Metodický pokyn
pro hospodaření s neinvestičními dotacemi ze státního rozpočtu České republiky v nestátních neziskových organizacích v oblasti práce s dětmi a mládeží v roce 2003
Článek 1
Úvodní ustanovení
1. Metodický pokyn pro hospodaření s neinvestičními dotacemi ze státního rozpočtu České republiky v nestátních neziskových organizacích v oblasti státní podpory práce s dětmi a mládeží (dále jen "metodický pokyn") vychází ze zákona č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech a o změně některých souvisejících zákonů (rozpočtová pravidla) ve znění pozdějších předpisů a usnesení vlády ČR č. 114 ze dne 7. února 2001 o Zásadách vlády pro poskytování dotací ze státní rozpočtu České republiky nestátním neziskovým organizacím ústředními orgány státní správy.
2. Metodickým pokynem se řídí příjemci neinvestičních dotací ze státního rozpočtu České republiky, kterým byly poskytnuty na projekty v rámci Programů státní podpory práce s dětmi a mládeží pro nestátní neziskové organizace pro rok 2003.
3. V souladu s uvedenými Zásadami vlády pro poskytování dotací ze státního rozpočtu ČR č. 114 ze 7. února 2001 se dotace ze státního rozpočtu republiky (tzn. i u sdružených prostředků od jiných orgánů státní správy na tentýž projekt) poskytuje do výše 70 % celkových rozpočtovaných výdajů organizace na realizaci projektu. Výjimečně v odůvodněných případech může MŠMT stanovené procento čerpání dotace zvýšit a to na základě písemného požadavku nestátní neziskové organizace (dále jen "NNO").
4. NNO musí být registrována Ministerstvem vnitra nebo jiným příslušným ústředním orgánem, příp. v obchodním rejstříku u soudu, určeného k vedení obchodního rejstříku nejpozději 1 rok před uzávěrkou přijímání žádosti.
Článek II
Poskytnutí neinvestiční dotace a účel použití
1. Dotace mohou být použity pouze na programy a účely vymezené v rozhodnutí o poskytnutí neinvestiční dotace ze státního rozpočtu na rok 2003.
2. Dotace se poskytuje jen na úhradu nezbytně nutných nákladů (výdajů) realizovaného projektu, což znamená, že do rozpočtu projektu nesmí být zakalkulován zisk.
3. Při realizaci projektů podle odst. 1 tohoto článku nelze dotaci použít na:
a) úhradu výdajů na pohoštění a dary,
b) úhradu pořízení investičního majetku,
c) dotace jiným fyzickým nebo právnickým osobám, pokud se nejedná o úhradu spojenou s realizací projektu,
d) úhradu nákladů, spojených se zaměstnáváním osob v civilní službě,
e) výrobu, tisk a distribuci časopisů, brožur a tiskovin veřejně distribuovaných za úplatu komerčními prodejci,
f) tisk kalendářů, brožur, výrobu odznaků a dalších propagačních předmětů, které nesouvisejí s projektem,
g) služební cesty, výzkumné a sociologické práce,
h) nákup předplatních jízdenek městské hromadné dopravy (s výjimkou programu Zahraničí),
i) nákup věcí osobní potřeby, které nesouvisejí s vlastním posláním NNO,
j) leasing,
k) financování podnikatelských aktivit a výdělečnou činnost NNO,
l) úhradu členských příspěvků střešním organizacím, působícím v ČR,
m) úhradu nákladů zahraničních služebních cest a stáží s výjimkami uvedenými v programu Zahraničí,
n) úhradu mezinárodních aktivit rekreačního charakteru,
o) úhradu mezd, OPPP a odvodů na sociální a zdravotní pojištění funkcionářů a zaměstnanců NNO, kteří se nepodílejí na realizaci projektu,
4. Finanční prostředky vynaložené NNO v rámci schváleného projektu, jejichž zdrojem není dotace ze státního rozpočtu, nejsou stanovenými účely v rozhodnutí o poskytnutí dotace, resp. některými negativními vymezeními tohoto metodického pokynu, nijak dotčeny.
5. Mimo vymezení v odst.3 tohoto článku se stanovují další podmínky:
5.1. V programu č.I - Střechy
a) nelze poskytnutou dotaci použít na úhradu příspěvku na úrazové pojištění pro členy NNO, které nebyly odsouhlaseny Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.
b) z dotace poskytnuté NNO zastřešující informační centra pro mládež lze hradit provozní náklady, materiál, služby a nezbytně nutné mzdy a OPPP jednotlivých informačních center pro mládež v souladu s předloženým projektem.
