3.1. Program Střechy
Program má za cíl podpořit činnost střešních organizací dětí a mládeže, které sdružují občanská sdružení dětí a mládeže a občanská sdružení pracující s dětmi a mládeží.
Podpora má formu:
- dotace na provoz vlastního ústředí (provozní náklady, mzdy, aktivity ústředí při zajištění celorepublikových akcí),
- společné úrazové pojištění pro členy občanských sdružení, která jsou zastřešena,
- dotace na krajské koordinační články.
3.2. Program Sdružení
Program má za cíl podpořit činnost celorepublikových, regionálních a místních občanských sdružení dětí a mládeže a občanských sdružení pracujících s dětmi a mládeží.
3.2.1. Celorepubliková občanská sdružení dětí a mládeže
Za taková sdružení se pro účely tohoto programu považují subjekty:
- jejichž členskou základnu min. ze 70% tvoří děti a mládež do 26 let,
- sdružení má základní články působící ve 4 krajích a min. ve 20 okresech, přičemž se pražský obvod považuje za 1
okres,
- v každém započítávaném okrese má členská základna nejméně 20 individuálních členů do 26 let pravidelně pracujících
v základních článcích,
- celková členská základna činí alespoň 1000 individuálních členů.
Podpora má formu:
- dotace na zajištění činnosti vlastního ústředí (provozní náklady ústředí, aktivity ústředí při zajištění celorepublikových akcí),
- dotace na zajištění pravidelné činnosti nižších článků sdružení a jejich projekty, které koordinuje a předkládá ústředí, a které zahrnují oblast volného času, letních a zimních táborů, regionálních aktivit, práce s talenty, práce s informacemi pro děti a mládež, práce s neorganizovanou mládeží, prevence sociálně patogenních jevů a práce se zdravotně postiženými dětmi a mládeží, přípravu vedoucích a instruktorů.
V rámci tohoto programu lze poskytnout dotaci na přímou práci s dětmi a mládeží (tj. pořádání táborů, krátkodobé a dlouhodobé volnočasové aktivity) i celorepublikovým občanským sdružením pracujícím s dětmi a mládeží, pokud splňují podmínku činnosti ve 4 krajích a 20 okresech.
Ta občanská sdružení pracující s dětmi a mládeží, která mají ve svých stanovách uvedeno zaměření působit na mládež a její výchovu jako jeden z okruhů své činnosti, mají zřízen zvláštní podúčet pro účely dotace od MŠMT a poskytnou MŠMT údaje uváděné v žádosti o státní dotaci ve stejném rozsahu, jako je uvádějí občanská sdružení dětí a mládeže (statistické údaje o členské základně do 26 let, výroční zprávu o činnosti sekce mládeže atd.), mohou získat dotaci i na část provozních nákladů této sekce a na výchovu vedoucích a instruktorů, pokud nemají tuto činnost finančně dotovanou jiným ústředním orgánem státní správy. Při posuzování projektů se postupuje podle kritérií uvedených pro celorepubliková občanská sdružení dětí a mládeže.
3.2.2. Regionální občanská sdružení dětí a mládeže
Za taková sdružení se považují takové subjekty, jejichž
- činnost probíhá pravidelně ve 2 okresech, přičemž se pražský obvod považuje za 1 okres; tuto skutečnost prokáže občanské sdružení při předkládání žádosti o dotaci písemným vyjádřením všech obcí či měst, popř. okresních úřadů (příslušný odborný pracovník okresního, městského či obecního úřadu), ve kterých sdružení působí,
- členskou základnu tvoří v každém okresu alespoň 20 individuálních členů a z toho 70% jsou děti a mládež do 26 let pravidelně pracující v základních článcích,
- sdružení má alespoň 80 individuálních členů ve věku do 26 let.
