YOUTH2030 – Working for and with Young People (UN Youth Strategy)
Cílem této strategie je umožnit mladým lidem realizovat svůj plný potenciál a postavit se za svá práva a zajistit zapojení mládeže a její účast na implementaci, revizi a sledování Agendy pro udržitelný rozvoj 2030, jakož i dalších relevantních globálních agend a rámců OSN. Strategii vlastní všechny subjekty systému OSN a podporuje ji Řídící výbor na vysoké úrovni, kterému předsedá vyslanec generálního tajemníka OSN pro mládež. Prostřednictvím Youth2030: The UN Youth Strategy se OSN zavázala výrazně posílit svou schopnost zapojit mladé lidi a těžit z jejich názorů, postřehů a nápadů.
Program Mladých delegátů ČR do OSN
Odbor pro mládež MŠMT se v rámci agendy OSN podílí na spoluorganizaci Programu Mladých delegátů ČR do OSN společně s Českou radou dětí a mládeže, Ministerstvem zahraničních věcí a Ministerstvem životního prostředí.
Cílem Programu Mladých delegátů ČR do OSN je vytvářet most mezi mladými Čechy a Češkami a Organizací spojených národů. Na jednu stranu zajišťuje reprezentaci české mládeže v této organizaci a na druhou stranu o ní šíří povědomí prostřednictvím aktivit mladých delegátů/tek v České republice.
Více informací o programu naleznete na webových stránkách Programu Mladých delegátů ČR do OSN.
Agenda delegátů 2025/26
Mladí delegáti pro rok 2025/26 se ve svých individuálních i společných agendách zaměřují na aktuální výzvy, které rezonují nejen v české společnosti, ale i na mezinárodní scéně.
Terezie Hiclová přináší bezpečnostní agendu zaměřenou na odolnost vůči hybridním hrozbám, posilování demokratické kultury a zapojování mladých do bezpečnostní politiky. Její práce směřuje zejména k cílům SDG 4 (Kvalitní vzdělání), SDG 16 (Mír, spravedlnost a silné instituce) a SDG 17 (Partnerství ke splnění cílů).
Jakub Rychlý staví na komunitním leadershipu a budování dlouhodobé struktury participace mladých, přičemž akcentuje rozvoj dovedností pro 21. století, inovace a podnikavost. Jeho agenda se zaměřuje především na SDG 4 (Kvalitní vzdělání), SDG 8 (Důstojná práce a ekonomický růst), SDG 9 (Průmysl, inovace a infrastruktura), SDG 10 (Méně nerovností).
Petr Balvín se ujímá klimatické agendy s důrazem na environmentální bezpečnost, propojení veřejného zdraví s klimatickými výzvami a podporu multidisciplinárního přístupu. Jeho práce se opírá zejména o SDG 3 (Zdraví a kvalitní život), SDG 6 (Pitná voda a kanalizace), SDG 11 (Udržitelná města a obce), SDG 13 (Klimatická opatření) a SDG 15 (Život na souši).
Společně se delegáti zavazují k budování udržitelné a otevřené komunity, která přesahuje jejich individuální mandáty. Důraz kladou na:
- SDG 4 (Kvalitní vzdělání) – podporu kritického myšlení, digitální gramotnosti a přístupných vzdělávacích nástrojů,
- SDG 13 (Klimatická opatření) – zvyšování povědomí a odolnosti vůči klimatickým dopadům,
- a zejména SDG 17 (Partnerství ke splnění cílů) – systematickou spolupráci napříč sektory, regiony i generacemi.
Agenda roku 2025/26 je tak propojením inovace, odolnosti a dlouhodobé udržitelnosti, s jasným cílem: dát mladým lidem v České republice hlas – a nástroje, jak ho smysluplně uplatnit.