Závěry Rady o podpoře well-beingu v digitálním vzdělávání
Závěry Rady, jejichž text připravilo české předsednictví, jsou zaměřeny na podporu digitálních dovedností žáků a učitelů, rozvoj mediální gramotnosti, duševní zdraví a rovněž na téma vytváření bezpečnějších digitálních prostředí. Reagují na probíhající intenzivní využívání digitálních technologií, které bylo ještě prohloubeno pandemií COVID-19. Závěry Rady jsou postaveny na třech pilířích – digitálních dovednostech a kompetencích, které by žáci a studenti měli nabýt, formách využívání digitálních nástrojů při výuce a pedagogických přístupech a možnostech podpory rozvoje mezilidských vztahů v digitálním prostředí. Závěry Rady o podpoře well-beingu v digitálním vzdělávání by měly zajistit, aby výše uvedené oblasti byly nadále součástí základních strategických dokumentů na úrovni EU i členských států.
Celý dokument je dostupný zde: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/PDF/?uri=CELEX:52022XG1209(01)&qid=1671611373050&from=CS
Doporučení Rady o cestách ke školnímu úspěchu
Tento dokument je výsledkem iniciativy Evropské komise zaměřené na podporu inkluzivního vzdělávání. Doporučení se zaměřuje na nejvíce ohrožené skupiny obyvatel a usiluje zejména o zajištění přístupu dětí a mladých lidí z nízkopříjmových skupin ke kvalitnímu vzdělávání. Podnětem pro jejich vytvoření bylo šetření PISA z roku 2018, které ukázalo, že pětina patnáctiletých dětí v EU nedisponuje dostatečnou úrovní základních dovedností (čtení, matematika, přírodní vědy). Proto se doporučení zaměřuje na dva aspekty: řešení problematiky slabých výsledků v oblasti základních dovedností a na předčasné ukončování školní docházky a odborné přípravy. Představuje také široký a inkluzivní přístup k tématu úspěchu ve škole, který kromě akademických výsledků bere v úvahu i prvky jako jsou osobní a sociálně-emocionální rozvoj a wellbeing účastníků vzdělávání. Příloha doporučení zdůrazňuje potřebu kombinovat opatření v oblasti prevence, zásahu a nápravy, přičemž klade důraz na preventivní opatření a uznává, že různé skupiny vyžadují rozdílné typy podpory. Z obecnějšího hlediska má doporučení ambici přispět k sociální soudržnosti a zvýšení odolnosti ekonomiky EU prostřednictvím řešení problému nezaměstnanosti a přerušení mezigeneračního přenosu chudoby.
Celý dokument je dostupný zde: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/PDF/?uri=CELEX:32022H1209(01)&qid=1671615705507&from=EN
Závěry Rady o podpoře mezigeneračního rozměru v oblasti mládeže s cílem podpořit dialog a sociální soudržnost
Dokument přináší na EU úroveň dosud nezpracované téma mezigeneračního dialogu, solidarity a spravedlnosti, zejména prostřednictvím poskytování práce s mládeží a při tvorbě a realizaci politik mládeže. Cílem dokumentu je zpřehlednit dostupné zdroje při řešení dílčích aspektů tématu včetně aktuálních dosud neřešených výzev a příležitostí. Obsaženy jsou také konkrétní úkoly pro členské státy, Evropskou komisi a ostatní aktéry v oblasti mládeže. Pod pojmem mezigenerační dialog se rozumí interaktivní a bezpečný participativní prostor, který spojuje mladší a starší generace za účelem vytváření společných znalostí a kolektivních zkušeností. Mezigenerační solidarita je definována jako vzájemná podpora a spolupráce mezi různými věkovými skupinami. Mezigenerační spravedlnost znamená poskytování podpory a pomoci dle konkrétních potřeb a schopností tak, aby všechny věkové skupiny měly přístup ke stejným příležitostem a zdrojům. Je založena na myšlence, že snaha současné generace o blahobyt by neměla omezovat příležitosti k dobrému a důstojnému životu pro generace následující.
