Mezirezortní pracovní skupiny pro potírání nelegitimního ovlivňování ve vysokoškolském a výzkumném prostředí se zásadním přispěním Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy, Ministerstva vnitra a Akademie věd ČR a v konzultaci se zástupci dalších českých vysokoškolských a výzkumných institucí předkládá soubor dokumentů ke zvyšování odolnosti vůči nelegitimnímu ovlivňování ve vysokoškolském a výzkumném prostředí. Uvedený soubor dokumentů byl vypracován ve snaze o zamezení tříštivého přístupu relevantních institucí k problematice nelegitimního ovlivňování.
Metodicke_doporuceni_due_diligence_a_rizeni_rizik_spoluprace
Metodicke_doporuceni_k_rizeni_rizik_bezpecnosti_vyzkumu_na_institucionalni_urovni
Posilovani_odolnosti_vuci_nelegitimnimu_ovlivnovani_ve_vysokoskolskem_a_vyzkumnem_prostredi
Proč vysoké školy a výzkumné instituce?
Internacionalizace evropského výzkumu je ovlivňována a zneužívána způsoby, které nejen že porušují naše etické zásady či zákony, ale také ohrožují naši bezpečnost.
Možné podoby nelegitimního ovlivňování ve vysokoškolském a výzkumném prostředí jsou zejména spojovány s:
- s nežádoucím přenosem kritických znalostí, know-how a technologií, které mohou ovlivnit bezpečnost EU a jejích členských států, například pokud by byly třetími státy použity pro vojenské nebo zpravodajské účely;
- nelegitimním vlivem na výzkum, kdy může dojít k jeho zneužívání třetími státy nebo ze třetích států k šíření určitých narativů, k podněcování autocenzury mezi studenty či studentkami a akademiky či akademičkami, což porušuje akademickou svobodu a integritu výzkumu v EU;
- porušováním etiky nebo integrity, kdy jsou znalosti a technologie využívány k potlačování nebo podkopávání základních lidských práv a svobod, ať už v EU nebo jinde.
Bezpečnost výzkumu
Bezpečností výzkumu se rozumí soubor preventivních opatření systémové povahy, která snižují rizika spojená s výše uvedeným výčtem podob nelegitimního ovlivňování. V mezinárodním prostředí se daná inciativa zejména pojí s označeními „research security“, „knowledge security“ či „trusted research“. Primárním cílem je komplexní ochrana výzkumného ekosystému a s ním také spojená ochrana národních a unijních zájmů.