Výnos vychází z Výnosu ministryně školství, mládeže a tělovýchovy č. 5/2016, kterým se stanoví standardy kvality péče o děti ve školských zařízeních pro výkon ústavní výchovy nebo ochranné výchovy a pro preventivně výchovnou péči, který by měl nahrazovat. V rámci revize byl rozšířen o standardy kvality služeb ambulantních forem středisek výchovné péče a upraven v oblasti metodické podpory při naplňování standardů kvality v zařízeních a střediscích.
Na úpravě výnosu spolupracoval Národní ústav pro vzdělávání, který byl pověřen k tvorbě standardů kvality služeb ambulantních forem středisek výchovné péče, neboť stávající standardy kvality péče o děti ve školských zařízeních pro výkon ústavní výchovy nebo ochranné výchovy a školských zařízení pro preventivně výchovnou péči, které byly vydány v roce 2015 jako Metodický pokyn (č. j. MŠMT – 5805/2015) a následně v roce 2016 jako Výnos ministryně školství, mládeže a tělovýchovy č. 5/2016, jsou pro ambulantní formu středisek výchovné péče vyhovující pouze částečně. V letech 2015-2017 NÚV ve spolupráci s pracovní skupinou vypracoval a pilotně ověřil Standardy kvality služeb ambulantních forem středisek výchovné péče. Pracovní skupina se skládala z pracovníků ambulantních středisek výchovné péče, zástupce ČŠI a MŠMT. Pilotní ověřování proběhlo v 8 zařízení.
V souladu se Strategií vzdělávací politiky ČR do roku 2020 (2014 - 2018) revize výnosu spolu s doplněnými standardy podporuje dostupnost poradenství v zájmu včasné a efektivní intervence dostupné všem dětem, žákům a studentům a zlepšuje kvalitu poradenství ve školském systému. Současně Plán koncepce rozvoje a transformace sítě zařízení institucionální výchovy v působnosti MŠMT 2017-2019 předpokládá zavést standardy kvality služeb středisek výchovné péče a posilovat zejména ambulantní služby za účelem vyšší míry prevence. Také součástí Rámcové koncepce MŠMT ČR v oblasti transformace systému náhradní výchovné péče o ohrožené děti ve školských zařízeních pro výkon ústavní výchovy nebo ochranné výchovy a pro preventivně výchovnou péči jsou popisovány kroky pro zvýšení profesionality služeb. Mezi tyto postupy systém standardů kvality služeb patří.
Účelem standardů kvality služeb ambulantních forem středisek výchovné péče, které jsou přílohou předkládaného výnosu, je nastavení a udržení srovnatelné úrovně kvality poskytovaných služeb v ambulantních formách středisek výchovné péče napříč celou Českou republikou a zvyšování kvality služeb v těchto zařízeních, zároveň naznačují směr vývoje kvality poskytovaných služeb. Revidovaný výnos podporuje implementaci požadované úrovně kvality do praxe.