Úvodem semináře byl jeho účastníkům představen rámcový program Horizont Evropa, jeho strategické směry a pilíře a i jeho postavení jako přímo řízeného programu EU. V tomto kontextu bylo uvedeno, že rámcový program Horizont Evropa bude dosud vůbec nejrozsáhlejší program EU na podporu výzkumu a inovací. Význam přímo řízených programů EU přitom kontinuálně roste, přičemž byl vyzdvihnut jejich vysoký investiční potenciál a i strategická důležitost pro rozvoj vůbec nejmodernějších technologických odvětví v Evropě. Rámcový program Horizont Evropa povede k naplňování evropských priorit na poli digitalizace a zelené transformace evropského hospodářství, ale i dalších mezinárodních závazků, mezi které se řadí boj proti klimatickým změnám či Cíle udržitelného rozvoje Organizace spojených národů.
Další části semináře se věnovaly již představení konkrétních tematických oblastí rámcového programu Horizontu Evropa. Zástupkyně Národního kontaktního centra – gender a věda při Sociologickém ústavu AV ČR, v.v.i. (NKC – gender a věda) při této příležitosti představily problematiku genderové rovnosti v Evropském výzkumném prostoru, jež bude stěžejní rovněž pro implementaci rámcového programu Horizontu Evropa. V dalším bloku semináře poté zástupci NICER prezentovaly jednotlivé horizontální a tematické oblasti rámcového programu. V tomto kontextu byla představena mj. také role národních kontaktních pracovníků, kteří budou mít ve své gesci jednotlivé dílčí oblasti rámcového programu EU a výzkumným týmům ČR budou poskytovat konzultační a školící služby za účelem maximalizace účasti ČR v projektech rámcového programu.
MŠMT podporuje výzkumné instituce a podniky ČR v jejich zapojení do evropské výzkumné a inovační spolupráce financováním informačních, poradenských a konzultačních služeb poskytovaných ze strany NICER a NKC – gender a věda. Současně k těmto aktivitám bude od roku 2021 MŠMT, spolu s Domem zahraniční spolupráce, jakožto svou přímo řízenou organizací, provozovat Českou styčnou kancelář pro vzdělávání a výzkum v Bruselu (CZELO). V neposlední řadě poskytuje MŠMT i finanční podporu na účast českých výzkumných subjektů v těch nástrojích mezinárodní spolupráce, které si přes jejich centrální řízení v gesci Evropské komise žádají přímou finanční spoluúčast členských států EU a jakými jsou např. společné technologické iniciativy ECSEL a EuroHPC nebo programy EMPIR a EUROSTARS. Nejinak tomu bude i v průběhu rámcového programu Horizont Evropa, kdy bude MŠMT pokračovat i v implementaci programu ERC CZ, motivujícího k intenzivnější účasti v projektech Evropské výzkumné rady (ERC), nebo ve financování projektů na principu „Seal of Excellence“, kdy bude podporovat ty projekty, které budou vyhodnoceny jako vysoce kvalitní, ale nebudou moci obdržet finanční podporu z rámcového programu z důvodu nedostatku rozpočtových prostředků na straně Evropské komise.