Praha, 27. října 2010
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy obnovilo práce nad důležitými vyhláškami z oblasti vzdělávání dětí se speciálními vzdělávacími potřebami. Nové vyhlášky nahradí stávající z roku 2005, konkrétně vyhlášky č. 72/2005 Sb. o poskytování poradenských služeb ve školách a školských poradenských zařízeních a č. 73/2005 Sb.
Zmíněné vyhlášky byly sice za minulého vedení ministerstva zpracovány a poslány do vnějšího i vnitřního připomínkového řízení, nicméně zásadní připomínky od krajů, odborů a dokonce od některých ministerstev, nebyly řádně vypořádány a obě dvě vyhlášky byly dočasně na ministerstvu odloženy.
„Plně si uvědomuji důležitost těchto vyhlášek právě z důvodu rovného přístupu žáků ke vzdělávání na našich školách a také negativní dopady, které by mohla absence těchto vyhlášek způsobit. Proto jsem po svém nástupu obnovil práce na těchto vyhláškách, zejména jsem dal za úkol řádně vypořádat všechny zásadní připomínky a také jsem započal diskuzi nad možností určitých úprav,“ vysvětlil ministr Dobeš.
Všechny kroky ministra vedou k tomu, aby vyhlášky přijala nejen školská odborná veřejnost, ale aby tyto dvě vyhlášky měly reálnou šanci projít úspěšně celým legislativním procesem a aby bylo učiněno zadost rozsudku Soudu pro lidská práva ve Štrasburku. „Do legislativní rady vlády předložím tyto vyhlášky v nejbližším možném termínu,“ zdůraznil ministr Dobeš. O podrobnostech na základě stanovených termínů bude ministr informovat vládu ČR i ostatní dotčené orgány a účastníky.
Konkrétní opatření, které vyhlášky řeší, se týkají například účasti asistenta pedagogů u handicapovaných dětí během výuky, dále zavádějí tzv. vyrovnávací opatření, specifikují podobu informovaného souhlasu a také řeší zákaz vzdělávat děti bez mentálního postižení podle RVP pro žáky s mentálním postižením. Z pohledu ministerstva je žádoucí vyhlášky řešit komplexně a specifikovat ekonomické a transformační dopady v kontextu se zavedením nových opatření.
Mgr. Lucie Kubovičová
ředitelka odboru vnějších vztahů a komunikace
tel.: +420 234 811 566
fax: +420 234 811 753
e-mail: press@msmt

.