Kdo žádá
Státní příslušník kteréhokoliv členského státu Evropské unie, států Evropského hospodářského prostoru (Island, Lichtenštejnsko, Norsko), Švýcarska a státní příslušník České republiky, který získal pedagogickou kvalifikaci na území jiného členského státu.
Některý příslušník jiného státu – viz. § 1 odst. 2 zákona č. 18/2004 Sb., o uznávání
odborné kvalifikace. (263,00 KB)
Proč
Povolání pedagogického pracovníka je regulovaným povoláním, tzn., že nutným předpokladem pro jeho výkon v České republice je splnění určitých požadavků stanovených tuzemskými právními předpisy (kvalifikační požadavky, bezúhonnost, zdravotní způsobilost k výkonu povolání, znalost českého jazyka).
Kde
Uznávacím orgánem oprávněným rozhodnout o uznání zahraniční pedagogické kvalifikace je Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.
Jak postupovat
1) Vyplnit formulář žádosti – naleznete zde
2) Žádost doložit:
- fotokopií průkazu totožnosti či jiným dokladem osvědčujícím státní příslušnost
- dokladem o odborné kvalifikaci (závěrečné vysvědčení, maturitní vysvědčení, diplom a dodatek k diplomu)
- osvědčením o pedagogické kvalifikaci v zemi původu
- osvědčením o znalosti českého jazyka
- dokladem o zdravotní způsobilosti k výkonu povolání
- dokladem o bezúhonnosti (prokazuje se výpisem z rejstříku trestů neb odpovídajícím dokladem vydaným příslušným orgánem členského státu původu).
Doklad o odborné kvalifikaci zahrnuje doklad o vzdělání a odborné přípravě, z něhož je zřejmý jeho stupeň (základní, střední, vyšší odborné, vysokoškolské bakalářské nebo magisterské), délka a obsah vzdělání a přípravy. Doklady není třeba úředně ověřovat, ověřené doklady se vyžadují pouze v případě pochybností. Překlad do českého jazyka je nutný.
Osvědčení o pedagogické kvalifikaci v zemi původu - vyžaduje se pouze v případě, že z dokladů o vzdělání a kvalifikaci není zřejmé, zda je žadatel v zemi původu kvalifikovaným pedagogickým pracovníkem. (Kontakty na informační místa v jednotlivých členských státech naleznete na stránkách Evropské komise - National Contact Points).
V případě žadatelů, kteří absolvovali studium v Polské republice, je na základě sdělení polského uznávacího orgánu třeba doložit osvědčení o pedagogické kvalifikaci vydané na základě Směrnice 2005/36/EC. Osvědčení vydá Ministry of Education and Science, Department of General Education and Curriculum, Al. Szucha 2500-918 Warsaw, Poland.
Osvědčení o znalosti českého jazyka předkládá žadatel, který získal vzdělání v jiném jazyce než českém. Základní znalost českého jazyka se prokazuje zkouškou na katedře českého jazyka kterékoliv veřejné vysoké školy, v jazykové škole s právem státní jazykové zkoušky nebo v zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků.
Zákon o pedagogických pracovnících od 1.9.2023 zavádí konkrétní požadavek na úroveň znalosti českého jazyka, a to tak, že pro učitele mateřské školy, základní školy a všeobecně-vzdělávacích předmětů střední školy je nově požadována jazyková úroveň C1 dle Společného evropského referenčního rámce pro jazyky a úroveň B2 pro speciálního pedagoga, psychologa, vychovatele, pedagoga volného času, asistenta pedagoga a učitele odborných předmětů, praktického vyučování a odborného výcviku střední školy.
Znalost českého jazyka neprokazuje:
- žadatel, který bude působit ve škole s jiným vyučovacím jazykem než českým
-
žadatel, který složil maturitní zkoušku z českého jazyka a literatury (předkládá se pouze neověřená
kopie maturitního vysvědčení), nebo jednotlivou zkoušku, která svým obsahem a formou odpovídá zkoušce společné
části maturitní zkoušky z českého jazyka a literatury, podle školského zákona
- žadatel, který bude vyučovat pouze cizí jazyk nebo konverzaci v cizím jazyce, nebo bude působit ve škole s jiným vyučovacím jazykem než českým
- žadatel, který vyučuje předmět v cizím jazyce za podmínek stanovených školským zákonem.
Doklady o zdravotní způsobilosti a bezúhonnosti nesmějí být starší než 3 měsíce. Pokud je žadatel již v pracovněprávním poměru, stačí předložit potvrzení zaměstnavatele, že uvedené doklady byly předloženy při nástupu do zaměstnání.
