Během setkání se diskutovalo na téma budoucího směřování akčního plánu EU-CELAC, v němž věda, výzkum, inovace a technologie tvoří samostatnou kapitolu. Na jednání se také hovořilo o naplnění cílů vztahujících se k revidování strategické cestovní mapy z let 2021–2023, a navržení témat vzájemné spolupráce na další období, jako např. dvojí tranzice, průřezová témata či mobilita výzkumných pracovníků. Nová cestovní mapa bude nezávazným dokumentem a nebude mít vliv na již uzavřené bilaterální dohody.
Obsahem workshopu na téma Evropský výzkumný prostor v kontextu vědecké spolupráce se zeměmi Afriky, Latinské Ameriky a Karibiku, byla diskuse a sdílení zkušeností o výzvách, potřebách a prioritách vědecké mezinárodní spolupráce mezi EU a Afrikou, Latinskou Amerikou a zeměmi Karibiku. Diskuse se konkrétně zaměřovala na způsoby překonání výzev vědecké spolupráce mezi těmito regiony, vědeckou diplomacii a rovněž na potřebu nastavení eticky správného a spravedlivého řízení výzkumu a inovací založeného na reciprocitě.
„Zapojení do vědecké spolupráce se zeměmi z větších vzdáleností může představovat jedinečnou výzvu. Jeden z klíčových aspektů, který může tyto výzvy komplexně řešit, je dlouhodobý závazek ke konkrétní spolupráci. Tento závazek zahrnuje nejen finanční a logistickou podporu, ale také odhodlání porozumět nuancím vědeckého prostředí každého regionu. K tomuto může napomoci vědecká diplomacie, která usnadňuje vzájemné porozumění skrze dialog mezi EU, Afrikou, Latinskou Amerikou a zeměmi Karibiku. Prostřednictvím diplomatických jednání a podpory globálního dosahu vědecké diplomacie můžeme přispět k vytvoření přátelského prostředí pro společné vědecké iniciativy. Abychom byli v tomto ohledu úspěšnější, měli bychom usilovat o vytvoření společného rámce evropské vědecké diplomacie.“ uvedla ve svém příspěvku Radka Wildová.
Workshop se konal v kontextu evropské strategie mezinárodní spolupráce a na základě prohlubování partnerství mezi Evropou, Afrikou a Latinskou Amerikou v oblasti výzkumu a inovací. Cílem Komise je spolupracovat s Africkou unií na posílení spolupráce v oblasti vědy, technologií a inovací a stejně tak s Latinskou Amerikou prostřednictvím implementace strategického plánu EU-CELAC v oblasti vědy, technologií a inovací.