Comet Interceptor bude po startu „zaparkován“ v libračním bodě L2, který je vzdálen od Země 1,5 mil. km. Zde bude vyčkávat na nasměrování k dosud neznámému cíli. Po vyslání mise provede průlet kolem svého cíle, před čímž se 3 sondy oddělí, a budou tak moci provést simultánní pozorování z většího množství bodů v okolí komety či jiného objektu. Z těchto dat bude následně vytvořen 3D profil tělesa, které obsahuje materiál z počátků sluneční soustavy.
Čeští vědci by se měli zapojit také do přípravy vědeckého vybavení mise. Tým z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy by se měl podílet na vývoji a dodání elektronické desky a napájecího zdroje elektronického spektrometru LEES (Low-Energy Electron Sensor). Tým z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR má zajistit vývoj centrální elektroniky a letového softwaru, který bude zajišťovat komunikaci a prvotní analýzu dat v celém přístroji DFPC (Dust, Field and Plasma Consortium box). Přístroj DFPC bude zaměřen na výzkum prachu a plazmatu v okolí zkoumaného objektu a jeho součástí má být také sensor LEES. Oba české příspěvky budou vycházet z již odevzdaných přístrojů na misi Solar Orbiter, která bude nejvýznamnějším českým projektem v kosmickém výzkumu za několik posledních desetiletí. Tato mise má startovat v únoru 2020.
Comet Interceptor je „rychlou“ misí nové třídy F. Označení rychlá v tomto případě odkazuje na dobu, za kterou musí být mise připravena – od výběru po letovou připravenost nesmí přesáhnout dobu 8 let. Comet Interceptor má startovat v roce 2028 jako spolupasažér mise střední třídy ARIEL (Atmospheric Remote-sensing Infrared Exoplanet Large-survey), která se zaměří na výzkum exoplanet.
Cíl výzkumu nemusí být známý v průběhu přípravy mise. Comet Interceptor může být připraven vyčkávat ve vesmíru na vhodný objekt k průzkumu. Očekává se, že mise bude ukončena do 5 let od startu. Díky vyčkávání v kosmickém prostoru bude poté moci Comet Interceptor prozkoumat kometu nebo jiný objekt, který vnitřní sluneční soustavu navštěvuje poprvé. Takovéto objekty byly v minulosti objeveny pouze několik měsíců či let předtím, než se přiblížily Slunci na nejkratší vzdálenost, což je nedostatečný čas k vývoji a vynesení průzkumné sondy.
Vědecký program ESA aktuálně nabízí řadu dalších příležitostí pro české vědce a podniky.