Co je stáž a praxe?
Je určena všem fyzickým osobám z řad široké či odborné veřejnosti. Účelem stáže je získání odborných znalostí a zkušeností z prostředí ústředního orgánu státní správy.
Praxe
Je určena studentům*studentkám středních, vyšších odborných a vysokých škol. Účelem praxe je získání pracovních návyků, dovedností a praktických zkušeností v rámci rámcových vzdělávacích programů vydaných pro příslušný obor vzdělání, příp. akreditovaných vzdělávacích programů.
Kde se stáže či praxe vykonávají?
Stáže a praxe probíhají napříč níže uvedenými sekcemi ministerstva, v různé formě a za určených podmínek:
- Sekce ekonomická a legislativní
- Sekce vzdělávání a mládeže
- Sekce vysokého školství, vědy a výzkumu
- Sekce mezinárodních vztahů, EU a ESIF
- Sekce informatiky, statistiky a analýz
- Sekce státního tajemníka
Pro konkrétní představu doporučujeme nahlédnout do organizační struktury ministerstva, kde jsou k nalezení jednotlivé odbory a oddělení. V příloze Organizačního řádu MŠMT lze dohledat i konkrétní náplň činností všech útvarů na ministerstvu.
Jak stáže a praxe probíhají?
Průběh stáže či praxe má ve většině případů podobu praktické asistence při zajišťování chodu agendy daného útvaru ministerstva, v němž je stáž nebo praxe vykonávána. Každý stážista či praktikant má k dispozici svého mentora, aby na vykonávanou práci nebyl sám a aby měl možnost rozvíjet své schopnosti a možnosti v rámci svého profesního života. Z toho důvodu jsou hlavními předpoklady komunikativnost, pečlivost a spolehlivost. Detailní podoba a průběh stáže či praxe se vždy vyjasní dle individuálního plánu uchazeče, aby vyhovoval oběma stranám, a to zejména v otázkách časového rozpětí výkonu stáže či praxe. Nedílnou součástí poslední fáze stáže nebo praxe je i její vyhodnocení. Mentor poskytne po ukončení stáže či praxe zpětnou vazbu stážistovi či praktikantovi ve formě vyhodnocení výkonu odborné stáže či praxe. Na konkrétní podobě a obsahových náležitostech tohoto vyhodnocení je možné se individuálně dohodnout. Takové vyhodnocení může být cennou přílohou životopisu v případě zájmu o zaměstnání nejen ve státní správě.
Co za stáž či praxi dostanete?
Odborná stáž či praxe se vykonává především v bezúplatné formě. Ve výjimečných případech je zde i možnost uzavření dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti. Ve všech případech se však ti, kteří u nás stáž nebo praxi vykonají, mohou těšit z nabytých zkušeností a dovedností z prostředí státní správy, z nových kontaktů a sociálních vazeb s kolegy a především z příjemného pocitu z dobře vykonané práce. V některých případech se dokonce ze stážistů či praktikantů stávají budoucí zaměstnanci ministerstva.
Jak o stáž či praxi zažádat?
V případě zájmu o výkon odborné stáže či praxe je zapotřebí dodat vyplněné a podepsané dokumenty (viz níže) a životopis v digitální podobě na e-mail: staze@msmtcz
Kdo s vámi bude během stáže či praxe v kontaktu?
Koordinace a metodická podpora:
Mgr. Jan Kryštof, DiS. Bc. Hana Šotolová Ing. Lucie Capoušková
... a především řada dalších zaměstnanců MŠMT, kteří vás budou přímo mentorovat.
Dokumenty:
Zadost_o_vykon_odborne_staze.pdf (933,36 KB)
Zadost_o_vykon_odborne_praxe.pdf (2,81 MB)
Vzorova_zadost.pdf (2,86 MB)
Cestne_prohlaseni_o_bezuhonnosti.pdf (1,77 MB)
Prohlaseni_fyzicke_osoby_o_svepravnosti.pdf (909,47 KB)
Informace_o_zpracovani_osobnich_udaju.pdf (118,27 KB)
Proces_praxi_a_stazi_v_kostce.pdf (243,95 KB)