Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
vyhlašuje
Rozvojový program MŠMT v oblasti práce s dětmi a mládeží
pro nestátní neziskové organizace pro rok 2003
Úvodní informace
Rozvojový program v oblasti práce s dětmi a mládeží pro nestátní neziskové organizace vyhlašuje MŠMT v roce 2003 poprvé. Je to určité rozšíření již standardních programů (Střechy, Sdružení, Zahraničí, Investice) vyhlašovaných pravidelně v průběhu roku na rok následující.
Smyslem programu je podpora dobrovolnictví s cílem rozšířit tuto myšlenku a všeobecně prospěšnou činnost, aby se dobrovolné aktivity mohly rozvíjet na místní, regionální i národní úrovni, m.j. i proto, že dobrovolné aktivity lze posuzovat jako zkušenosti neformálního učení. Program tak reaguje na současný vývoj a společenskou potřebu ve vztahu k mladé generaci.
Rozvojový program má dále za cíl podpořit projekty zaměřené na práci s talentovanou mládeží, nové formy práce s těmito dětmi a mladými lidmi, hodnocení a sledování odborného růstu talentovaných jedinců jako součást činnosti nestátních neziskových organizací.
Pro finanční zajištění projektů, které úspěšně projdou výběrovým řízením, byla z celkové rozpočtované částky na dotace nestátních neziskových organizací v oblasti dětí a mládeže v roce 2003 vyčleněna částka 3 mil. Kč. Pravidla pro podání žádosti, formální náležitosti projektu, výběrové řízení a vyúčtování dotace jsou totožná s metodikou, schválenou pro tyto postupy u standardních programů.
Ministerstvo školství,
mládeže a tělovýchovy
čj.: 12 497/03-51
Rozvojový program MŠMT v oblasti práce s dětmi a mládežípro nestátní neziskové organizace pro rok 2003
Část A
Společné zásady
1. Rozvojový program v oblasti práce s dětmi a mládeží pro nestátní neziskové organizace pro rok 2003 vyhlašuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (dále jen „MŠMT“) podle zákona č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech a o změně některých souvisejících zákonů a v návaznosti na usnesení vlády České republiky č. 114 ze dne 7. února 2001 o Zásadách vlády pro poskytování dotací ze státního rozpočtu České republiky nestátním neziskovým organizacím (dále jen „NNO“) ústředními orgány státní správy.
2. Program je určen pro NNO, které mají ve svých stanovách zakotvenu práci s dětmi a mládeží a patří k některému z níže uvedených typů:
a) organizace vznikla podle zákona č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů, ve znění pozdějších předpisů - občanské sdružení,
b) organizace vznikla podle zákona 248/1995 Sb., o obecně prospěšných společnostech a o změně a doplnění některých zákonů – obecně prospěšné společnosti,
c) organizace vznikla podle zákona 3/2002 Sb., o církvích, náboženském vyznání a náboženských společnostech.
3. Programy nejsou určeny pro NNO působící v oblasti tělovýchovy a sportu.
4. Na poskytnutí dotace ze státního rozpočtu není právní nárok.
Část B
Specifikace programu1. Cílem programu je podpora níže uvedených oblastí činnosti NNO dětí a mládeže, které Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vyhlášením těchto programů sleduje:
· rozvoj dobrovolnictví u dětí a mládeže, podpora projektů, jejichž cílem je šíření myšlenky dobrovolnictví mezi děti a mládež, seznamování s oblastmi a možnostmi uplatňování dobrovolných pracovníků, s podmínkami výkonu této činnosti a příprava činnosti dobrovolných pracovníků v nestátních neziskových organizacích, kteří se na základě svých profesních zkušeností a znalostí aktivním způsobem podílejí na tvorbě programů a přípravě aktivit pro děti a mládež.
· podporu projektů práce s talentovanými dětmi a mládeží v humanitních a vědeckotechnických oborech. Vedle podpory takto cílených aktivit v době volného času je cílem i podpora menších skupin a jednotlivců, kteří se výrazným projevují talent v některém z uvedených oborů a je v širším zájmu podporovat jejích další rozvoj.
· podporu projektů, zaměřených na nové formy práce s talentovanými dětmi a mládeží, hodnocení a sledování odborného růstu talentovaných jedinců.
