Rámec kvalifikací vysokoškolského vzdělávání České republiky (dále jen „RKVV”) popisuje a kategorizuje kvalifikace udělované vysokými školami v České republice. Je založen na stanovení tzv. výsledků učení, kterých by absolventi jednotlivých úrovní měli při absolvování studia dosahovat a které jsou rozděleny na odborné znalosti, odborné dovednosti a obecné způsobilosti. Cílem RKVV je proto prostřednictvím stanovení očekávaných výsledků učení pro jednotlivé úrovně vzdělání přehledně popsat kvalifikace vysokoškolského vzdělávání v České republice, a tím zvýšit přehlednost a prostupnost vzdělávacích soustav v národním i mezinárodním kontextu.
Rámec kvalifikací vysokoškolského vzdělávání ČR_2018.pdf
RKVV byl dne 27. listopadu 2018 schválen ministrem školství, mládeže a tělovýchovy. Schválení RKVV a jeho propojení se systémem zajišťování kvality je součástí mezinárodních závazků České republiky vyplývajících z účasti na Boloňském procesu a zejména z podpisu Bergenského komuniké. Jedná se o ministerskou deklaraci z roku 2005, ve které signatářské země včetně České republiky schválily zastřešující Rámec kvalifikací pro Evropský prostor vysokoškolského vzdělávání a zavázaly se k němu vytvořit kompatibilní národní rámce.
Schválení RKVV ministrem školství, mládeže a tělovýchovy poskytuje formální základnu pro implementaci dokumentu, která bude probíhat v roce 2019. Během této fáze bude vyjasněna závaznost dokumentu stejně jako způsob kontroly jeho využívání a další náležitosti. Závěrečným krokem zavedení RKVV bude poté vydání tzv. sebecertifikační zprávy, která prokáže kompatibilitu RKVV se zastřešujícím Rámcem kvalifikací pro Evropský prostor vysokoškolského vzdělávání.
Sebecertifikace RKVV má řadu podmínek, které budou postupně naplňovány. Musí být prokázána provázanost RKVV se systémem zajišťování kvality, který by měl RKVV využívat a odkazovat na něj, a to v souladu se Standardy a směrnicemi pro zajištění kvality v Evropském prostoru vysokoškolského vzdělávání (ESG) a ministerskými deklaracemi Boloňského procesu. Podmínkou tzv. sebecertifikace je dále prokázání, že RKVV využívá nástroje Boloňského procesu – RKVV by měl například být kompatibilní s kredity ECTS (European Credit Transfer and Accumulation System) a měl by být uveden na dodatcích k diplomu. Proces tzv. sebecertifikace předpokládá účast zahraničních expertů.
Pro práci s RKVV je rovněž možno využít Příručku pro využívání výsledků učení na vysokých školách, která vznikla v rámci projektu Impuls.