Rada Evropy usiluje o vytvoření společného demokratického a právního prostoru, který zaručuje dodržování lidských práv, demokracii a respektování zákonů, jakožto základních hodnot civilizované společnosti nezbytných pro evropskou stabilitu, ekonomický růst a sociální soudržnost. Jejími hlavními cíli jsou: 1. ochrana lidských práv, pluralitní demokracie a právního státu; 2. podpora rozvoje evropské kulturní identity a různorodosti a napomáhání jejich rozvoji; 3. hledání řešení problémů, kterým čelí evropská společnost (diskriminace menšin, násilí na dětech a ženách, obchodování s lidmi, terorismus, korupce, xenofobie, netolerance, ochrana životního prostředí, AIDS, drogy, organizovaný zločin apod.) a 4. pomoc při konsolidaci demokratické stability v Evropě podporou politických, legislativních a ústavních reforem.
V oblasti mládeže se Rada Evropy zaměřuje především na podporu vzdělávání, lidských práv, demokracie a mobility v Evropě. Za oblast mládeže v Radě Evropy zodpovídá odbor pro mládež, který je součástí ředitelství pro demokratickou účast v rámci generálního ředitelství pro demokracii a lidskou důstojnost. Odbor vytváří pokyny, programy a právní nástroje pro rozvoj soudržných a účinných politik v oblasti mládeže na místní, národní a evropské úrovni. Poskytuje finanční podporu pro realizaci projektů, iniciativ a aktivit zaměřených na podporu aktivního občanství mládeže, mobilit mládeže a hodnot lidských práv, demokracie a kulturního pluralismu.
Členské státy a zástupci mladých lidí ovlivňují stanovení a realizaci prioritních oblastí prostřednictvím své účasti na jednáních statutárních orgánů, které vytváří unikátní systém spolurozhodování, tzv. co-managementu.
Statutárními orgány odboru pro mládež jsou:
Evropský řídící výbor pro mládež (European Steering Committee for Youth, CDEJ)
Členy CDEJ jsou zástupci ministerstev nebo jiných vládních útvarů členských států Rady Evropy zodpovědných za mládež. CDEJ podporuje mezivládní spolupráci v oblasti mládeže a svojí činností vytváří rámec pro porovnávání národních politik mládeže, výměnu příkladů dobré praxe a tvorbu standardizovaných textů v oblasti politik mládeže a práce s mládeží.
Poradní rada mládeže (Advisory Council on Youth, AC)
Poradní rada se skládá z 30 zástupců mladých lidí (20 zvolených z členských organizací Evropského fóra mládeže a 10 nominovaných sekretariátem odboru pro mládež Rady Evropy mimo členskou základnu Evropského fóra mládeže). AC předkládá CDEJ stanoviska, názory a zpětnou vazbu z hlediska mládežnického nestátního nevládního sektoru týkající se všech aktivit Rady Evropy v oblasti mládeže a je zárukou toho, že mladí lidé mají rovný přístup k rozhodovacím procesům.
Smíšená rada mládeže (Joint Council on Youth, CMJ)
Smíšená rada slouží jako unikátní příklad dobré praxe v oblasti spolurozhodovacích procesů v Radě Evropy. Tvoří ji CDEJ a AC, které během společných jednáních spolupracují při tvorbě priorit v sektoru mládeže a předkládají doporučení pro oblast budoucího rozpočtu a programů. Návrhy Smíšené rady jsou následně přijímány Výborem ministrů.
Programový výbor (Programming Committee, PC)
Programový výbor je součástí co-managementu v oblasti mládeže, jeho členové zastupují jak CDEJ, tak AC. Jeho úkolem je prostřednictvím Evropské nadace mládeže (European Youth Foundation) poskytovat finanční podporu na organizování mezinárodních mládežnických aktivit podporujících občanství, mobilitu mládeže, lidská práva, demokracii a kulturní pluralitu.
Evropská nadace mládeže Rady Evropy (European Youth Foundation, EYF)
Jedná se o fond založený Radou Evropy v roce 1972, který poskytuje finanční a vzdělávací podporu pro různé projekty mládežnických organizací, které jsou vyvíjeny mladými lidmi, společně s mladými lidmi a pro mladé lidi v členských státech Rady Evropy a ve smluvních státech Evropské kulturní úmluvy. EYF podporuje: 1. činnosti zaměřené na posílení míru a spolupráce mezi mladými lidmi podporující vytváření sítí, komunikaci a vzájemnou podporu; 2. projekty mládeže, které jsou v souladu s hodnotami, zásadami a prioritami Rady Evropy v oblasti mládeže, 3. různé činnosti, včetně osvětových kampaní, aktivit na budování kapacit, výzkumu, online nástrojů a vzdělávacích nebo informačních materiálů. O granty mohou požádat nevládní organizace mládeže z členských států Rady Evropy a smluvních států Evropské kulturní úmluvy; národní nebo místní nevládní organizace mládeže; mezinárodní nevládní organizace mládeže působící nejméně v sedmi zemích; mezinárodní sítě nevládních organizací mládeže z nejméně sedmi zemí; regionální sítě nevládních organizací mládeže ze 4-6 zemí. Organizace žádající o grant musí být neziskovou a nevládní organizací, mít své vlastní stanovy, být vedeny mladými lidmi, řízeny mladými lidmi a pro mladé lidi ve věku 15-30 let a musí pracovat v souladu s hodnotami a zásadami Rady Evropy, tj. prosazování lidských práv, demokracie a právního státu na celém evropském kontinentu.
Sektor mládeže Rady Evropy má k dispozici dvě školicí Evropská centra mládeže ve Štrasburku a v Budapešti.