Tento okamžik znamenal skutečnou diplomatickou premiéru. Země, které byly vyčerpané po ničivé světové válce, se spojily, aby vytvořily politickou instituci s ambiciózním cílem: „dosáhnout větší jednoty mezi svými členy za účelem ochrany a realizace ideálů a zásad, které jsou jejich společným dědictvím, a usnadnit jejich hospodářský a sociální pokrok“.
Bylo to poprvé, kdy se vlády a poslanci sešli a „položili základy něčeho nového a nadějného v evropském životě a kdy vznikla společná demokratická instituce na tomto starobylém evropském kontinentu“, jak tehdy prohlásil britský ministr zahraničí Ernest Bevin.
Rada Evropy se v průběhu času vyvíjela a rozšiřovala. V současné době má 46 členských států včetně České republiky, pro niž Statut vstoupil v platnost 30. června 1993.
Trvalé sídlo Rady Evropy, o nějž v minulosti soupeřily Německo a Francie, bylo ustanoveno ve Štrasburku. Toto gesto mělo symbolizovat sjednocení Evropy.
Za dobu své existence přijala Rada Evropy více než 200 mezinárodních smluv. Stěžejní je Evropská úmluva o ochraně lidských práv, v níž se státy zavazují respektovat lidská práva jako je např. právo na život, svobodu projevu či shromažďování.
Evropský soud pro lidská práva, který byl zřízen 21. ledna 1959 na základě článku 19 Evropské úmluvy o lidských právech, zajišťuje, aby státy respektovaly práva a záruky uvedené v Úmluvě. Soud tak činí projednáváním žalob (tzv. stížností) podaných jednotlivci a někdy i státy. Zjistí-li Soud, že členský stát porušil jedno či více těchto práv a záruk, vydá rozsudek. Rozsudky jsou závazné a dotyčné země jsou povinny je plnit.
Dalšími důležitými dokumenty pro ČR jsou doporučení (např. Doporučení týkající se boje proti podvodům ve vzdělávání), referenční rámce (např. Referenční rámec kompetencí pro demokratickou kulturu), charty (např. Evropská charta regionálních či menšinových jazyků) anebo usnesení (např. Usnesení o Strategii sektoru mládeže Rady Evropy do roku 2030).
75letou historii Rady Evropy „v kostce“ naleznete v brožuře United around our values na webových stánkách Rady Evropy, kde je také možné zhlédnout video vytvořené při příležitosti 75. výročí Rady Evropy.
Děkujeme Radě Evropy za její přínos a přejeme jí mnoho dalších šťastných a svobodných let!