Na realizaci projektu se musí spolupodílet obec či město nebo zprostředkovaně okresní úřad. Spolupodílnictví může být realizováno formou finančního příspěvku i nepřímo, např. bezúplatným pronájmem místností, bezúplatným zapůjčením obecního majetku, potřebného k realizaci aktivit. Podpora však musí být vždy hmotná, nikoli pouze morální. Při podpisu smlouvy musí občanské sdružení předložit písemné potvrzení o formě spolupodílnictví alespoň jedné obce, města nebo zprostředkovaně okresního úřadu na realizaci projektu.
Podpora MŠMT může mít formu dotace na provozní náklady spojené s pravidelnou činností sdružení a na další aktivity v oblasti volného času, přípravu vedoucích a instruktorů, na letní a zimní tábory, práci s talenty, práci s informacemi pro děti a mládež, na práci s neorganizovanou mládeží, prevenci sociálně patogenních jevů, integraci zdravotně postižených.
Dotaci lze poskytnout i regionálním občanským sdružením pracujícím s dětmi a mládeží alespoň ve 2 okresech a to na přímou práci s dětmi a mládeží.
Ta regionální občanská sdružení pracující s dětmi a mládeží, která mají ve svých stanovách uvedeno zaměření působit na mládež a její výchovu jako jeden z okruhů své činnosti, mají zřízen zvláštní podúčet pro účely dotace od MŠMT a poskytnou MŠMT údaje uváděné v žádosti o státní dotaci ve stejném rozsahu, jako je uvádějí regionální občanská sdružení dětí a mládeže (statistické údaje o členské základně do 26 let, výroční zprávu o činnosti sekce mládeže atd.), mohou získat dotaci i na část provozních nákladů této sekce a na výchovu vedoucích a instruktorů, pokud nemají tuto činnost finančně dotovanou jiným ústředním orgánem státní správy. Při posuzování projektů se postupuje podle kritérií uvedených pro regionální občanská sdružení dětí a mládeže.
3.2.3. Místní občanská sdružení dětí a mládeže
Za taková sdružení se považují subjekty, jejichž
- činnost probíhá pravidelně na území obce, města nebo okresu, přičemž se pražský obvod považuje za 1 okres; tuto skutečnost prokáže občanské sdružení při předkládání žádosti o dotaci písemným vyjádřením obce či města, popř. okresního úřadů (příslušný odborný pracovník okresního, městského či obecního úřadu), ve kterém sdružení působí,
- členskou základnu tvoří alespoň 20 individuálních členů a z toho 70% jsou děti a mládež do 26 let pravidelně pracující ve sdružení.
Dotaci lze poskytnout i místním občanským sdružením pracujícím s dětmi a mládeží, a to na přímou práci s dětmi a mládeží.
Na realizaci projektu se musí spolupodílet obec či město nebo zprostředkovaně okresní úřad. Spolupodílnictví může být realizováno formou finančního příspěvku i nepřímo, např. bezúplatným pronájmem místností, bezúplatným zapůjčením obecního majetku, potřebného k realizaci aktivit. Podpora však musí být vždy hmotná, nikoli pouze morální. Při podpisu smlouvy musí občanské sdružení předložit písemné potvrzení o formě spolupodílnictví alespoň jedné obce, města nebo zprostředkovaně okresního úřadu na realizaci projektu.
Podpora MŠMT může mít formu dotace na provozní náklady spojené s pravidelnou činností sdružení a na další aktivity v oblasti volného času, přípravu vedoucích a instruktorů, letní a zimní tábory, na práci s talenty, práci s informacemi pro děti a mládež, práci s neorganizovanou mládeží, na prevenci sociálně patogenních jevů a integraci zdravotně postižených.
Občanským sdružením národnostních menšin lze poskytnout výjimku z výše uvedených kritérií, především pak ve smyslu velikosti členské základny a působnosti sdružení v okresech či krajích.
