Další příběhy Žen z Olympu: Jana Havrdová/Dagmar Damková/Kateřina Baďurová-Janků/Lenka Bukačová/Hana Moučková
Věra Čáslavská - Nesmrtelný vzor občanské demokratické společnosti
Věru Čáslavskou (3. 5. 1942 – 30. 8. 2016) většina z nás zná jako úspěšnou gymnastku. V 17 letech získala na Mistrovství Evropy v Krakově svoji první zlatou medaili a následovaly další a další úspěchy, celkem 18 medailí z olympiád a mistrovství světa a mnohá národní i mezinárodní ocenění. Dokázala toho však mnohem víc. Přestože její doménou byl sport, aktivně hájila principy demokracie. Vymezovala se vůči komunistickému režimu – podepsala petici Dva tisíce slov a svým gestem – odvrácením hlavy od stoupající ruské vlajky během olympijských her v Mexiku v roce 1968 – protestovala proti sovětské okupaci. Za svůj odvážný čin byla potrestána zákazem činnosti, vyloučena z členství tehdejšího Svazu československé výchovy a sportu, ztrátou své práce a postupným "zneviditelňováním" na veřejnosti.
Její zájem o občanskou společnost a veřejnou sféru, dokazuje mimo jiné dopis matce Jana Palacha, který jí napsala po jeho smrti v roce 1969: „Vážení paní Palachová, je mi velmi zatěžko nalézt v této chvíli slova, jimiž bych Vám vyslovila svou hlubokou účast a soustrast... Je nyní povinností nás všech Čechů a Slováků bojovat za to, aby základní lidská práva se v naší krásné vlasti jenom neproklamovala, ale co nejdříve uskutečnila… Vaše VĚRA ODLOŽILOVÁ-ČÁSLAVSKÁ.“
Do popředí veřejného života se opět dostala po Sametové revoluci, kdy se v lednu 1990 stala poradkyní prezidenta Václava Havla, posléze jeho asistentkou. V dalších letech zastávala funkci předsedkyně Československého (později Českého) olympijského výboru.
I později, po překonání osobních a rodinných těžkostí, veřejně vystupovala a hájila principy demokratické společnosti a solidarity. Tak např. v roce 2013 apelovala na to, aby prezidentští kandidáti s komunistickou minulostí nebyli zvoleni do této funkce a v roce 2015 se obrátila na veřejnost s výzvou k solidaritě a pomoci uprchlíkům, navzdory postojům většinové společnosti. Kromě toho se paní Čáslavská účastnila různých veřejných akcí a byla součástí mnoha iniciativ.
Věra Čáslavská tak nebyla „jen“ sportovkyní, celebritou a vykonavatelkou vysokých funkcí a pozic. Byla a stále je vzorem, nesoucím hodnoty solidarity, občanské a demokratické společnosti. Byla ženou, která dokázala stát za svými názory, která ctila princip fair play navzdory tlakům, ať už většinové společnosti, nebo mocenským strukturám. K její poctě byla v roce 2014 založena Cena Věry Čáslavské, která oceňuje aktivitu žen ve sportu a olympijském hnutí a uděluje se Českým olympijským výborem příležitostně, nejvýše jednou ročně, za mimořádné zásluhy o sport žen. Jejími nositelkami mohou být jednotlivci i kolektivy.
Věra Čáslavská zemřela po těžké nemoci 30. srpna 2016.
S prezidentem Václavem Havlem pojilo Věru Čáslavskou dlouholeté přátelství, byla rovněž jeho poradkyní.
Potřásla si rukou také s papežem Janem Pavlem II.
Text: Blanka Štefaničová
Foto: Nadační fond Věry Čáslavské