Celý dokument je dostupný zde: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/PDF/?uri=CELEX:52022XG1229(01)&qid=1672733026431&from=EN
Závěry Rady o udržitelné a přístupné sportovní infrastruktuře
Cílem dokumentu je prostřednictvím sportovní infrastruktury podpořit snížení negativních vlivů sportu na životní prostředí, negativních dopadů klimatických změn na možnosti sportování a zajištění rovného přístupu ke sportu. Závěry Rady vhodně specifikují nutnost zelené transformace v oblasti sportovní infrastruktury a navrhují, jak tohoto cíle dosáhnout. Sportovní infrastruktura by měla být dostupná a přístupná pro všechny bez omezení. Dokument se zaměřuje na tři kategorie dostupnosti sportovní infrastruktury – dostupnost pro občany se specifickými potřebami pro její využití, umístění v rámci územních plánů a možnost využití sportovišť bez ohledu na socioekonomický původ jejich uživatelů.
Celý dokument je dostupný zde: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/PDF/?uri=CELEX:52022XG1228(01)&qid=1672826910700&from=EN
Závěry Rady o výzkumných infrastrukturách
Závěry Rady EU o výzkumných infrastrukturách stanovují priority pro rozvoj evropského výzkumně-infrastrukturního ekosystému do roku 2030. Vyzdvihují klíčovou roli výzkumných infrastruktur jako nástroje dosahování znalostních řešení velkých socioekonomických výzev evropské i globální relevance. Apelují na zajištění adekvátních podmínek pro dlouhodobě udržitelný rozvoj výzkumných infrastruktur. Akcentují potřebu dalšího sbližování výzkumně-infrastrukturní politiky na straně jedné s ostatními sektorovými politikami na straně druhé. V neposlední řadě pak vyzývají k posílení Evropského strategického fóra pro výzkumné infrastruktury (ESFRI), co se týče jeho operativní kapacity, nebo k posílení digitální dimenze evropských výzkumných infrastruktur a zintenzivnění jejich mezinárodní spolupráce na globální úrovni.
Celý dokument je dostupný zde: https://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-15429-2022-INIT/cs/pdf
Závěry Rady o Novém evropském programu inovací
Závěry Rady EU reagují na potřebu dalšího posílení evropského inovačního ekosystému tak, aby se EU stala globálním inovačním leaderem, a přináší politické orientace, jak tohoto cíle dosáhnout. Ambicí EU je revidovat regulatorní podmínky pro inovace tak, aby zjednodušily přístup deep-tech, start-up a malých a středních podniků vyvíjejících přelomové inovace k rizikovému kapitálu; posílit podnikatelské dovednosti aktérů inovačního řetězce; zlepšit propojení inovačních stakeholderů v EU za účelem koncentrace kritické masy nezbytné pro dosažení otevřené strategické autonomie EU v kritických technologických doménách; či odstranění přetrvávajících rozdílů ve výzkumné a inovační výkonnosti mezi jednotlivými evropskými makro-regiony.
Celý dokument je dostupný zde: https://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-14705-2022-INIT/cs/pdf
Doporučení Rady o hlavních zásadách pro zhodnocování znalostí
Komplementárním dokumentem k Závěrům Rady o novém evropském programu inovací je Doporučení Rady o hlavních zásadách pro zhodnocování znalostí. Jakkoliv Evropa drží celosvětový primát v produkci znalostí, nedokáže tyto znalosti uplatňovat v průmyslových aplikacích tak efektivně, jako se tak děje v jiných světových makro-regionech. Posílení schopnosti přenášet znalosti z vědeckého prostředí do praxe, tj. do zboží a služeb vytvářejících nové evropské i globální trhy, proto náleží mezi stěžejní ambice EU pro nejbližší období. Doporučení Rady EU vyjednané předsednictvím ČR v Radě EU přináší opatření, jak tyto ambice naplnit.
Celý dokument je dostupný zde: https://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-14448-2022-INIT/cs/pdf
Závěry Rady ke Zvláštní zprávě EÚD 15/2022: „Opatření na rozšíření účasti v programu Horizont 2020 byla dobře navržena, avšak udržitelná změna bude z velké části záviset na úsilí vnitrostátních orgánů“
Dokument je zaměřen na hodnocení opatření v oblasti rozšiřování účasti (tzv. „widening“) v rámcovém programu Horizont 2020. Audit EÚD se snažil nalézt odpovědi na otázky, zda byla opatření wideningu vhodná pro překlenutí existujících rozdílů ve výkonnosti ve výzkumu a inovacích mezi členskými státy EU, zda díky nim bylo dosaženo stanovených cílů a zda EK má efektivní systém pro monitoring těchto opatření.
Celý dokument je dostupný zde: https://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-13426-2022-INIT/cs/pdf