3.2.4. Podmínky a kritéria k projektům předkládaným v rámci programů Střechy a Sdružení
Nezbytnou podmínkou podpory je celoroční, systematická a pravidelná práce základních článků s dětmi a mládeží. Uspořádání prázdninových táborů a mezinárodních výměn se za takovou činnost nepovažuje. Stanovený limit členské základny prokáže občanské sdružení při posuzování projektu kompletní veřejnou výroční zprávou za předchozí rok včetně finanční uzávěrky a doloží dokladem o úhradě členských příspěvků za kalendářní rok, ve kterém se žádost posuzuje.
Sdružení musí z celkového objemu poskytnuté dotace použít minimálně 70% na přímou práci s dětmi a náklady související, tj. provozní náklady nižších článků, údržba a vybavení MTZ, volnočasové aktivity, táborová činnost, výchova vedoucích a instruktorů (viz dále).
A. Podpora ústředí
Rozpočet sdružení, posuzovaný MŠMT, musí obsahovat:
- provozní náklady ústředí,
- náklady na údržbu materiálně technické základny neinvestičního charakteru a nákup materiálu pro ústředí
sdružení,
- náklady na propagaci sdružení (max. 1% z dotace),
- mzdy bez odvodů pro
a) celorepubliková občanská sdružení dětí a mládeže
b) střešní organizace (při individuálním posouzení konkrétních případů)
dle následujícího klíče:
členská základna 1000 až 5000 členů do 100.000 Kč mzdových nákladů,
5001 až 10000 členů do 200.000 Kč mzdových nákladů,
10001 až 20000 členů do 300.000 Kč mzdových nákladů,
20000 a více členů do 400.000 Kč mzdových nákladů,
- celorepublikové akce pořádané ústředím.
Při posuzování projektů občanského sdružení klubového charakteru se činnost rozlišuje podle stejných kritérií jako je tomu u ostatních občanských sdružení. Dotace může mít formu příspěvku na činnost ústředí a základních článků - klubů.
B. Podpora přímé práce
a) Provozní náklady a vybavení nižších článků
- provozní náklady a nájmy nižších a základních článků,
- údržba a nákup materiálu pro potřeby těchto článků.b) Volnočasové aktivity
Finanční příspěvek je určen na činnost s organizovanými i neorganizovanými dětmi a mládeží a lze jej použít na podporu nadaných jedinců, ale i na podchycení zájmu dětí a mládeže formou příležitostných, krátkodobých či dlouhodobých akcí.
U krátkodobých akcí s tímto zaměřením v trvání 2 - 6 dnů lze poskytnout dotaci do 50 Kč na osobu a den. V případě znevýhodněných dětí a mládeže lze poskytnout dotaci do 150 Kč na dítě a den. U akcí jednodenních max. 50% nezbytných nákladů. U vícedenních akcí musí být seznam účastníků, včetně rodného čísla a bydliště, uložen ve sdružení. Čerpání dotace je podmíněno účastí min 70% osob do 26 let z celkového počtu zúčastněných. Za krátkodobou akci se považují rovněž příměstské tábory. Za tyto aktivity se považují i mimovíkendové pravidelné schůzky. U dlouhodobých akcí se dotace může poskytnout nejvýše do 70% nezbytných nákladů.
Dotaci nelze použít na:
- mzdy,
- OPPP, pokud tak není výslovně uvedeno v účelu smlouvy,
- mezinárodní aktivity,
- služební cesty, výzkumné a sociologické práce,
- rekonstrukce, budování a provoz azylových domů nebo stacionářů,
- tisk kalendářů, brožur, výrobu odznaků a dalších propagačních předmětů, které nesouvisejí s projektem,
- provozní náklady sdružení.
c) Táborová činnost
V roce 2001 je možno využít dotaci na táborovou činnost všeobecně na nájemné za pozemek,
nákup potravin, tábornických a sportovních potřeb, neinvestiční materiál k údržbě a obnově základny a na úhradu
nákladů dopravy účastníků táborů ve výši 100%, a to za těchto podmínek:
- účastníci tábora jsou občany ČR nebo děti běženců z utečeneckých táborů do 18 let,
- tábor se koná na území ČR,
- provozovatelem je žadatel (OS), příp. jeho základní článek.,
- použitá dotace nepřesáhne 70% celkových nákladů tábora.
