Letošní téma fóra Smart Cities (www.cifi.cz) není pro Českou republiku novinkou. Ministerstvo školství jako ústřední orgán státní správy zodpovědný za výzkumnou politiku České republiky tuto oblast dlouhodobě podporuje z národních prostředků i z kohezních fondů. „Jedná se o jedinečnou oblast, kdy výzkumná sféra aplikační sféra jsou velmi úzce propojeni a vidí téměř ihned dopady své práce. Jejich uživateli jsou všichni obyvatelé města. A nejvyšším komplimentem je, když o nich sami obyvatelé vlastně ani nevědí a stanou se automatickou součástí urbanistických konceptů. Toto nemá žádná jiná oblast výzkumu,“ řekl ministr školství.
V odborném panelu zaměřeném na konkrétní podporu česko-izraelské výzkumné spolupráce zastoupil MŠMT náměstek pro řízení sekce mezinárodních vztahů, EU a ESIF Václav Velčovský. Vystoupil vedle předsedkyně Akademie věd ČR Evy Zažímalové a předsedy Technologické agentury ČR Petra Konvalinky. „Česká republika dlouhodobě podporuje různé formy zapojení Izraele do výzkumných i vzdělávacích oblastí Evropské unie – ať už jde o program Erasmus+ nebo Horizont, resp. Horizont Evropa,“ shrnul náměstek Velčovský pozice České republiky v orgánech a institucích Evropské unie.
Na mezistátní úrovni MŠMT dokončilo přípravu Česko-izraelské smlouvy v těchto oblastech, která navazuje na předešlou, velmi úspěšnou. Strategičnost spolupráce s Izraelem nepřímo potvrzují také vysoké školy – existuje celkem 33 meziuniverzitních smluv mezi českými a izraelskými subjekty.