OBECNÉ PODMÍNKY
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky (dále jen “MŠMT”) každoročně nabízí cizincům/cizinkám stipendia v rámci bilaterálních výměnných programů dohodnutých s těmito zeměmi:
Stipendia mohou být přiznána pouze kandidátům/kandidátkám, které na jejich udělení oficiálně doporučí příslušné úřady v daných zemích, jež jsou zmíněny ve výše uvedených souborech. Tyto úřady informují uchazeče/uchazečky o způsobu podání přihlášek, stanoví uzávěrku pro podání přihlášek a pořádají výběrové řízení.
Přihlášky podané jednotlivými žadateli/žadatelkami přímo MŠMT nemohou být přijaty ke zpracování.
Kdo může podat přihlášku:
Stipendia tohoto typu jsou určena pro studenty/studentky či absolventy/absolventky vysokých škol a doktorandy/doktorandky (výjimečně též pro výzkumné/pedagogické pracovníky a pracovnice vysokých škol, jestliže daný výměnný program zahrnuje tuto cílovou skupinu), kteří/které si přejí absolvovat studijní nebo výzkumný pobyt na jedné z českých veřejných vysokých škol.
Stipendia na letní jazykové kurzy jsou vyhlašována samostatně a informace jsou publikovány na: https://msmt.gov.cz/mezinarodni-vztahy/letni-skoly-slovanskych-studii-2024.
Oprávněné osoby, které se mohou stát držiteli stipendia, a délka stipendia:
Kategorie osob, jež se mohou stát držiteli stipendia, jsou vymezeny v jednotlivých výměnných programech dohodnutých s příslušnými zeměmi. Podrobné informace o podmínkách přijetí, zejména minimální akademické kvalifikaci, mohou poskytnout příslušné oprávněné úřady v daných zemích (viz pdf/doc dokumenty výše).
Délka stipendijního pobytu se zpravidla pohybuje v rozmezí od 2 do 10 měsíců. Stipendia mohou být přiznána opakovaně stejným osobám za předpokladu, že vždy podají novou přihlášku na další akademický rok a jsou vybrány příslušnými úřady ve své domovské zemi.
Programy studia / podmínky přijetí:
Stipendisté/stipendistky jsou zpravidla zařazeni/y do programů studia, jež nevedou k získání akademického titulu (negraduální studium), nebo se věnují samostatné výzkumné činnosti (výzkumný pobyt) v závislosti na své akademické kvalifikaci a preferencích. Uchazeči/uchazečky si musí zvolit obor, který souvisí s jejich studijním oborem na domovské vysoké škole.
Přijetí do standardních studijních programů, zejména doktorských, na dobu stipendijního pobytu je rovněž možné. Přípustnost této alternativy závisí na rozhodnutí přijímající vysoké školy.
Podmínky přijetí a požadavky na znalost jazyka výuky stanoví autonomně přijímající vysoké školy, které samostatně rozhodují o tom, zda uchazeče/uchazečky přijmou v rámci stipendijního programu MŠMT.
Možnosti přijetí na umělecké vysoké školy mohou být poněkud omezeny, protože uchazeči/uchazečky musí splnit náročné podmínky a doložit talentové předpoklady. Povinnou přílohou k přihlášce je proto pro studenty/studentky a absolventy/absolventky uměleckých oborů ukázka umělecké práce, např. fotografie, video/audio nahrávka hudebního vystoupení atp.
Jazyk výuky:
Stipendium je primárně určeno ke studiu v českém jazyce. Stipendisté/stipendistky mohou být rovněž přijati/y do některých anglicko-jazyčných programů. Přijetí do programů s výukou v angličtině (resp. dalších cizojazyčných programů) je možné jen za podmínky, že se vysoká škola z vlastní vůle rozhodne, že stipendistovi/stipendistce nestanoví poplatek za studium.
Zvací/akceptační dopis:
Zájemcům se doporučuje, aby sami kontaktovali zvolenou vysokou školu a požádali příslušnou katedru o vystavení zvacího či akceptačního dopisu. Tento dopis obvykle není povinnou přílohou k přihlášce studentů/studentek. I když není jeho získání v příslušném výměnném programu výslovně předepsáno jako vzájemně dohodnutá podmínka, jeho předložení se doporučuje, protože může zjednodušit a urychlit přijímací řízení. Žádáme uchazeče a uchazečky, aby jimi zvolenou vysokou školu upozornili na to, že se hodlají ucházet o stipendium MŠMT.
Pro akademické pracovníky/pracovnice je zvací dopis povinnou přílohou k přihlášce.
