Vysokoškolské a výzkumné instituce jsou obzvláště zranitelné vůči nelegitimnímu ovlivňování, protože operují na principu otevřenosti a internacionalizace. S rostoucím mezinárodním napětím a zvyšujícím se geopolitickým významem výzkumu a inovací musí dnes vysokoškolské a výzkumné instituce v rámci mezinárodní spolupráce stále častěji čelit rizikům souvisejícím s nelegitimním ovlivňováním. Daná situace přispívá ke skutečnosti, že internacionalizace evropského výzkumu je ovlivňována a zneužívána způsoby, které nejen že porušují naše etické zásady či zákony, ale také ohrožují naši bezpečnost.
Možné podoby nelegitimního ovlivňování ve vysokoškolském a výzkumném prostředí jsou spojovány zejména s:
- nežádoucím přenosem kritických znalostí, know-how a technologií, které mohou ovlivnit bezpečnost EU a jejích členských států, například pokud by byly třetími státy použity pro vojenské nebo zpravodajské účely;
- nelegitimním vlivem na výzkum, kdy může dojít k jeho zneužívání třetími státy nebo ze třetích států k šíření určitých narativů, k podněcování autocenzury mezi studenty či studentkami a akademiky či akademičkami, což porušuje akademickou svobodu a integritu výzkumu v EU;
- porušováním etiky nebo integrity, kdy jsou znalosti a technologie využívány k potlačování nebo podkopávání základních lidských práv a svobod, ať už v EU nebo jinde.
Bezpečnost výzkumu
Přístup zaměřující se na soubory preventivních opatření systémové povahy, která snižují rizika spojená s nelegitimním ovlivňování ve vysokoškolském a výzkumném prostředí. V mezinárodním prostředí se daná inciativa zejména pojí s označeními „research security“, „knowledge security“ či „trusted research“. Primárním cílem je komplexní ochrana výzkumného ekosystému a s ním také spojená ochrana národních zájmů.
Nelegitimní ovlivňování
Označení pro nežádoucí působení na lidi, rozhodování, či procesy. Zahrnuje jak vlivové působení cizí moci, tak i kriminální (např. korupční) jednání a nežádoucí lobbování. Obvykle jde o aktivity, které jsou skryté, klamavé, vynucující či korupční a které původce či původkyně nelegitimního ovlivňování (cizí moc, korupce, lobbing postupující v rozporu se zákonem, případně obecně uznávanými společenskými etickými pravidly) vykonává sám či sama anebo prostřednictvím třetí strany a které ohrožují či poškozují zájmy vysokoškolských a výzkumných institucí. Alternativně se používá i pojem nelegitimní působení.
Původce nelegitimního ovlivňování
Rozumí se jím vždy osoba, bez ohledu na to, zda jedná sama či ve prospěch nějakého státu, firmy, organizace a bez ohledu na to, jaké formy a metody nelegitimního ovlivňování využívá. Někdy je rovněž používán pojem útočník. Svoje zájmy prosazuje zpravidla v rozporu s demokratickými principy, právním řádem, ale i dobrými mravy. Snaží se najít si co možná nejjednodušší cestu k prosazování svých zájmů, přičemž v absolutní většině případů takové aktivity směřují proti nějaké fyzické osobě (v tomto případě členovi či člence akademické obce nebo zaměstnanci či zaměstnankyni akademické instituce).