Faktury za uvedené nákladové položky budou k dispozici kontrolním orgánům na ústředí občanského sdružení.
U znevýhodněných dětí (viz. bod 1.3.8) může být příspěvek na tábory upraven s přihlédnutím k požadavkům sdružení, které budou posouzeny ve schvalovacím řízení.
Pro účel dotace se akceptují tábory v délce od 7 do 21 dnů. Seznamy účastníků s uvedením rodného čísla a trvalého bydliště jsou součástí všeobecné evidence OS.
Pozn.: Těžce postižené dítě má vlastní průkaz ZTP (ZTP-P). U dětí z dětských domovů je nutné uvést adresu a souhlas dětského domova s účastí dětí na táboře. Dětský domov převádí příslušný denní limit stravného na organizátora tábora. Chronicky nemocné děti s nárokem na zvýšenou sazbu předloží potvrzení ošetřujícího lékaře specializovaného zdravotnického pracoviště, jehož pravidelnou péči dítě potřebuje. Tyto doklady je nutné předložit souborně při předložení projektu.
Dotace
podléhá věcné kontrole pracovníků MŠMT nebo IDM v místě konání tábora.
Dotaci nelze použít na příměstské tábory.
MŠMT si vyhrazuje právo dotovat jen takové prázdninové tábory, jejichž odpovědní vedoucí
budou splňovat některý z následujících kvalifikačních předpokladů:
- SŠ, VOŠ, VŠ pedagogického směru,
- pedagogické minimum na příslušné škole,
- absolvování kurzu přípravy vedoucích organizovaného občanským sdružením nebo jinou akreditovanou
organizací.
Splnění kvalifikačního předpokladu vedoucích sdružení výslovně potvrdí v žádosti o dotaci, doklady o tom budou během konání tábora k dispozici případné kontrole a následně uloženy u organizátora tábora příp. na ústředí sdružení.
d) Příprava vedoucích a instruktorů
se dotuje ve dvou úrovních: základní výchova sazbou do 100 Kč na osobu a den,
odborná výchova sazbou do 200 Kč na osobu a
den.
Základní školení mohou absolvovat osoby od 14 let. Absolventi odborné výchovy obdrží písemné osvědčení o absolvovaném školení.
V této kategorii lze dále poskytnout příspěvek do 70% nákladů na zpracování, tisk a distribuci učebních textů základní a odborné výchovy nebo příruček vedoucího. Žádost o dotaci se dokládá obsahem nebo návrhem tiskoviny. Kompletní výtisk je součástí vyúčtování. Dotaci nelze použít na vzdělávání v oblastech, které nesouvisejí s hlavní činností uvedenou ve stanovách a posláním občanského sdružení.
e) Informační systém mládeže
Občanská sdružení dětí a mládeže a občanská sdružení pracující s dětmi a mládeží, která v souladu se záměry MŠMT a s ohledem na nové územní uspořádání spoluvytvářejí síť Informačního systému mládeže (ISM) formou Informačních center mládeže (ICM) docházkového typu, mohou v rámci svého projektu požádat o finanční podporu na zajištění činnosti centra pouze prostřednictvím Asociace informačních center mládeže (AICM).
Dotace se poskytuje na:
- sběr, třídění a zpracování získaných informací v požadovaném výstupu,
- částečnou úhradu provozních nákladů, OPPP a spotřebního materiálu pro ICM,
- podporu činnosti střešních organizací v oblasti práce s informacemi,
- náklady odborného školení v oboru informatiky pro pracovníky informačních středisek.
