Nové třídní knihy a další školské dokumenty pro základní školy
Zahájení výuky podle školních vzdělávacích programů s sebou přineslo i potřebu nových podob třídních knih, třídních výkazů i katalogových listů pro základní školy. Problematiku tvorby nové podoby školské dokumentace řešil Výzkumný ústav pedagogický v Praze v letech 2007 až 2008 v rámci úkolu Školská dokumentace v podmínkách zavádění ŠVP do výuky základních škol.
Hlavním cílem projektu bylo vytvořit školskou dokumentaci, která by odpovídala požadavkům RVP ZV, reagovala na nové požadavky výuky podle školních vzdělávacích programů, zohledňovala specifika jednotlivých typů základních škol a vyhovovala inovativním formám a metodám pedagogické práce škol.
Každá škola je ze zákona povinna vést třídní knihu, která obsahuje průkazné údaje o poskytovaném vzdělávání a jeho průběhu, avšak forma tohoto dokumentu je pro školy nezávazná. Školy si mohou zvolit z nabídky ty dokumenty, které nejvíce vyhovují jejich specifickým požadavkům, případně si vytvořit i vlastní. Proto i nová podoba školské dokumentace vytvořená v rámci tohoto projektu je pouze doporučená. Je plně v kompetenci škol, jestli budou tyto dokumenty využívat v nabízené podobě nebo se jimi budou pouze inspirovat a upraví si je podle svých vlastních požadavků.
Pro 1. stupeň ZŠ vznikly dvě varianty třídní knihy:
- Třídní kniha pro 1. stupeň ZŠ - Varianta A - vhodná především pro plně organizované školy;
- Třídní kniha pro 1. stupeň ZŠ - Varianta B - vhodná především pro málotřídní školy vyučující žáky více ročníků v jedné třídě;
Pro 2. stupeň ZŠ vznikly dvě varianty třídní knihy:
- Třídní kniha pro 2. stupeň ZŠ - Varianta C - s týdenním záznamem průběhu výuky jednotlivých vyučovacích předmětů (styl záznamu výuky 1. stupně);
- Třídní kniha pro 2. stupeň ZŠ - Varianta D - s denním záznamem průběhu výuky (navazující na původní třídní knihu pro 2. stupeň zaznamenávající výuku v jednotlivých vyučovacích hodinách).
Současně s třídními knihami byl připraven i Manuál k vyplňování třídní knihy, který podrobněji objasňuje pojmy uvedené v třídní knize a obsahuje podrobné instrukce k vyplňování jednotlivých částí třídní knihy.
Nová podoba třídní knihy by tak měla umožnit školám zachytit nejenom základní informace o organizaci výuky, ale také podchytit důležité aspekty ve vyučovacím procesu pro další didaktickou i evaluační práci učitelů. Záznam průběhu vyučovacího procesu byl uzpůsoben potřebám výuky podle ŠVP, což učitelům umožní přehledně a systematicky zaznamenávat rozvíjení konkrétních dovedností žáků a taktéž zachytit směřování výuky k očekávaným výstupům a k utváření klíčových kompetencí. Zápisy by měly vystihovat činnostní zaměření výuky a orientaci na dovednosti žáků, měly by být co nejjednodušší a měly by poskytovat kvalitní přehled o způsobu výuky nejen učiteli, ale i vedení školy nebo kontrolním institucím. Nové části třídní knihy dále poskytnou prostor pro zaznamenávání jiných organizačních forem výuky, než je klasická vyučovací hodina - projektů, kurzů a akcí školy. Ucelený systematický přehled těchto aktivit může být pro učitele a vedení školy užitečnou pomůckou například při závěrečném hodnocení práce třídy v daném školním roce.
Současně s tvorbou nových třídních knih byla zpracována i nová podoba třídního výkazu a katalogové složky žáka, která byla vytvořena spojením původních katalogových listů žáka pro 1. a 2. stupeň ZŠ.
- Třídní výkaz pro 1. stupeň;
- Třídní výkaz pro 2. stupeň;
- Katalogová složka žáka/žákyně ZŠ (původní katalogový list pro 1. a 2. stupeň nyní spojen do jednoho dokumentu).
Nové třídní výkazy a katalogová složka žáka byly upraveny v souladu s novými variantami třídní knihy a doplněny o další údaje tak, aby vyhovovaly požadavkům platných legislativních předpisů o vedení školské dokumentace.
Komplet dokumentace je připojen ke stažení.