Doložení pedagogické praxe
Při podání žádosti o uznání odborné kvalifikace učitele 1.st. ZŠ po absolvování magisterského studia raně školní pedagogiky v Polské republice, MŠMT nabízí možnost doložení výkonu souvislé pedagogické praxe v délce trvání nejméně 4 let, a to z toho důvodu, že obsah přípravy i rozsah oprávnění pro výkon činnosti učitele 1. st. základní školy v Polské republice vykazuje značné rozdíly oproti přípravě a rozsahu činnosti učitele 1. st. základní školy v České republice (v Polské republice první stupeň zahrnuje pouze 1. – 3. ročník, obsah studia je proto značně redukován ve srovnání s obsahem studia na českých pedagogických fakultách, a je dále omezen ve prospěch předmětů předškolní pedagogiky).
MŠMT tak posuzuje, zda rozdíly ve vzdělávání jsou vyrovnány znalostmi a dovednostmi nabytými během dřívějšího výkonu pedagogické činnosti v resortu školství. Potvrzení o výkonu souvislé pedagogické praxe v délce alespoň 4 let lze prokázat písemným potvrzením zaměstnavatele, které bude obsahovat konkrétní dobu, formu a místo výkonu této činnosti, se zvláštním zřetelem k výchovně vzdělávací činnosti ve 4. a 5. r. běžné základní školy.
Předpokládá se, že přímá pedagogická činnost ve 4. a 5. r. činila alespoň polovinu této doby. Je třeba, aby z potvrzení obsahovalo informaci o tom, ve kterém školním roce byla činnost učitele ve 4. a 5. třídě vykonávána a také specifikováno, jaké předměty byly v daném ročníku vyučovány.
Jestliže nebude potvrzení předloženo, nebo nebude obsahovat požadované údaje, rozhodne MŠMT před vydáním rozhodnutí o uložení kompenzačního opatření podle § 10 zákona o uznávání odborné kvalifikace. Kompenzační opatření zahrnuje buď roční praxi pod dohledem, nebo rozdílovou zkoušku na vysoké škole, volba kompenzačního opatření je na žadateli.
Pokud uvedenou délku praxe nesplňujete, je možné požádat o uznání odborné kvalifikace učitele 1.st. ZŠ dle § 24h odst. 1 zákona o uznávání odborné kvalifikace, tj. pouze pro výuku v 1.-3. ročníku. V takovém případě MŠMT kompenzační opatření neudělí.
Lhůta pro vydání rozhodnutí o uznání odborné kvalifikace, správní poplatek
60 dnů ode dne přijetí žádosti.
Řízení probíhá v českém jazyce.
Za přijetí žádosti o uznání odborné kvalifikace je stanoven správní poplatek 2 000 Kč.
Způsob platby:
- kolkem
- bankovním převodem na účet MŠMT - č. účtu pro tuzemské platby: 3711-821001, kód banky 0710, variabilní symbol 201, do předmětu jméno žadatele, č. účtu pro platby ze zahraničí: CZ 770710 003711 000082 1001, SWITT CODE: CNBA CZPP, Adresa banky: ČNB, Na Příkopě 28, 115 03 Praha 1
- složenkou (na vyžádání zašleme).
Proti rozhodnutí uznávacího orgánu se lze odvolat
Proti rozhodnutí ve věci uznání odborné kvalifikace vydaným ústředním orgánem státní správy jako prvoinstančním uznávacím orgánem, lze podat rozklad podle § 152 správního řádu. O rozkladu rozhoduje ministr nebo vedoucí ústředního orgánu státní správy na základě návrhu jím ustanovené zvláštní komise - "stálé rozkladové komise". Lhůta pro podání rozkladu vyplývá z § 83 správního řádu a činí 15 dnů ode dne oznámení rozhodnutí (s výjimkou, kdy účastník řízení v důsledku chybějícího, neúplného nebo nesprávného poučení podal opravný prostředek po lhůtě - viz § 83 odst. 2 správního řádu a s výjimkou, kdy osobě, která byla účastníkem řízení nebylo rozhodnutí správním orgánem oznámeno - viz § 84 správního řádu). Lhůta pro vyřízení rozkladu, tj. pro vydání rozhodnutí, se řídí ustanovením § 71 správního řádu.
Adresa pro podání žádosti
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, odbor 20, Karmelitská 529/5, 118 12 Praha 1
Bližší informace na elektronické adrese ilona.jedlickova@msmtgov
cz tel. 234 811 814 (Mgr. Bc. Ilona
Jedličková) nebo veronika.pokorna@msmt
gov
cz tel. 234 811 704 (Ing. Veronika Pokorná, CSc.).
Aktualizace: leden 2025