Evropský rámec kvalifikací (European Qualifications Framework – EQF)
EQF je společný evropský referenční rámec, který napomáhá pochopení, porovnání a uznání kvalifikací získaných v EU. Napomáhá orientaci v úrovních kvalifikací napříč Evropou, usnadňuje studijní i pracovní mobilitu a podporuje celoživotní učení. Rámec rozlišuje osm kvalifikačních úrovní, které v zásadě pokrývají všechny vzdělávací aktivity od základní školy až po vysokoškolské vzdělávání. Evropský kvalifikační rámec je popsán z hlediska obecných požadavků na absolventy dané úrovně pomocí deskriptorů. EQF je jedním z evropských nástrojů k podpoře srozumitelnosti a transparentnosti vzdělávacích systémů. Česká republika přiřadila k Evropskému rámci kvalifikací svůj vzdělávací a kvalifikační systém v roce 2011. Tento proces je detailně popsán v Národní přiřazovací zprávě ČR.
EQF na certifikátech a vysvědčeních
Podle vyhlášky č. 3/2015 Sb.,
o některých dokladech ve vzdělávání, se od 1. 10. 2017 objevuje údaj o úrovni EQF na absolventských vysvědčeních,
výučních listech a diplomech o absolutoriu. To se týká základních, středních, vyšších odborných škol a konzervatoří.
V certifikátech z dalšího vzdělávání se tyto údaje se objevují také na osvědčeních o získání profesní
kvalifikace (v rámci Národní soustavy kvalifikací – NSK).
Od roku 2012 je údaj o úrovni kvalifikace podle EQF součástí dokumentů Europassu a vztahuje jak k počátečnímu,
tak dalšímu vzdělávání.
Více informací na www.eqf.cz.
EUROPASS
Europass patří mezi evropské aktivity a sítě, které pomáhají zvyšovat srozumitelnost kvalifikací a usnadňují práci a studium v zemích EU. Jeho cílem je to, aby dovednosti a kvalifikace osob byly srozumitelně prezentovány zaměstnavatelům a vzdělávacím institucím v celé Evropě.
Europass nabízí uchazečům o práci, brigády, dobrovolnictví nebo dalšího studia doma i v zahraničí možnost, jak si zdarma sestavit portfolio dokladů a dokumentů o jejich schopnostech a dovednostech.
S pomocí Europassu lze získat tyto doklady:
- životopis
- motivační dopis
- doklad o studijní nebo pracovní stáži (Europass mobilita)
- doklad o dobrovolnictví (Europass mobilita pro dobrovolníky)
- dodatek k osvědčení, který dokládá středoškolskou kvalifikaci a doplňuje výuční list nebo maturitní vysvědčení
- dodatek k diplomu, který dokládá vysokoškolskou kvalifikaci a doplňuje vysokoškolský diplom
- dodatek k osvědčení o získání profesní kvalifikace
Výhody Europass dokumentů:
- Jsou zdarma, online a ve více cizích jazycích.
- Mají jednotnou strukturu v celé Evropě.
- Jsou srozumitelné, přehledné a odpovídají aktuálním požadavků zaměstnavatelů.
V každé zemi EU působí národní centrum Europass, které pomáhá jednotlivcům získat a institucím vydávat tyto doklady.
Více informací najdete na europass.cz.
FAQ
Co je to EQF?
EQF (European Qualifications Framework) neboli Evropský rámec kvalifikací je jednotná stupnice osmi úrovní, do kterých lze zařadit všechny kvalifikace, je to společný evropský referenční rámec, který napomáhá pochopit, porovnat a uznávat kvalifikace získané v EU.
Který Europass dokument mohu využít při hledání práce v zahraničí, abych zaměstnavateli srozumitelně popsal dosažené vzdělání v ČR?
Při hledání práce v zahraničí doporučujeme, aby uchazeč přiložil ke svému středoškolskému vysvědčení Europass – dodatek k osvědčení a k vysokoškolskému diplomu přiložil Europass dodatek k diplomu.
Europass – dodatek k osvědčení na rozdíl od známek na vysvědčení obsahuje slovní popis dovedností získaných během studia střední školy (odborné kompetence), možné profesní uplatnění a dosaženou úroveň vzdělání. Dodatek k osvědčení se vztahuje ke kvalifikaci držitele – je tedy totožný pro všechny absolventy daného oboru a obsahuje název a kód oboru vzdělání a uvádí střední školu absolventa. Pro lepší porozumění dosažené úrovni vzdělání uvádí dosaženou úroveň EQF (Evropský rámec kvalifikací) a mezinárodní klasifikaci ISCED.
Je vydáván zdarma Národním centrem Europass v českém a cizím jazyce (Aj, Nj, Fj). Online žádost je k dispozici na https://edo.europass.cz/
Europass – dodatek k diplomu je doklad připojený k vysokoškolskému diplomu nebo k diplomu z vyšší odborné školy. Obsahuje přehled absolvovaných předmětů a kurzů, prospěch a téma absolventské či diplomové práce.
Od roku 2006 vydávají české vysoké školy dodatek k diplomu všem svým absolventům spolu s vysokoškolským diplomem na základě novely zákona o vysokých školách č. 552/2005 Sb.
Vyšší odborné školy nemají ze zákona povinnost dodatek vydávat. Svým absolventům jej vydává přibližně 85 % VOŠ, a to v českém, anglickém, případně německém jazyce.