C: Se zemí, ve které je zahraniční vysoká škola, která doklad o vzdělání vydala, zřízena a uznána, není sjednána bilaterální ekvivalenční dohoda ani dokument doporučujícího charakteru.
O uznání zahraničního vysokoškolského vzdělání rozhodují:
- zásadně veřejné vysoké školy (soukromé vysoké školy tuto pravomoc nemají); v konkrétním případě pak ta veřejná vysoká škola, která uskutečňuje akreditovaný obsahově obdobný studijní program. Přehled akreditovaných studijních programů na vysokých školách v České republice je přístupný na stránkách Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy: http://www.msmt.cz/vzdelavani/vysoke-skolstvi/studijni-programy. Adresy veřejných vysokých škol jsou k dispozici na http://www.msmt.cz/vzdelavani/vysoke-skolstvi/prehled-vysokych-skol. Veřejné vysoké školy by měly přihlédnout k tomu, zda byl doklad vydán v zemi, která je smluvní stranou tzv. Lisabonské úmluvy – viz bod D.
- Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (odbor vysokých škol) určí v případě pochybností o existenci obdobného studijního programu příslušnost vysoké školy k uznání, anebo může rozhodnout o uznání samo. Především je však odvolacím orgánem v případě zamítnutí žádosti.
- Ministerstvo obrany (sekce personální) rozhoduje o vysokoškolském vzdělání získaném v zahraničí v oblasti vojenství.
- Ministerstvo vnitra (odbor vzdělávání a správy policejního školství) rozhoduje v oblasti bezpečnostních služeb.
Průběh řízení
Řízení se zahajuje na základě písemné žádosti absolventa zahraniční vysoké školy (žadatel) podané veřejné vysoké škole (rektorátu) - formulář viz níže. K žádosti je třeba připojit:
- originál nebo úředně ověřenou kopii diplomu nebo jiného dokladu o ukončení studia nebo dodatku k diplomu (tzv. „Diploma Supplement“);,
- na vyžádání vysoké školy případně i doplňující informace o tom, že studijní program uskutečňovala instituce oprávněná poskytovat vysokoškolské vzdělávání, nebo doklad o náplni vysokoškolského studia.
Vysoká škola může vyžadovat vyšší ověření vysokoškolských diplomů (tj. ověření pravosti podpisů a otisků razítek otištěných na diplomu prováděné zpravidla ministerstvem zahraničních věcí státu, v němž má sídlo zahraniční vysoká škola, která doklad vydala), a následnou superlegalizaci příslušným zastupitelským úřadem České republiky, pokud mezinárodní smlouva nestanoví jinak (výjimky z povinnosti superlegalizace stanoví smlouvy o právní pomoci a Haagská úmluva – viz níže). Podání žádosti a vydání rozhodnutí (osvědčení) není spojeno s úhradou poplatku.
Ověření se nevyžaduje u vysokoškolských diplomů vystavených v zemích, které uzavřely s Českou republikou smlouvu o právní pomoci: Afghánistán, Albánie, Alžírsko, Belgie, Bělorusko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Černá Hora, Francie, Gruzie, Jemen, Chorvatsko, Korea (KLDR), Kuba, Kypr, Kyrgyzstán, Maďarsko, Makedonie/FYROM, Moldavsko, Mongolsko, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Ruská federace, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Sýrie, Španělsko, Švýcarsko, Ukrajina, Uzbekistán, Vietnam.
Dle tzv. Haagské úmluvy se mezi signatáři nevyžaduje superlegalizace listin zastupitelským úřadem, ale postačuje vyšší ověření tzv. Apostilou, kterou vystavuje pověřený orgán státu, v němž byl diplom vydán (tzv. apostilní úřad).
Seznam apostilních úřadů je k dispozici na stránkách Haagské konference na: http://hcch.e-vision.nl (Authorities, per Convention, úmluva číslo 12, přímý odkaz: http://hcch.e-vision.nl/index_en.php?act=conventions.authorities&cid=41).
V případě potřeby se připojí úředně ověřený překlad dokladů, který vyhotoví soudní tlumočník (seznam soudních tlumočníků je přístupný na stránkách Ministerstva spravedlnosti na www.justice.cz – znalci a tlumočníci), nebo zastupitelský úřad České republiky v dané zemi.
V řízení o uznání zahraničního vysokoškolského vzdělání se porovnává obsah a rozsah zahraničního studia se studiem v akreditovaném studijním programu, který uskutečňuje veřejná vysoká škola v České republice.
V případě zjištění podstatných rozdílů v porovnávaných studijních programech nebo v případě, že diplom vydala zahraniční instituce, která není ve státě, v němž má sídlo, uznávána jako vysoká škola, nastávají důvody pro zamítnutí žádosti vysokou školou.
Je-li zahraniční vysokoškolské vzdělání uznáno, žadatel obdrží rozhodnutí o uznání vysokoškolského vzdělání, jehož přílohou je osvědčení potvrzující rovnocennost se vzděláním získaným absolvováním odpovídajícího typu studijního programu na veřejné vysoké škole v České republice, případně i osvědčení práva užívat přiznaný zahraniční titul.
Vzhledem k tomu, že se na tuto proceduru vztahují předpisy o správním řízení, musí veřejná vysoká škola nebo příslušné ministerstvo vydat rozhodnutí do 30 dnů od podání žádosti, která má veškeré náležitosti. Ve složitějších případech může být lhůta prodloužena např. o dalších 30 dní.
Žadatel má právo ve lhůtě 15 dní od doručení rozhodnutí podat odvolání, pokud o uznání rozhodovala veřejná vysoká škola, nebo rozklad, jestliže o uznání rozhodovalo ministerstvo (školství, mládeže a tělovýchovy nebo obrany či vnitra) jako prvoinstanční orgán. Odvolání se podává vždy orgánu, který napadené rozhodnutí vydal.
O odvolání může rozhodnout veřejná vysoká škola (v případě, že mu vyhoví), nebo jej postoupí Ministerstvu školství,
mládeže a tělovýchovy (MŠMT) jako odvolacímu orgánu. MŠMT pak o odvolání rozhodne – buď mu vyhoví, nebo potvrdí
rozhodnutí veřejné vysoké školy. O rozkladu rozhodují vedoucí ústředního orgánu státní správy, tj. ministři.
Rozhodnutí o odvolání (rozkladu) je konečné.
Postup řízení v ruském jazyce je zde:
http://www.msmt.cz/areas-of-work/tertiary-education/priznanie-inostrannogo-vysshego-obrazovaniya
Formulář žádosti o uznání zahraničního vysokoškolského vzdělání a kvalifikace je k dispozici v
českém a anglickém jazce ke stažení zde:
Formulář_žádost_osvědčení_ČJ.doc
Formulář_žádost_osvědcení_AJ.doc