Příjemce z poskytnutých finančních prostředků uhradí náklady žáka v souladu s Rozhodnutím. Pokud žák
uhradil z vlastních zdrojů některé náklady, které mu mají být dle Rozhodnutí MŠMT hrazeny z prostředků
dotace, příjemce dotace mu tyto náklady proplatí zpětně na základě předložení účetních dokladů za příslušné období.
V případě, že žák ukončí vzdělávání během dotačního období, finanční prostředky mu nenáleží a právnická osoba je
vrátí MŠMT, pokud mezitím žákovi již některé výdaje nehradila. Když žák ukončí vzdělávání ze zdravotních důvodů,
obdrží adekvátní část dotace.
Dotace je vázána účelově a jmenovitě na konkrétní žáky, položky a období. Finanční prostředky jednotlivých položek
nelze přesouvat z položky do položky, z období do období apod. Poskytnuté prostředky tedy není možno využít
jiným způsobem, než je uvedeno v rozhodnutí podle § 14 odst. 3 zákona č. 218/2000 Sb.
Příjemce dotace je povinen čerpat finanční prostředky a zaslat vyúčtování poskytnuté dotace do data určeného
v rozhodnutí v návaznosti na vyhlášku č. 52/2008 Sb., kterou se stanoví zásady a termíny finančního vypořádání
vztahů se stáním rozpočtem, státními finančními aktivy nebo Národním fondem. Pro obě kola použije formulář, který je
přílohou č. 2.
S vyúčtováním musí příjemce dotace vrátit nevyčerpané finanční prostředky podle pokynů uvedených
v Rozhodnutí. Dotace nebude poskytnuta žadatelům, kteří neprovedli řádné vyúčtování dotací z předchozího
období.
Pokud příjemce nepředloží ve stanovených termínech vyúčtování poskytnuté dotace a neodvede-li nevyčerpané prostředky
z dotace do státního rozpočtu, vztahují se na něj sankce podle příslušných platných právních předpisů.
Kontaktní osoba: Ing. Milada Kropáčková
tel. 257 193 585, e-mail: milada.kropackova@msmtcz
Příloha: 1) Formulář žádosti žáka (zůstává
škole) (76,50 KB)
2) Přehled využití dotace (vyúčtování)
(75,00 KB)