Na zajištění chodu jednotlivých ICM se musí finančně spolupodílet obec či město nebo zprostředkovaně okresní úřad. Tato skutečnost musí být písemně doložena současně s projektem, a to formou předběžného vyjádření odborného pracovníka (okresního, městského či obecního úřadu). Spolupodílnictví může být realizováno formou finančního příspěvku i nepřímo, např. bezúplatným pronájmem místností, bezúplatným zapůjčením obecního majetku, potřebného k realizaci aktivit. Podpora však musí být vždy hmotná, nikoli pouze morální. Při podpisu smlouvy musí občanské sdružení předložit písemné potvrzení o formě spolupodílnictví ze strany, obce, města nebo zprostředkovaně okresního úřadu na činnosti informačních center mládeže.
3.2.5. Bodovací systém
Při posuzování předložených žádostí celorepublikových a regionálních občanských sdružení dětí a mládeže bude používat výběrová komise bodovací systém, který slouží jako jedno z kritérií pro stanovení výše dotace na HSV ústředí a nižších článků.
Bodové normativy v programu Sdružení:
- počet členů sdružení. Za každých započatých individuálních 100
členů do 26 let 1 bod.
- tábory. Za každých započatých 500 osobodnů 1 bod.
- volnočasové aktivity. Za každých započatých 500 osobodnů 1 bod.
- pravidelné mimovíkendové schůzky. 1 bod za 50 mimovíkendových setkání kolektivu základního článku v
kalendářním roce.
- dlouhodobé projekty. Každý projekt s dosahem do 30 osob 5 bodů. Každý projekt s dosahem nad 30 osob 10
bodů. Hodnotí se projekty zaměřené na práci s talentovanou mládeží, na prevenci sociálně patogenních jevů, práci se
znevýhodněnými dětmi a mládeží, pokud byly realizovány s podporou MŠMT, okresních nebo místních úřadů.
- příprava vedoucích. Za každých započatých 100 osobodnů 1 bod
Doklady k hodnocení bodovacího systému
Počet členů sdružení doloží zástupce občanského sdružení v průběhu druhého kola výběrového řízení účetním dokladem o zaplacení členských příspěvků individuálními členy v roce 20001999. Pro další kritéria lze započítat všechny, tj. i nedotované akce realizované v roce 19998. Započítat lze jenom aktivní účastníky, nikoli diváky. Větší počet akcí, sledovaných pro bodovací systém (tábory, volnočasové aktivity, mimovíkendové schůzky), zpracuje sdružení do přehledových tabulek. Průkazné podklady - záznamy v kronikách, seznamy účastníků - budou uloženy u základních článků.
Dokládá se seznamem účastníků, jak je stanoveno metodikou pro rok 1998.
Bodové normativy v programu Střechy
- počet sdružení. Za každé sdružení 5 bodů. Dokládá se seznamem sdružení, včetně jejich IČO, která jsou jako řádní členové zastřešena předkládající organizací a jako celorepublikové, regionální nebo místní sdružení dětí a mládeže obdržela dotaci v programu Sdružení.
- celková výše členské základny. Za každých započatých 5000 individuálních členů 1 bod. Nedokládá se, členskou základnu doloží jednotlivá celorepubliková, regionální nebo místní občanská sdružení dětí a mládeže, která jako řádní členové předkládající střešní organizace obdržela dotaci v programu Sdružení.
- akce celorepublikového významu. Za každou uznanou akci 5 bodů. Hodnotí se akce realizované ve spolupráci s veřejnou správou.
3.3. Program Investice Investice
Cílem programu je poskytnout v nutné míře investiční prostředky uvedeným občanským sdružením na údržbu materiálně - technické základny, která je pro činnost sdružení nezbytná.
Dotace kapitálových výdajů jsou zařazeny do kategorie systémových dotací. Systémová investiční dotace je určena celorepublikovým, regionálním i místním občanským sdružením dětí a mládeže a výjimečně i sdružením pracujícím s dětmi a mládeží.