5.2. V programu č. II - Sdružení
a) NNO musí z celkové částky poskytnuté dotace použít minimálně 70% na přímou práci s dětmi a mládeží (dále viz bod e) a náklady s ní související.
b) NNO může z celkové částky poskytnuté dotace čerpat na podporu ústředí nejvýše 30%, přičemž náklady na propagaci hrazené z částky na podporu ústředí sdružení mohou být nejvýše 2% z celkové částky poskytnuté dotace,
c) NNO pracující s dětmi a mládeží mohou použít poskytnutou dotaci pouze na přímou práci s dětmi a mládeží.
Za náklady na přímou práci s dětmi a mládeží se považují:
· provozní náklady a vybavení nižších a základních článků NNO (např. opravy neinvestičního charakteru, doprava, údržba a nákup dalšího materiálu pro potřeby těchto článků, nájem, energie, poplatky za spoje),
· akce celostátního charakteru
· volnočasové, zájmové a další formy práce s dětmi a mládeží
Finanční příspěvek na tyto formy práce s dětmi a mládeží je určen na činnosti s organizovanými i neorganizovanými dětmi a mládeží, na podporu nadaných jedinců, na podchycení zájmu dětí a mládeže o nabízené aktivity NNO.
Pro účely dotace se předpokládá forma jednodenních a vícedenních (až šestidenních) akcí a stanovují se dále následující podmínky:
- u jednodenních akcí lze použít dotaci do 50% celkových nákladů akce,
- u vícedenních akcí (2 - 6 dnů) lze použít dotaci max. do výše 50,- Kč na osobu a den,
- za vícedenní akce se považují rovněž příměstské tábory, víkendové akce a mimovíkendové pravidelné schůzky, (tj. schůzky opakující se min. 1x měsíčně),
- NNO, resp. její základní článek je povinna uložit seznam účastníků vícedenní akce, který obsahuje jméno, datum narození a bydliště,
- čerpání dotace jednodenních i vícedenních akcí je dále podmíněno účastí min. 70% osob do 26 let z celkového počtu zúčastněných.
· táborová činnost
Poskytnutou dotaci na táborovou činnost lze použít na úhradu nákladů za nájem, nákladů za hromadnou dopravu účastníků do místa konání tábora a zpět, služby spojené s přípravou a organizací tábora, nákup potravin, tábornických a sportovních potřeb, neinvestiční materiál k údržbě a obnově základny, přičemž nesmí být překročena částka 80,- Kč na dítě do 18 let a den.
Dále se stanovují následující podmínky:
- účastníci tábora jsou občany ČR nebo děti běženců z utečeneckých táborů do 18 let,
- tábor se koná na území ČR nebo Slovenské republiky a jeho délka trvání je 7 až 21 dnů včetně dne příjezdu a odjezdu,
- provozovatelem je žadatel (NNO), příp. jeho nižší organizační článek,
- NNO, resp. její základní článek, je povinna uložit seznam účastníků tábora, který obsahuje jméno, datum narození a bydliště,
- vedoucí tábora musí splňovat kvalifikační předpoklad pro výkon této funkce formou absolvování kurzu přípravy vedoucích organizovaného zejména přímo řízenými organizacemi MŠMT - Institutem dětí a mládeže Praha, Institutem zájmového vzdělávání v Hořovicích, Střediskem vzdělávání, informací a služeb v Prachaticích nebo jiným subjektem, který má pro tento druh školení pověření Rady pro vzdělávací programy.[1]
· příprava vedoucích a instruktorů
Poskytnutou dotaci na přípravu vedoucích a instruktorů lze použít max. do výše 200,- Kč na osobu a den na přípravu instruktorů, vedoucích dětských kolektivů a vedoucích na táborech. Školení pro vedoucí táborů mohou absolvovat osoby pouze u institucí oprávněných ke školení Radou pro vzdělávací programy. Dotaci lze dále použít i na odborné vzdělávání osob, které v průběhu tábora plní funkci hospodářů nebo zdravotníků. NNO, resp. její základní článek je povinna uložit seznam účastníků kurzu, který obsahuje jméno, datum narození a bydliště.
Poskytnutou dotaci lze použít rovněž ve výši do 70% celkových nákladů na zpracování, tisk a distribuci učebních textů nebo příruček vedoucího. Kompletní výtisk je součástí vyúčtování.
Dotaci nelze použít na vzdělávání v oblastech, které nesouvisejí s činností NNO v oblasti práce s dětmi a mládeží.
