Evropská komise vyvíjí iniciativy na podporu úsilí o vytvoření tzv. Evropského prostoru vzdělávání. Tento projekt se opírá o myšlenku, že by v celé EU:
- měl studijní pobyt v zahraničí být běžnou součástí vzdělávacích programů;
- kvalifikace získaná v rámci školního a vysokoškolského studia měla být uznávána v celé EU;
- měla být znalost dvou dalších jazyků normou;
- každý měl mít přístup k vysoce kvalitnímu vzdělání, a to bez ohledu na své socioekonomické zázemí;
- lidé měli mít silný pocit evropské identity, evropského kulturního dědictví a rozmanitosti Evropy.
Dne 18. února 2021 bylo přijato Radou EU Usnesení o strategickém rámci evropské spolupráce v oblasti vzdělávání a odborné přípravy s ohledem na vytvoření Evropského prostoru vzdělávání a další vývoj po jeho dosažení (2021–2030). Jedná se o důležitý dokument, který tvoří zastřešující dokument evropské spolupráce ve vzdělávání a odborné přípravě na období 2021–2030.
Usnesení stanovuje na období 2021–2030 pět strategických priorit, na které by členské státy měly zaměřit svou pozornost. Jedna ze strategických priorit, strategická priorita 2 je zaměřena na celoživotní učení a mobilitu pro všechny. Jsou v ní definována témata, na která by měla být v oblasti dalšího vzdělávání zaměřena pozornost, zejména jde o důraz na celoživotní učení a celoživotní profesní poradenství, uznávání výsledků neformálního a informálního učení, rozvoj odborného vzdělávání a přípravy a zvýšení účasti dospělých na vzdělávání.
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy se spolupodílelo na výsledné podobě dokumentu, jehož českou verzi naleznete zde: Usnesení Rady o strategickém rámci evropské spolupráce v oblasti vzdělávání a odborné přípravy 2021-2030.pdf (404,35 KB)