V květnu 2024 bylo přijato Doporučení Rady k posílení bezpečnosti výzkumu, které demonstruje sdílený pocit naléhavosti i společné definování problémů. Navržená opatření jsou adresována napříč úrovněmi všem aktérům podílejícím se na ekosystému výzkumu (EK, ministerstvům, poskytovatelům podpory, vysokoškolským a výzkumným institucím).
Vývoj agendy v dokumentech
Evropská komise v roce 2022 vydala pracovní dokument Tackling R&I Foreign Interference, jehož záměrem bylo poskytnout informace o možných postupech zmírňující rizika vlivového působení na vysokoškolské a výzkumné instituce a podpořit ochranu základních hodnot, zejména akademických práv a svobod, výzkumné integrity či institucionální autonomie.
Evropská strategie hospodářské bezpečnosti přijatá v roce 2023 upozorňuje, že v souvislosti s měnící se geopolitickou situací a technologickým pokrokem posledních let je nutné také posílit odolnost vysokoškolského a výzkumného prostředí před nelegitimním ovlivňováním a s tím spojenou ochranu mezinárodní spolupráce ve výzkumu, vývoji a inovacích.
V říjnu 2023 bylo přijato Doporučení Komise o technologických oblastech s kritickým významem pro hospodářskou bezpečnost EU za účelem posouzení rizik ve spolupráci s členskými státy.
V lednu 2024 bylo Evropskou komisí zveřejněno Sdělení Komise Evropskému parlamentu a Radě – Posílení evropské hospodářské bezpečnosti: úvod k pěti novým iniciativám, které ve svém obsahu hodnotí dosavadní činnosti EU a definuje pět konkrétních iniciativ se záměrem posílit hospodářskou bezpečnost EU.
Program Horizont Evropa
Program Horizont Evropa byl zřízen dne 28. dubna 2021 nařízením EU 2021/695, které definuje pravidla pro účast a šíření výsledků. Vzhledem k vývoji geopolitické situace a nutnosti ochrany hospodářské bezpečnosti EU, kde výzkum, vývoj a inovace hrají důležitou roli, se Evropská komise rozhodla využít a aktivovat ochranná opatření zakotvená v daném nařízení.