5.3. V Program č.III - Zahraničí
Poskytnutou dotaci v programu Zahraničí lze použít následovně:
a) na úhradu
- nejvýše 50% nákladů na dopravu českých účastníků výměn a táborů, seminářů a dalších akcí v zahraničí,
- nákladů na ubytování, stravování, místní dopravu a na programové zabezpečení akcí, max. do výše 300,00 Kč na osobu a den pro zahraničního i českého účastníka akce v ČR,
- členských příspěvků v nadnárodních sdruženích do výše 50%.
b) účastníky projektu mohou být děti a mládež ve věku od 10 do 26 let,
c) NNO je povinna za svůj základní článek působící při škole nebo školském zařízení doložit před podpisem rozhodnutí o poskytnutí dotace písemný souhlas ředitele školy s uvolněním účastníků (žáků školy) z vyučování v případě, že se zahraniční aktivita bude konat v průběhu školního roku,
d) dotaci lze použít rovněž na 1 vedoucího na každou započatou skupinu 10 dětí do 18 let, nejnižší možný počet účastníků ve skupině je 5, délka pobytu je nejméně 5 dnů, maximální délka dotovaného pobytu 14 dnů včetně dne příjezdu a odjezdu.
e) pro dodržení hospodárnosti vynakládání finančních prostředků státního rozpočtu bude dotován prokazatelně nejlevnější a nejvýhodnější způsob dopravy.
f) NNO (její základní článek) je povinna uložit seznam účastníků mezinárodní akce, který obsahuje jméno, datum narození a bydliště.
Článek III
Evidence poskytnutých dotací a jejich vyúčtování
1. NNO odpovídají za hospodárné použití rozpočtových prostředků státního rozpočtu v souladu s rozhodnutím o poskytnuté dotaci. Jejich čerpání evidují v účetnictví odděleně v souladu s obecně platnými předpisy, zejména zákonem č.563/1991 Sb, o účetnictví ve znění pozdějších předpisů. Doklady prokazující využití státní dotace musí být viditelně označeny číslem rozhodnutí, ke kterému se dotace vztahuje.
2. Ústředí NNO poskytuje dotace nižšímu článkům v souladu s Rozhodnutím a projektem bez zbytečného prodlení a vždy tak, aby bylo zajištěno jejich hospodárné a účelné využití.
3. Finanční prostředky dotace musí být použity nejpozději do 31. 12. 2003. Vyúčtování poskytnutých neinvestičních dotací předloží NNO samostatnému oddělení financování mládeže a tělovýchovy MŠMT nejpozději do 31. 1. 2004 za všechny poskytnuté dotace současně. Vyúčtování na přílohách V1 -V7 musí obsahovat i věcné zhodnocení projektu (vyhodnocení jednotlivých částí počet účastníků, přínos realizovaného projektu, vyhodnocení efektivity, zapojení krajské nebo místní samosprávy apod.).
4. Nejpozději s vyúčtováním musí NNO vrátit nevyčerpané finanční prostředky. Pokud organizace vrátí tyto prostředky do konce roku 2003, poukazují se na účet MŠMT č. 2823-821001/0710, po 1. 1. 2004 na účet MŠMT č. 6015-821001/0710. Kopie bankovního výpisu dokládajícího vrácení nečerpaných finančních prostředků zašle organizace samostatnému oddělení financování mládeže a tělovýchovy současně s vyúčtováním. Při peněžním styku s MŠMT je nutné jako variabilní symbol uvádět číslo rozhodnutí o poskytnutí dotace.
5. Vrácení nepoužitých finančních prostředků po termínu 31. ledna 2004 podléhá penalizaci ve výši 1 promile denně z dlužné částky dle § 44 zákona č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech.
Článek IV
Změna účelu dotace
Změna účelu čerpání dotace se povoluje výjimečně, v odůvodněných případech, na základě písemné žádosti, a to do 15. listopadu 2003. V žádosti musí být vždy uvedeno číslo rozhodnutí a název projektu, původní a požadovaný položkový rozpis dotace a důvod požadované změny. Povolení změny účelu bude mít formu změny rozhodnutí k uzavřeným rozhodnutím. Změnou účelu nelze žádat o přesun finančních prostředků z neinvestičních prostředků na investiční.
Článek V
Kontrola
1. Kontrolu správnosti, hospodárnosti a účelnosti použití poskytnutých finančních prostředků provádí územní finanční orgány, Nejvyšší kontrolní úřad a MŠMT. Kontrola správného použití dotace je ve smyslu zákona č. 320/2001 Sb. i povinností ústředí NNO u organizačních složek (nižších článků), kterým tyto dotace poskytuje. Výsledek kontroly včetně opatření ke zjištěným nedostatkům předá ústředí NNO samostatnému oddělení financování mládeže a tělovýchovy MŠMT.
2. Při zjištěných nedostatcích je MŠMT oprávněno dotyčným subjektům pozastavit dotace. Za neoprávněné použití či zadržení prostředků ze státního rozpočtu budou organizace postihovány sankcemi, které vyplývají ze zákona č. 218/2000 Sb.
Článek VI
Závěrečná ustanovení
Tento metodický pokyn nabývá účinnosti dnem podpisu.
V Praze dne 13. 6. 2002
PaedDr. Ladislav Malý
náměstek ministra
v. r.
Soubor ke stažení: Metodickypokynp.doc (typ: ms-word, velikost: 56832B)