Financování investičního záměru má dvouletý cyklus, tzn., že na doporučené projekty v roce 2001 bude schválená dotace poukázána v roce 2002. Projekt může být zaměřen na investiční dotaci jak stavebního tak strojního charakteru. Ta může být použita na financování technické obnovy budov, staveb, strojů a zařízení na základě uzavřených smluv mezi MŠMT a ústředími občanských sdružení.
Příjemce dotace (investor) je povinen předložit doklady potvrzující majetkoprávní vztah - kupní smlouvu, výpis z katastru nemovitostí - a dodržet "Zásady pro financování programů z prostředků státního rozpočtu, fondů Evropské unie, fondů NATO a úvěrů se státní zárukou pod č.j. 113/5 095/2000 uveřejněné ve Finančním zpravodaji číslo 4/2000 a podmínky použití kapitálových výdajů u staveb specifikované Metodickými pokyny MŠMT pro přípravu a pořizování investičního majetku a pro jeho financování v resortu MŠMT, které byly vydány MŠMT pod č.j. 13 538/98-40/33 ze dne 14.4.1998.
Dotaci nelze poskytnout na:
- nové stavební investice,
- nákup automobilů a jiných motorových vozidel.
Do pronajatého majetku ve správě Fondu dětí a mládeže nebo ve vlastnictví obce nebo jiného orgánu veřejné správy lze vkládat prostředky státního rozpočtu výjimečně jen na nejnutnější opravy a údržbu, a to jen v případech, kdy se jedná o dlouhodobý pronájem (nejméně 15 let) a pronajaté prostory jsou určeny k zabezpečení hlavního poslání občanského sdružení. Nájemní vztah je nutno doložit nájemní smlouvou.
Dotace na investiční výdaje budou ústředím občanského sdružení předávány na formuláři "Oznámení limitu výdajů". Sdružení je povinno pro tyto prostředky zřídit zvláštní účet pouze u České spořitelny, pokud tento zvláštní účet již nemá zřízen z minulých let.
V projektu musí být uvedeny následující údaje pro:
Stavby
- doba trvání (rok zahájení a ukončení) rekonstrukce ,
- investiční náklady přípravy a zabezpečení výstavby, s uvedením nákladů projektové dokumentace,
- náklady stavební části rekonstrukce,
- náklady technologické části rekonstrukce,
- celkové investiční náklady,
- neinvestiční náklady realizace akce celkem,
- požadavek na výši systémové dotace,
- studii či investiční záměr a platné stavební povolení,
- specifikaci využitelnosti objektu.
Náklady na stavbu je nutno uvádět ve výše uvedeném členění a v dělení na jednotlivé roky stavby.
K žádosti o dotaci na nákup pozemku občanské sdružení doloží:
- situační plán konkrétního pozemku včetně výměry,
- za jakým účelem je pozemek pořizován (zhodnocení využití nemovitosti),
- jméno a adresa majitele,
- rozbor investičních nákladů na pořízení,
- rozbor vlastních zdrojů
- rozbor zdrojů včetně podílu vlastních prostředků OS na celkové úhradě.
Stroje a zařízení - SZNN (nejsou součástí staveb)
- jmenovitý požadavek,
- počet kusů,
- cena za kus,
- celkové náklady,
- výši požadované systémové dotace.
Součástí projektu, obsahujícího požadavky na hmotný investiční majetek (= kusové investice s cenou za kus vyšší než 40 000 Kč), je i přehled vybavení (včetně počtu kusů) stejného nebo obdobného typu, které sdružení již z veřejných rozpočtů v minulých 3 letech pořídilo a zdůvodnění nové potřeby.
Ústředí občanských sdružení předloží souhrnný projekt, zpracovaný za všechny nižší články sdružení. Před poskytnutím investiční dotace je občanské sdružení povinno po vyzvání ze strany MŠMT vypracovat "Registr investic ministerstva financí" RIMF.
