Ověřování metodik se zúčastnilo celkem čtrnáct výzkumných institucí (viz. seznam níže) z různých regionů České republiky. Jejich cílem bylo ověřit metodiky při praktické realizaci různorodých činností souvisejících s problematikou efektivního transferu znalostí od nastavení systému komercializace výsledků výzkumu a vývoje, přes ochranu duševního vlastnictví, využití licencí, až po zakládání firem, spolupráci s praxí a výchovu k podnikání. Výsledkem roční práce odborníků je soubor připomínek, které budou zapracovány do finální verze metodik tak, aby byly v budoucnosti metodiky pro výzkumné instituce co nejvíce přínosné a srozumitelné. Během ověřování metodik mohly instituce také využít odbornou asistenci při implementaci metodik, či možnost využití zkušeností zahraničních expertů.
Fotka je odkazem na fotogalerii
O tom, že pilotní ověřování metodik mělo pro všechny zapojené výzkumné instituce velký přínos, svědčí pozitivní reakce odborníků z těchto institucí. Prorektorka Technické univerzity v Liberci Ing. Jana Drašarová, Ph.D k projektu EF-TRANS říká: „Hlavním přínosem je změna myšlení na Technické univerzitě v Liberci. Projekt EF-TRANS připravil právní rámec a systém, díky kterému získaly univerzity výborně zpracovanou metodickou podporu.“ Ing. Patrik Zima, PhD. Z Ústavu termomechaniky Akademie věd České republiky k jejím slovům doplňuje: „Přes náš počáteční skepticizmus vůči možnému přínosu expertů se ukázalo, že vybraní experti jsou velice zkušení a navzdory krátké době, kterou jsme měli k dispozici pro výměnu informací, jsme od expertů načerpali mnoho nepostradatelných rad, poznatků a zkušeností, které můžeme bez dalších úprav případně jen s drobnými úpravami přímo využít v naší organizaci,“ uvedl inženýr Zima.
V průběhu celého setkání byly předány zúčastněným výzkumným institucím certifikáty o úspěšné účasti a absolvování pilotního ověřování metodik. „Osobně doufám, že to, s čím pracovní verze metodik pomohly na tomto vzorku čtrnácti institucí, pomůžou jejich finální verze i všem ostatním výzkumným institucím v ČR. Nejenom z tohoto důvodu budou své zkušenosti odborníci ze zúčastněných institucí předávat i zástupcům ostatních výzkumných institucí na naší květnové konferenci, která se bude konat v Brně,“ řekl Ing. Pavel Komárek, CSc., hlavní odborný garant projektu EF-TRANS. Ředitelka odboru projektů reforem JUDr. Jana Škeříková dodává: „Jsem ráda, že s blížícím se koncem projektu EF-TRANS se prokazuje, že projektový záměr byl správný a výzkumným institucím reálně pomáhá. Vznikající metodiky budou pro české instituce tím nejlepším možným návodem, jak správně komercializovat a jak nastavit efektivní transfer znalostí“.
Finální verze metodik budou k dispozici zdarma všem zájemcům již v polovině tohoto roku, a to na webových stránkách projektu.
Univerzity a výzkumné instituce realizující pilotní projekty EF-TRANS:
- Technická univerzita v Liberci
- Univerzita Palackého v Olomouci
- České vysoké učení technické v Praze
- Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
- Vysoké učení technické v Brně
- Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
- Masarykova univerzita
- Univerzita Hradec Králové
- Mendelova univerzita v Brně
- Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava
- Ústav termomechaniky AV ČR, v.v.i.
- Fyzikální ústav AV ČR, v.v.i.
- Materiálový a metalurgický výzkum, s.r.o.
- CESNET, z.s.p.o.