Obecné informace o studiu
Studium v akreditovaných bakalářských, magisterských a doktorských studijních programech se v České republice uskutečňuje výhradně na vysokých školách. Jedním ze tří typů vysokých škol jsou soukromé vysoké školy, které mají státní souhlas (oprávnění) působit jako soukromá vysoká škola. Zatímco studium na zbylých dvou typech vysokých škol (veřejných a státních) je zpravidla zdarma, v případě soukromých vysokých škol podléhá studium platbě úhrad, které se mohou pohybovat i ve vyšších desetitisících korun za akademický rok. Kromě povinnosti hradit úhrady spojené se studiem může být student v návaznosti na vnitřní předpisy či uzavřenou smlouvu o studiu vázán k dalším povinnostem.
Právní aspekty studia a možnosti MŠMT
Vztah mezi studentem a soukromou vysokou školou je vztahem soukromoprávním, do kterého Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy zasahovat nemůže. Upozorňujeme uchazeče, aby před podpisem věnovali značnou pozornou celému obsahu smlouvy, zejména části věnované povinnosti studenta hradit úhrady spojené se studiem. Případné spory mezi soukromou vysokou školou a studentem řeší soud. Judikatura soudů však v případě těchto sporů prochází stále vývojem.
FAQ
-
Kde jsou upraveny úhrady za studium na soukromé vysoké škole?
Úhrady za studium na soukromé vysoké škole jsou upraveny ve vnitřních předpisech soukromé vysoké školy, kterými jsou v současnosti zpravidla Statut, Studijní a zkušební řád nebo Stipendijní řád, nově Řád úhrad spojených se studiem, které podléhají registraci ministerstvem, a smlouvou o studiu. Podrobnosti úhrad mohou být upraveny též další interní normou, např. příkazem, nařízením, vyhláškou vydávanou pověřeným orgánem soukromé vysoké školy. Vnitřní předpisy soukromé vysoké školy a informace o úhradách spojených se studiem musí soukromá vysoká škola veřejně zpřístupnit ve veřejné části své internetové stránky.
- Mohu mít povinnost zaplatit soukromé vysoké škole úhradu i za neodstudované roky při předčasném ukončení studia?
Povinnost zaplatit úhradu spojenou se studiem za nedostudovanou část studia na soukromé vysoké škole při předčasném ukončení studia může vyplývat z vnitřního předpisu soukromé vysoké školy nebo ze smlouvy o studiu. V tomto ohledu žádné zákonné omezení pro tuto povinnost není.
- Mám možnost ovlivnit obsah smlouvy, která je mi předložena k podpisu?
Smlouva je dvoustranným právním vztahem, smluvním vztahem mezi soukromou vysokou školou a studentem, uzavření smlouvy a její plnění podléhá občanskému zákoníku. Student jako budoucí smluvní strana se může k návrhu smlouvy vyjádřit, může vyjádřit i nesouhlas s jejím obsahem a smlouvu neakceptovat, případně od podpisu smlouvy odstoupit.
Podpisem smlouvy se student i soukromá vysoká škola zavazují plnit podmínky a závazky vyplývající ze smlouvy o studiu.
- Na co bych se měl před podpisem smlouvy se soukromou vysokou školou zaměřit?
Před podpisem je nezbytné seznámit se s celým obsahem smlouvy, větší pozornost pak věnovat ustanovením upravujícím podmínky úhrad spojených se studiem (výše, splatnost, důsledky neuhrazení, penále), podmínky studia a povinnosti po překročení standardní doby studia, při zanechání nebo ukončení studia, vypovězení smlouvy ze strany soukromé vysoké školy nebo studenta). Zejména pak v kontextu smlouvy zvážit své reálné finanční možnosti pro případ úspěšného absolvování studia i pro případ nedokončeného studia.
- U jakých institucí se mohu domáhat svých práv, pokud jde o studium na soukromé vysoké škole?
Především na studované soukromé vysoké škole. Studijní záležitosti studentů – rozhodování o právech a povinnostech studentů je svěřeno zákonem o vysokých školách a vnitřními předpisy soukromé vysoké školy pověřeným orgánům soukromé vysoké školy. Rozhodování ve studijních záležitostech podléhá přezkumu na úrovni soukromé vysoké školy (orgánem nadřízeným orgánu, který dané věci rozhodoval v první instanci). Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy nemá rozhodovací ani přezkumnou pravomoc.
Mimo soukromou vysokou školu se lze ochrany práv domáhat i soudní cestou prostřednictvím žaloby podané k příslušnému soudu.
- Může mi soukromá vysoká škola nabídnout více kategorií úhrad spojených se studiem na soukromé vysoké škole?
Některé soukromé vysoké školy umožňují studentům výběr z několika kategorií úhrad spojených se studiem. Součástí jednotlivých kategorií úhrad jsou i podmínky, které student musí splnit. Kategorie úhrad jsou stanoveny ve vnitřním předpise soukromé vysoké školy a ve smlouvě o studiu. Kromě úhrad za studium soukromá vysoká škola zpravidla požaduje úhradu za administrativní úkony spojené s organizací studia, i tato úhrada je upravena vnitřním předpisem soukromé vysoké školy.
- Jaké důsledky může mít neuhrazení úhrad vůči soukromé vysoké škole?
Neuhrazení úhrady spojené se studiem může být důvodem pro ukončení studia na soukromé vysoké školy a může být soukromou vysokou školou i po ukončení studia vymáháno i exekučně.
- Mohu požádat o rozložení úhrad na splátky či o odložení termínu splatnosti úhrad?
Většina soukromých vysokých škol svým studentům umožňuje rozložení úhrad na splátky, příp. odložení termínu splatnosti. Podmínky a postup při podávání žádosti ve věci úhrad upravuje vnitřní předpis a zpravidla i smlouva o studiu.
- Kde zjistím, zdali má studijní program s platnou akreditaci?
Studijní programy s platnou akreditací lze dohledat především na internetové stránce dané vysoké školy. Vysoké školy mají obecně povinnost zpřístupnit studijní programy s platnou dobou akreditace, do nichž přijímají ke studiu a které uskutečňují na svých internetových stránkách. Stejnou povinnost mají u studijních programů, kterým akreditace byla omezena nebo odňata.
Ověřit, zda konkrétní subjekt je vysokou školou podle zákona o vysokých školách a zda uskutečňuje studijní programy s platnou akreditací lze ve veřejně přístupném „Registru vysokých škol a uskutečňovaných studijních programů“ vedeného Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.