Během společného jednání se oba ministři věnovali možnostem využití velkých výzkumných infrastruktur, které vědecká obec využívá k provádění výzkumu v příslušných oborech. Ministr Balaš v této souvislosti saské straně sdělil, že velkou příležitostí může být spolupráce s vědeckým a výzkumným centrem zaměřeným na laserovou techniku ELI Beamlines, které je součástí výzkumné iniciativy Extreme Light Infrastructure. Dodal zároveň, že MŠMT aktuálně připravuje novou Cestovní mapu velkých výzkumných infrastruktur ČR, strategický dokument představující koncepci podpory velkých výzkumných infrastruktur ČR, jehož aktualizovaná verze bude zveřejněna v průběhu letošního roku.
Velký potenciál pro spolupráci na poli výzkumu, vývoje a inovací vidí česká strana především ve společných projektech zaměřených na oblast automobilového průmyslu, biologie, laserovou techniku nebo umělou inteligenci. Nové možnosti pro společné projekty se nabízí i díky prohlubování kooperace mezi ČR a Tchaj-wanem. Příkladem dobrého partnerství je dle názoru obou stran německo-české inovační centrum TransTech institutů Fraunhofer IWU/IMWS a Technické univerzity v Liberci.
Saský státní ministr během společného jednání předal panu ministru Balašovi informace týkající se existujících výzkumných infrastruktur na saské straně a zároveň pozval pana ministra na trinacionální vědeckou konferenci "Building Bridges for the next Generations", která se uskuteční ve dnech 16. – 17. 5. 2023 v Mezinárodním kongresovém centru v Drážďanech. Připravovaná konference si klade za cíl prezentovat excelentní výzkum ve střední a východní Evropě, obzvlášť pak v Sasku, České republice a Polsku.
Oba ministři se na závěr bilaterálního jednání shodli na tom, že je nutné v budoucnu hledat společná témata a příležitosti pro česko-saskou kooperaci.