Co jsou české sekce ve Francii
České sekce ve Francii jsou unikátní vzdělávací program, který byl založen již roku 1920 a který představuje jeden ze stěžejních pilířů česko-francouzské spolupráce. České sekce od svého založení kopírují dějinné zvraty.
Po svém otevření ve 20. letech minulého století sklidily okamžitý úspěch, který nebyl umenšen ani jejich dočasným uzavřením během 2. světové války a následně v období komunismu.
Garantem projektu je společně s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) Francouzské velvyslanectví v Praze.
Za dobu existence sekcí, které mají již stoletou tradici, prošly studijním programem významné osobnosti českého i slovenského kulturního, politického a společenského života.
Studium v českých sekcích
Žáci a žákyně, kteří/které uspějí ve výběrovém řízení, odjíždějí studovat do Carnotova lycea do Dijonu či do Lycea Alphonse Daudeta do Nîmes. Docházejí do třídy s francouzskými vrstevníky a celé gymnaziální studium v délce tří let absolvují ve francouzštině a podle francouzských osnov.
Díky přítomnosti českého vyučujícího a povinné výuce českého jazyka a literatury skládají francouzskou maturitní zkoušku, jejíž součástí je i zkouška z českého jazyka. Tato maturita je následně uznána MŠMT jako ekvivalent české maturitní zkoušky.
Během školního roku (od září do června) jsou žáci a žákyně ubytováni/ubytovány v internátech lycea a stravují se v jídelně lycea (snídaně, obědy a večeře). Francouzská strana hradí většinu pobytových nákladů a poskytuje většinu učebních pomůcek.
Rodiče žáků a žákyň hradí Carnotovu lyceu v Dijonu příspěvek na školní a pobytové náklady ve výši 690,- EUR a lyceu A. Daudeta v Nîmes příspěvek ve výši 675,- EUR na školní rok. Zároveň rodiče dětí v obou českých sekcích uzavírají pro své dítě u některé z českých pojišťoven pojištění pro případ nemoci, úrazu, hospitalizace, převozu do České republiky a škody způsobené jiné osobě.
MŠMT kromě nákladů spojených s výukou českého jazyka a literatury hradí a zajišťuje cestu žáků a žákyň autobusem z Prahy do Dijonu, resp. do Nîmes na začátku školního roku a na konci každého školního roku refunduje náklady na dopravu zpět do České republiky. Další nutnou dopravu mezi Českou republikou a Francií v průběhu školního roku (v období školních prázdnin) hradí rodiče žáků a žákyň.
Ke studiu v Dijonu jsou přijímáni chlapci i dívky (celkem 6 žáků/žákyň); ke studiu v Nîmes pouze dívky (celkem 4 žákyně).
Hostitelské rodiny
Dijon: Na víkendy, kdy je internát zavřený a francouzští žáci se vracejí domů k rodičům, mají čeští žáci a české žákyně zajištěn pobyt ve francouzských hostitelských rodinách. Jedná se zpravidla o rodiny žáků lycea, které jsou vybírány lyceem.
Nîmes: V Nîmes zůstávají české žákyně přes víkend v internátu nebo mají dle možností také k dispozici hostitelské rodiny.
Kontakty a užitečné odkazy
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
odbor mezinárodních vztahů
Monika Oulevey
Tel.: +420 234 811 464
E-mail: monika.oulevey@msmtcz
Uchazeči/uchazečky o studium se mohou blíže informovat o studiu v uvedených lyceích rovněž na následujících internetových stránkách:
Francouzský institut v Praze: www.ifp.cz/Ceske-sekce-ve-Francii
Dům zahraniční spolupráce – Akademická informační agentura: https://www.dzs.cz/program/akademicka-informacni-agentura/vyjezdy-pobyty
Spolek bývalých studentů českých sekcí ve Francii: www.dijon-nimes.eu
Informace o uznávání vzdělávání dosaženého Lyceu v Dijonu a Nîmes ve Francii
e-mail: nostrifikace20@msmtcz tel.: 234 811 703; příslušný formulář žádosti je k dispozici na vyžádání na tomto kontaktu.