Konference byla určena všem pedagogům a lektorům se zájmem o téma mezikulturního učení a zástupcům vzdělávacích institucí. Jejím smyslem bylo nastínit, co je cílem ne/formálního vzdělávání, co budou absolventi gymnázií a středních škol potřebovat pro svoji studijní a kariérní budoucnost a jaké kompetence pro budoucí uplatnění mladých lidí v životě i na trhu práce rozvíjejí zahraniční programy AFS.
Za Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy se konference zúčastnil náměstek ministryně školství Stanislav Štech: “Mezikulturní učení se obvykle spojuje s mimoškolními aktivitami a s neformálním učením. V tomto procesu je ale velice důležitá také škola se svými vzdělávacími postupy,“ řekl ve svém příspěvku náměstek Štech a pokračoval: „Bez neformálních aktivit totiž chybí důležitý zdroj, kterým je osobní zkušenost, a bez formálního učení lze naopak jen málokdy dospět ke skutečnému poznání, které překračuje prožité situace,“ dodal náměstek Štech.
Na konferenci se k tématu ve svých příspěvcích dále vyjádřili například ekonom a vysokoškolský pedagog Tomáš Sedláček, bývalá ředitelka AFS Finsko Jatta Erluns, Barbora Traburová z Gymnázia Václava Hraběte Hořovice, ředitel Biskupského gymnázia v Brně Karel Mikula nebo prezident AFS Intercultural Programs, Inc. Vincenzo Morlini.
AFS je celosvětová nevládní nezisková dobrovolnická organizace, která nabízí příležitosti v oblasti mezikulturního vzdělávání pro všechny věkové kategorie s cílem pomáhat lidem rozvíjet schopnosti, získávat znalosti a osvojovat si postoje potřebné pro tvořivý a harmonický život v současném multikulturním a stále více propojeném světě. Akce se konala pod záštitou České komise pro UNESCO.
Foto: www.afs.cz