POSTUP PODÁNÍ ŽÁDOSTI O STIPENDIUM
a) Způsobilé země EU a vybrané třetí země (Albánie, Gruzie, Mexiko, Mongolsko, Severní Makedonie, Švýcarsko, Ukrajina)
Přihlášky, včetně požadovaných dokumentů, jsou podávány prostřednictvím online registračního systému. Odkaz na systém spolu s termíny a způsobem podání přihlášek poskytnou příslušné úřady v daných zemích.
b) Ostatní způsobilé třetí země (Čínská lidová republika, Egypt, Indie, Japonsko, Korejská republika, Peru, Tchaj-wan)
Nominace a složky s přihláškami uchazečů/uchazeček zasílají MŠMT příslušné oprávněné úřady v daných zemích. Přihlášky zaslané jednotlivými žadateli přímo MŠMT se nebudou posuzovat.
Uzávěrky pro podávání přihlášek stanovují příslušné oprávněné úřady; termíny se v jednotlivých zemích mohou lišit, obvykle jsou ale stanoveny na počátek kalendářního roku, aby se dodržel následný harmonogram přijímacího řízení.
Formulář přihlášky - studenti/studentky:
Formulář přihlášky - akademičtí pracovníci/pracovnice:
Obecné informace pro všechny uchazeče
Všichni uchazeči/uchazečky by měli/y ve své přihlášce uvést preferovaný termín stipendijního pobytu. MŠMT si vyhrazuje právo změnit termín stipendijního pobytu a/nebo umístit uchazeče/uchazečku do jiného programu nebo na jinou vysokou školu, než bylo uvedeno v jeho/její přihlášce, jestliže přijetí do konkrétního programu dle požadavků uchazeče/uchazečky není možné.
Přihláška musí být vyplněna kompletně; součástí přihlášky jsou také níže uvedené přílohy. Nekompletní přihlášky nebudou posuzovány.
Minimální povinné přílohy:
A. Studijní/výzkumné pobyty studentů/studentek v délce do 30 dnů
- životopis s akcentem na dosavadní vzdělávání;
- seznam publikací (pokud uchazeč/uchazečka publikoval/a);
- podrobný plán studijního/výzkumného pobytu;
- fotokopii pasu / jiného průkazu totožnosti (povinné jen pro občany zemí mimo EU/EHP).
B. Studijní/výzkumné pobyty studentů/studentek delší než 30 dnů
- životopis s akcentem na dosavadní vzdělání;
- seznam publikací (pokud uchazeč/uchazečka publikoval/a);
- podrobný plán studijního/výzkumného pobytu;
- dva doporučující dopisy od vysokoškolských pedagogů nebo zaměstnavatele;
- fotokopie diplomu (pokud ho uchazeč/uchazečka již získal);
- potvrzený výpis absolvovaných zkoušek a získaných zápočtů;
- fotokopii pasu / jiného průkazu totožnosti (povinné jen pro občany zemí mimo EU/EHP).
C. Pobyty akademických pracovníků/pracovnic
- životopis s akcentem na dosavadní vzdělání;
- seznam publikací;
- podrobný plán studijního/výzkumného pobytu;
- zvací dopis vystavený katedrou/ústavem fakulty veřejné vysoké školy v České republice;
- fotokopii pasu / jiného průkazu totožnosti (povinné jen pro občany zemí mimo EU/EHP).
Všechny tyto doklady musí být vyhotoveny v češtině nebo v angličtině nebo být opatřeny překladem do jednoho z těchto jazyků.
Studenti/studentky a absolventi/absolventky studia výtvarných a múzických umění musí mimoto přiložit ukázku své umělecké práce, např. fotografie, video/audio nahrávku hudebního vystoupení atp.
PRAKTICKÉ INFORMACE
Kladné vyřízení žádosti o přiznání stipendia je uchazečům/uchazečkám oznámeno rozhodnutím, které vydává MŠMT. Na přiznání stipendia není právní nárok. Stipendium je nepřenosné na jinou osobu.
Na akademický rok 2025/2026 činí výše stipendia 12 000,- Kč na měsíc pro ty, kteří ještě nezískali magisterský titul či ekvivalent, a 13 000,- Kč pro držitele magisterského titulu či ekvivalentu za předpokladu, že se nezapíší ke studiu v jiném bakalářském nebo magisterském studijním programu v České republice.
Stipendisté/stipendistky jsou osvobozeni/y od poplatků za studium. Podstatnou část stipendia tvoří dotace na vzdělávací činnost poskytovaná MŠMT přímo přijímající fakultě. Stipendium vyplácené stipendistům/stipendistkám (měsíční částka) je poukazováno na účet příslušným pracovištěm přijímající vysoké školy nebo je nutné ho tamtéž vyzvednout osobně. Metodu výplaty určí přijímající vysoká škola (fakulta).
