Úvod
Organizace pro vzdělávání, vědu a kulturu (UNESCO) je jednou z mezivládních specializovaných organizací OSN, která sídlí v Paříži. Jejím posláním je rozšiřování světového míru a blahobytu, podpora mezinárodní spolupráce v oblasti výchovy, vědy a kultury. Česká republika je členem UNESCO od roku 1993, organizace má v současné době 194 členských států. UNESCO věnuje největší pozornost výchově a vzdělávání. V rámci systému OSN je jedinou organizací zabývající se společenskými vědami a je průkopníkem v oblasti ochrany životního prostředí, zabývá se rovněž aktivitami v oblasti ochrany hmotného i nehmotného světového kulturního dědictví.
V čele organizace stojí od roku 2017 generální ředitelka Audrey Azouley.
Mezi základní programové osy UNESCO patří plnění cílů Agendy OSN 2030. V roce 2015 přijalo světové společenství na půdě Valného shromáždění OSN společné cíle udržitelného rozvoje, kterých má být dosaženo do roku 2030. Klíčovou součástí Agendy 2030 je 17 cílů udržitelného rozvoje (Sustainable Development Goals, SDGs) a 169 specifických podcílů, členské státy OSN je mají naplnit do roku 2030. UNESCO se dále věnuje podpoře činností v rámci dvou hlavních průřezových témat: rovnost žen a mužů a priorita Afrika.
K naplňování celosvětově platné a uznávané Agendy 2030 a Cílů udržitelného rozvoje se zavázala i vláda České republiky. Do podmínek České republiky je převádí Strategický rámec Česká republika 2030 přijatý vládou v roce 2017. V říjnu 2018 byla schválena Implementace Agendy 2030 pro udržitelný rozvoj v České republice.
Spolupráce Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR s UNESCO spočívá především:
- v zajišťování účasti České republiky na mezinárodních a regionálních konferencích UNESCO týkajících se vzdělávání;
- v přípravě zpráv za Českou republiku, které se týkají různých oblastí vzdělávání;
- v zapojování českých základních a středních škol do projektu přidružených škol UNESCO (ASP)
- zajišťování účasti České republiky na mezinárodních a regionálních konferencích UNESCO týkajících se vzdělávání,
- poskytování součinnosti orgánům UNESCO při jejich normotvorné činnosti v podobě mezinárodních úmluv, doporučení a deklarací týkajících se oblasti vzdělávání,
- posuzování žádostí o udělení záštity ČK pro UNESCO pro projekty českých škol a institucí v oblasti vzdělávání.
Nejvýznamnější akce UNESCO v roce 2024 z hlediska resortu školství, mládeže a tělovýchovy:
- 219. zasedání Výkonné rady UNESCO (13. – 27. 3. 2024, Paříž)
- 220. zasedání Výkonné rady UNESCO (9.- 23. října 2024, Paříž)
- Summit of the Future (22. – 23. 10. 2024, New York)
- Global Education Meeting (listopad 2024, Brazílie)
Bližší informace o aktivitách UNESCO jsou k dispozici na www.unesco.org/education.
Česká komise pro UNESCO
Česká komise pro UNESCO byla zřízena usnesením vlády ze dne 1. 6. 1994 jako meziresortní koordinační a poradní orgán vlády ve věcech týkajících se UNESCO a vztahů ČR k této organizaci v roce 1994 a v současné době má 41 členů. Jsou jimi zástupci příslušných ministerstev a významných vědeckých, kulturních a pedagogických institucí a organizací. Členství v komisi je čestné, členové jsou jmenována na čtyřleté funkční období.
Předsedou komise je prof. PhDr. Stanislav Štech, CSc., výkonný výbor ČK pro UNESCO je složen z předsedy a dvou místopředsedů, kteří zastupují jednotlivá ministerstva, předsedů 3 odborných sekcí a vedoucího tajemníka ČK pro UNESCO.
Funkci Sekretariátu České komise pro UNESCO plní od 1. července 1996 Ministerstvo zahraničních věcí (oddělení Odboru OSN). Vedoucím tajemníkem Sekretariátu je PhDr. František Med. Sekretariát České komise pro UNESCO zajišťuje plnění rozhodnutí přijatých Komisí a jejími orgány, udržuje kontakt se Sekretariátem UNESCO v Paříži a s partnerskými národními komisemi.
