Dotační program „Podpora školního stravování žáků základních škol na rok 2019“ navazuje na předešlé programy vyhlášené v letech 2016 až 2018. Smyslem pokračování je, aby se školního stravování mohly účastnit všechny děti. Stále více totiž přibývá rodin, které se ocitají v tíživé životní situaci a školní obědy si nemůžou dovolit platit.
„Pokračováním dotačního programu chceme podpořit hlavně rodiny samoživitelů nebo rodiny, které se ocitly dlouhodobě v nepříznivé finanční situaci a velice těsně nesplňují podmínky pro pobírání dávek v hmotné nouzi,“ vysvětlil účel pokračování programu náměstek pro řízení sekce vzdělávání Václav Pícl a pokračoval: „Kromě zabezpečení pravidelné stravy umožníme dětem zúčastňovat se také mimoškolních aktivit, díky čemuž nebudou vyčleňovány z třídního kolektivu. Samotná školní docházka totiž nezahrnuje pouze vzdělávání, ale i školní stravování a různé další aktivity,“ dodal náměstek Pícl.
Přesto, že jsou školní obědy dotovány, jsou rodiny, které si ani zbylou část nemůžou dovolit doplácet, a jejich děti tak musí teplý školní oběd vynechat. Mnohdy se tak účastní odpoledního vyučování hladové, což nepřispívá ani jejich soustředění, ani socializaci v rámci školního kolektivu.
Od začátku vyhlašování programu v roce 2016 bylo do něj v uvedeném roce zapojeno 949 základních škol, podpořeno bylo 5 089 žáků. V roce 2017 bylo zapojeno už 1155 škol a díky podpoře MŠMT mohlo chodit na obědy 6701 žáků. V roce 2018 počet podpořených škol i žáků opět stoupl, přesná čísla budou k dispozici ze závěrečné zprávy začátkem roku 2019. Průměrná cena za obědy byla přitom pro jednoho žáka necelých 374 korun na měsíc.
Zájemci z řad žáků, rodičů a škol se můžou hlásit do programu pro rok 2019 prostřednictvím neziskových organizací, přičemž školy můžou čerpat finanční prostředky v průběhu celého školního roku mimo prázdnin. Všechny další informace najdou zájemci na na webových stránkách MŠMT: ZDE
Infobox:Dotační programy na obědy v rámci školního stravování vypisuje také MPSV, podporují z něj ale pouze rodiny, které pobírají sociální dávky. MŠMT podporuje hlavně rodiny samoživitelů nebo rodiny, které se ocitly dlouhodobě v nepříznivé finanční situaci a velice těsně nesplňují podmínky pro pobírání dávek v hmotné nouzi.