Evropské jazykové portfolio se stává oficiálním evropským dokladem o tom, jak ovládáme cizí jazyky. Podporuje dovednost komunikovat potřebnou pro život v moderní Evropě. Pomáhá nám zjišťovat, jaké úrovně jsme v jednotlivých jazycích dosáhli, a věnuje pozornost i dovednostem základním, díky nimž se dokážeme domluvit o podstatných věcech jednoduchým způsobem. Vede nás k tomu, abychom si shromažďovali dokumenty o své komunikativní kompetenci v různých jazycích, abychom se učili sami sebe hodnotit podle jednotných evropských měřítek vytvořených Radou Evropy ve Společném evropském referenčním rámci, abychom se nad svým učením hlouběji zamýšleli a vybírali si dílčí učební cíle.
Každé Evropské jazykové portfolio se skládá ze tří navzájem propojených částí: Jazykového pasu, Jazykového životopisu a osobní soubor dokumentů a prací. Na jednotlivých stupních škol a v období dospělosti se však používají odlišné verze.
Další velmi podrobné informace týkající se Evropského jazykového portfolia (EJP) a jeho využití najdete na platformě Rady Evropy věnované EJP na stránkách http://elp.ecml.at/
V České republice byla vydána tato portfolia:
- Evropské jazykové portfolio pro žáky do 11 let;
- Evropské jazykové portfolio pro žáky a žákyně ve věku 11 - 15 let;
- Evropské jazykové portfolio pro studenty ve věku 15 - 19 let;
- Evropské jazykové portfolio pro dospělé;
- Evropské jazykové portfolio pro studenty vysokých škol ( český překlad EJP CERCLES- Evropské federace jazykových center na vysokých školách).
- On-line aplikace EJP www.evropskejazykoveportfolio.cz je dostupná zdarma všem uživatelům. Nabízí různé verze pro čtyři věkové kategorie: 0-11, 11-15, 15-19, 19+ ve čtyřech jazykových mutacích - české, anglické, německé a francouzské.