3.4. Program Zahraničí
3.4.1. Cíl a vymezení programu
Program je určen celorepublikovým, regionálním i místním občanským sdružením dětí a mládeže. Pro účely tohoto programu se za občanská sdružení dětí a mládeže považují i občanská sdružení pracující s dětmi a mládeží, jak vyplývá z definice bodu 3.2.1. s tím, že se nemusí jednat o celorepublikově působící subjekt.
Program sleduje zlepšení možností a dostupnosti setkávání dětí a mládeže, rozvoje a podpory dvoustranných mezinárodních kontaktů na bázi reciprocity, kterými jsou uplatňovány mezivládní dohody o spolupráci a výměnách mládeže mezi Českou republikou a Francií a mezi Českou republikou a Spolkovou republikou Německo, a dále v souladu s naplňováním kulturních dohod a prováděcích programů k nim s dalšími evropskými státy.
Dalším významným prvkem spolupráce jsou dvou i vícestranná jednorázová setkávání mládeže u nás i v zahraničí, jejichž obsahem je vzájemné prohlubování spolupráce a výměna zkušeností, které jsou důležité pro další činnost občanského sdružení, případně reprezentaci státu.
3.4.2. Podmínky a kritéria programu
Program je určen dětem a mládeži od 10 do 26 let. Podmínkou je členství v občanském sdružení realizujícím výměnu. Nečlenové se mohou výměny zúčastnit pouze, jedná-li se o znevýhodněné děti a mládež.
Na realizaci projektu regionálních občanských sdružení nebo sdružení s místní působnosti se musí spolupodílet obec či město nebo zprostředkovaně okresní úřad. Spolupodílnictví může být realizováno formou finančního příspěvku i nepřímo, např. bezúplatným pronájmem místností, bezúplatným zapůjčením obecního majetku, potřebného k realizaci aktivit sdružení. Podpora však musí být vždy hmotná, nikoli pouze morální. Při podpisu smlouvy musí občanské sdružení předložit písemné potvrzení o formě spolupodílnictví alespoň jedné obce, města nebo zprostředkovaně okresního úřadu na realizaci projektu.
3.4.3. Použití dotace
Dotaci lze poskytnout
- na úhradu nejvýše 50% nákladů na dopravu českých účastníků výměn do místa
výměny příslušného státu,
- do 300 Kč na účastníka a den na úhradu ubytování, stravného, místní dopravy a vstupného (na část výměny na
území ČR), vždy však při dodržení pravidla hospodárného využití finančních prostředků státního rozpočtu
ČR.
Účely dotace se vztahují na 1 vedoucího na každou započatou skupinu 10 dětí do 18 let. U skupiny do 10 dětí se dotace vztahuje na 2 vedoucí. Nejnižší možný počet účastníků ve skupině je 5 mladých lidí, délka pobytu je nejméně 5 dnů (s výjimkou příhraničních výměn a mezinárodních setkání mládeže), maximální délka 14 dnů včetně dne příjezdu a odjezdu.
Dotaci lze použít
- na reciproční výměny, které se uskuteční nejpozději v průběhu dvou po sobě následujících let, vždy však pouze na tu část reciprocity, která se bude realizovat v roce, ve kterém byla projektu schválena dotace; za reciproční se považuje výměna přibližně stejně velikých skupin dětí a mládeže jednoho článku téhož občanského sdružení;
- dle výše uvedených limitů i zástupcům občanských sdružení starších 26 let, kteří se zúčastní společných akcí schválených příslušnými komisemi pro spolupráci a výměny mládeže, jak vyplývá z mezivládních dohod;
- na mezinárodní setkání mládeže, které proběhne v daném roce.
Soubor ke stažení: Metodika2001proIS.doc (typ: ms-word, velikost: 65536B)