Studentům/studentkám z Albánie, Bulharska, Čínské lidové republiky, Maďarska, Polska a Rumunska poskytují stipendium příslušné úřady/agentury v domovské zemi.
Stipendisté/stipendistky mají možnost ubytování ve studentských kolejích a stravování ve studentských menzách. Výdaje za ubytování a stravování si hradí stipendisté/stipendistky sami/y. Žádáme uchazeče/uchazečky, aby ve své přihlášce uvedli/y, zda si přejí získat ubytování na studentské koleji.
ZDRAVOTNÍ PÉČE
Zdravotní péče o občany zemí EU/EHP, kteří jsou řádně pojištěni ve své zemi, se poskytuje v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 883/2004 v platném znění a jeho prováděcím předpisem - nařízením č. 987/2009, ve znění nařízení č. 465/2012. Podrobné informace jsou k dispozici na internetových stránkách Kanceláře zdravotního pojištění.
Ustanovení výše zmíněných nařízení se nevztahují na náklady repatriace, a proto je vhodné sjednat si za tímto účelem pojistku.
Pokud jde o občany zemí, které nejsou členskými státy EU/EHP, přijatí uchazeči/uchazečky si musí zajistit cestovní zdravotní pojištění, které musí pokrývat náklady na komplexní zdravotní péči po celou dobu pobytu v České republice (a náklady na repatriaci ze zdravotních důvodů). Podrobné informace o minimálním rozsahu povinného pojištění jsou k dispozici na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí a Ministerstva vnitra, případně je může poskytnout konzulární oddělení českého velvyslanectví v příslušné zemi.
Podrobné informace o podmínkách pobytu v České republice publikuje na svých stránkách Ministerstvo vnitra.
ODEJMUTÍ STIPENDIA
Stipendium se nevyplácí v době nepřítomnosti stipendisty/stipendistky na území České republiky, pokud tato nepřítomnost trvá déle než 30 kalendářních dnů, a dále v době přerušení studia nebo po ukončení studia.
Na měsíc, v němž je stipendista/stipendistka přítomen/přítomna na území České republiky méně než 15 kalendářních dnů, se poskytuje pouze jedna polovina měsíční částky stipendia.
Nárok na stipendium zaniká a stipendium je odejmuto, jestliže přijatý uchazeč/uchazečka nezahájí svůj výzkum nebo studium do 30 kalendářních dnů od určeného data uvedeného v příslušném rozhodnutí MŠMT, aniž by předem podal odůvodněnou žádost o odklad tohoto data.
Nárok na stipendium zaniká a stipendium je odejmuto, jestliže přijatý uchazeč/uchazečka získá oprávnění pobývat na území České republiky v rámci trvalého pobytu na základě povolení k pobytu.
MŠMT může rovněž vydat změnové rozhodnutí o přiznání stipendia, které zruší platnost původního rozhodnutí vydaného uchazeči/uchazečce, jestliže dojde ke změně skutečností rozhodných pro posouzení původní žádosti o přiznání stipendia nebo MŠMT zjistí, že původní žádost o přiznání stipendia obsahovala nepřesné údaje (např. o akademické kvalifikaci, které dosáhl uchazeč/uchazečka).
Nárok na stipendium zaniká a stipendium je odejmuto též v případě, jestliže přijatý uchazeč/uchazečka zanechá studia, bude ze studia vyloučen, nebo vyjde najevo, že mu/jí stipendium bylo přiznáno na základě podvodného jednání či uvedení nesprávných údajů.
Systém vysokoškolského vzdělávání v České republice
Informace o vysokých školách v České republice jsou k dispozici na www.studyin.cz; informace o nabídce studijních oborů se dají vyhledat na internetových stránkách jednotlivých veřejných vysokých škol. Kompletní přehled studijních programů nabízených vysokými školami je k dispozici rovněž na: https://regvssp.msmt.cz/registrvssp/csplist.aspx.
Zpracování osobních údajů:
Základní informace o zpracování osobních údajů MŠMT a ochraně osobních údajů ze strany MŠMT jsou zveřejněny v českém jazyce zde: http://www.msmt.cz/ministerstvo/zakladni-informace-o-zpracovani-osobnich-udaju-ministerstvem, jejich překlad do anglického jazyka zde: http://www.msmt.cz/contacts-and-informations/data-protection-officer.
Článek byl aktualizován k 22.11.2024.