Dnem 1. srpna 2009 nabyl účinnosti zákon č. 221/2009 Sb., kterým se mění zákon č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociálním zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů a zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmu, ve znění pozdějších předpisů. Tímto zákonem je zavedena možnost uplatnění slevy na pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti (dále jen „sleva na pojistném"). Žádost o uplatnění této slevy na pojistném školy a školská zařízení podat mohou, ale i kdyby splňovaly určené podmínky, není to jejich povinností.
Slevu na pojistném je možné uplatňovat na celý objem vyplacených platů (popř. mezd), pokud splňují podmínky dané zákonem. Jedná se tedy o platy (popř. mzdy) vyplacené jak z účelového znaku 33 353 - přímé náklady na vzdělávání (pokud se jedná o soukromé školy pak z účelového znaku 33 155 - dotace pro soukromé školy, pokud se jedná o školy církevní pak z položky 5223), tak i z účelových znaků jednotlivých rozvojových programů.
Pokud dojde k uplatnění této slevy ze strany školy či školského zařízení, doporučujeme tento postup:
a) celou slevu na pojistném zahrnout pod účelový znak 33 353 - přímé náklady na vzdělávání (pokud se jedná o soukromé školy pak pod účelový znak 33155 - dotace pro soukromé školy). Náklady určené na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti na rozvojové programy, které byly přiděleny pod ostatními účelovými znaky, čerpat v plné výši,
b) takto uspořené prostředky na odvody v přímých nákladech využít k posílení kategorie ostatních neinvestičních výdajů v souladu s § 160 školského zákona. Vzhledem k tomu že se jedná v případě odvodů i ONIV o orientační ukazatele, je tento postup možný.
V Praze dne 31. srpna 2009