Komise v roce 2019 opětovně zřídila 3 odborné sekce:
- Sekce pro kulturu a komunikaci,
- Sekce pro vzdělávání, vědu a informatiku,
- Sekce pro životní prostředí.
Česká republika je při mezinárodní organizaci UNESCO zastoupena prostřednictvím Stálé delegace ČR při UNESCO, která je podřízena Velvyslanectví České republiky v Paříži. Stálou představitelka České republiky při UNESCO je v současné době paní Jiřina Valentová.
Generální konference UNESCO
Generální konference UNESCO je nejvyšší řídící orgán této organizace.
Zasedání Generální konference se koná jednou za dva roky a je určeno všem členským státům organizace, kterých je v současnosti již 194. Příští zasedání GK UNESCO se uskuteční v roce 2025.
42. zasedání Generální konference UNESCO se uskutečnilo v termínu 7. - 23. 11. 2023 v Paříži.
V souladu s usnesením vlády ČR ze dne 25. října 2023 č. 800 byla delegace České republiky na 42. zasedání GK vedena
státním tajemníkem v Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy Ondřejem Andrysem, jehož alternátkou byla stálá
představitelka České republiky při UNESCO Jiřina Valentová.
V rámci 42. Generální konference se uskutečnily volby do Výkonné rady UNESCO, která má celkem 58 členů, přičemž k 27 členům pokračujícím ve výkonu mandátu pro období 2021–2025 bylo na období 2023–2027 zvoleno následujících 31 států (za jednotlivé volební skupiny): (I.) Francie, Německo, Itálie, Spojené státy americké, Španělsko a Velká Británie; (II.) Albánie, Česko, Slovensko a Srbsko; (III.) Argentina, Brazílie, Dominikánská republika a Kuba; (IV.) Austrálie, Bangladéš, Indonésie, Korejská republika, Pákistán a Srí Lanka; (Va) Burkina Faso, Gabon, Libérie, Mauricius, Mosambik, Nigérie a Pobřeží Slonoviny; (Vb) Irák, Katar, Omán a Saúdská Arábie.
Výkonná rada UNESCO
Výkonná rada UNESCO je orgán, který má v současnosti 58 členů, schází se dvakrát ročně a dohlíží na realizaci plnění programu. Výkonná rada projednává všechny důležité otázky před jejich předložením Generální konferenci a podílí se na přípravě budoucích programů.
Na 42. zasedání Generální konference UNESCO na podzim roku 2023 byla Česká republika zvolena do Výkonné rady UNESCO pro období 2023-2027. V minulosti byla členem Výkonné rady v letech 1995 až 1999, 2003 až 2007 a 2011 až 2015.
219. zasedání Výkonné rady UNESCO (13. – 27. 3. 2024, Paříž)
Delegace České republiky byla složena ze zástupců Ministerstva zahraničních věcí, Ministerstva školství a Ministerstva kultury. Zasedání se v celém jeho rozsahu účastnila také stálá představitelka České republiky při UNESCO Jiřina Valentová.
Během plenárního zasedání generální ředitelka Audrey Azoulay zdůraznila, že vzdělání je nejen základním právem, ale také hraje důležitou roli pro budování míru. Za poslední dva roky UNESCO zasáhlo ve více než 55 zemích, aby ochránilo vzdělávání v době krize, a umožnilo více než 8 mil. žáků pokračovat ve vzdělávání.
V rámci jednání Komise pro programové a vnější vztahy (PX), Česká republika vystoupila s příspěvkem k několika bodům programu a aktivně se zapojila do diskuse i u dalších bodů.
- UNESCO a Rámec pro kulturní a umělecké vzdělávání
- Síť přidružených škol (ASP)net
- SDG4−Vzdělávání 2030: globální/regionální koordinace, monitoring a podpora
- UNESCO’s Gateways to Public Learning Initiative
- Program UNESCO na podporu vědecké svobody a bezpečnosti vědců
Příští zasedání Výkonné rady UNESCO se uskuteční ve dnech 9. – 23. října 2024 v Paříži.