O podporu v rámci programů se mohou ucházet studenti českých vysokých škol z technických oborů doktorského, magisterského i bakalářského studia, a to např. v oborech, jakými jsou aplikovaná fyzika, IT, strojírenství, elektronika, robotika, matematika apod. Programy nabízí příležitosti rovněž pro studenty tzv. „administrativních oborů“, jakými jsou finance, právo, logistika, tlumočnictví apod. Stáže jsou ze strany CERN placené ve výši od 3 400 CHF měsíčně.
Doktorský program CERN umožňuje studentům převážně technických oborů pracovat v CERN na své dizertační práci. O stáž se mohou ucházet studenti působící v oborech, jakými jsou aplikovaná fyzika, IT, strojírenství, elektronika, robotika, matematika apod. Délka trvání stáže je od 6 do 36 měsíců.
Technický program CERN je určen pro studenty bakalářského a magisterského stupně. O stáž se mohou ucházet studenti působící v oborech, jakými jsou aplikovaná fyzika, IT, strojírenství, elektronika, robotika, matematika apod. Délka trvání stáže je od 4 do 12 měsíců. Do programu je každoročně vybíráno na 120 studentů.
Administrativní program CERN se zaměřuje na studenty ekonomických a humanitních oborů, jakými jsou právo, finance, ekonomika, logistika, tlumočnictví, personalistika apod. Délka trvání stáže je od 2 do 12 měsíců.
Aktuální termín pro podávání přihlášek do studentských programů CERN je stanoven na 4. listopadu 2024.
Absolventi českých vysokých a středních škol mohou podávat přihlášky do Absolventských programů CERN s podporou MŠMT.
Více informací ke k dispozici na webových stránkách CERN v odkazech výše, popř. kontaktujte Ing. Ondřeje Nováka z odboru výzkumu a vývoje MŠMT na adrese ondrej.novak@msmtcz.
*****
Dne 1. října 2024 se v Ženevě uskutečnily oslavy 70. let existence Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN). Českou delegaci vedl ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek, MŠMT na akci zastoupila vrchní ředitelka sekce pro vysoké školství, vědu a výzkum Radka Wildová.
Jak uvedla generální ředitelka CERN, Fabiola Gianotti, CERN je pro Evropu a její globální partnery velkým úspěchem a jeho zakladatelé by byli velmi hrdí na to, čeho CERN za sedm desetiletí své existence dosáhl. Předsedkyně Evropské komise, Ursula von der Leyen, zdůraznila, že Evropa se musí více zaměřit na průlomové inovace a CERN je jasným důkazem toho, že základní výzkum podporuje inovace a inovace posilují konkurenceschopnost.
Oslav se dále zúčastnili předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen, princezna Astrid Belgická, prezidenti Itálie, Švýcarska, Slovenska aj. a ministři pro vědu řady dalších zemí. Mezi hosty byla i prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagarde.
Ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek a vrchní ředitelka sekce pro vysoké školství, vědu a výzkum MŠMT Radka Wildová v CERN Control Room
CERN je mezinárodní organizací výzkumu, vývoje a inovací, která je zaměřena zejména na zajištění provozu největší světové laboratoře v oboru částicové a jaderné fyziky, ale je také centrem vývoje pokročilých technologií, platformou pro vzdělávání a příkladem přeshraniční spolupráce. ČR je členskou zemí CERN od roku 1993, resp. Československo od roku 1991. CERN v současnosti sdružuje 24 členských států. Příspěvek ČR do CERN činí ročně přibližně 14,8 mil. CHF (tj. cca 360 mil. Kč), přičemž jeho úhradu zajišťuje ze svého rozpočtu MŠMT, které je rovněž gestorem členství ČR v CERN.