Část C
Postup předkládání žádostí
1. Žádost o poskytnutí dotace se předkládá ve dvojím vyhotovení Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy – odboru pro mládež, Karmelitská 7, 118 12 Praha 1 nejpozději do 15. 4. 2003.
2. Součástí této žádosti jsou:
a) vyplněný formulář – žádost nestátní neziskové organizace o státní dotaci v roce 2003,
b) podrobný popis projektu , který obsahuje zejména:
· zdůvodnění a předpokládaný přínos projektu a jeho částí pro cílovou skupinu (tj. komu jsou akce určeny), pokud se jedná o již probíhající projekt, je nutné uvést stručné vyhodnocení jeho dosavadní realizace,
· materiální a personální zabezpečení projektu a jeho částí,
· rámcový harmonogram realizace projektu a jeho částí,
· přehledný rozpočet projektu zpracovaný minimálně v rozsahu uváděných částí,
c) výroční zpráva za rok 2002 schválená vrcholným orgánem. Výroční zpráva musí stručnou formou charakterizovat organizaci a její činnost v předcházejícím roce, součástí je rovněž přehled hospodaření - účetní uzávěrka.
d) fotokopie stanov a příslušné registrace NNO,
e) originál nebo úředně ověřená fotokopie IČ.
V Praze dne 11.3.2003
Ing. Karel Hrdý v.r.
náměstek ministryně
Ministerstvo školství,
mládeže a tělovýchovy
čj. 12.497/2003-51
Metodický pokyn k Rozvojovému programu MŠMT
pro hospodaření s neinvestičními dotacemi ze státního rozpočtu České republiky
v nestátních neziskových organizacích v oblasti práce s dětmi a mládeží
Článek 1
Úvodní ustanovení
1. Metodickým pokynem se řídí příjemci neinvestičních dotací ze státního rozpočtu České republiky, kterým byly poskytnuty na projekty v rámci Rozvojového programu MŠMT v oblasti práce s dětmi a mládeží pro nestátní neziskové organizace pro rok 2003.
2. V souladu s uvedenými Zásadami vlády pro poskytování dotací ze státního rozpočtu ČR č. 114 ze 7. února 2001 se dotace ze státního rozpočtu republiky (tzn. i u sdružených prostředků od jiných orgánů státní správy na tentýž projekt) poskytuje do výše 70 % celkových rozpočtovaných výdajů organizace na realizaci projektu. Výjimečně v odůvodněných případech může MŠMT stanovené procento čerpání dotace zvýšit a to na základě písemného požadavku nestátní neziskové organizace (dále jen „NNO“).
3. NNO musí být registrována Ministerstvem vnitra nebo jiným příslušným ústředním orgánem, příp. v obchodním rejstříku u soudu, určeného k vedení obchodního rejstříku nejpozději 1 rok před uzávěrkou přijímání žádosti.
Článek II
Poskytnutí neinvestiční dotace a účel použití
1. Dotace mohou být použity pouze na účely vymezené v rozhodnutí o poskytnutí neinvestiční dotace ze státního rozpočtu na rok 2003.
2. Dotace se poskytuje jen na úhradu nezbytně nutných nákladů (výdajů) realizovaného projektu, což znamená, že do rozpočtu projektu nesmí být zakalkulován zisk.
3. Při realizaci projektů podle odst. 1 tohoto článku nelze dotaci použít na:
a) úhradu výdajů na pohoštění a dary,
b) úhradu pořízení investičního majetku,
c) dotace jiným fyzickým nebo právnickým osobám, pokud se nejedná o úhradu spojenou s realizací projektu,
d) úhradu nákladů, spojených se zaměstnáváním osob v civilní službě,
e) výrobu, tisk a distribuci časopisů, brožur a tiskovin veřejně distribuovaných za úplatu komerčními prodejci,
f) tisk kalendářů, brožur, výrobu odznaků a dalších propagačních předmětů, které nesouvisejí s projektem,
g) služební cesty, výzkumné a sociologické práce,
h) nákup předplatních jízdenek městské hromadné dopravy,
i) nákup věcí osobní potřeby, které nesouvisejí s vlastním posláním NNO,
j) leasing,
k) financování podnikatelských aktivit a výdělečnou činnost NNO,
l) úhradu členských příspěvků střešním organizacím, působícím v ČR,
m) úhradu mezinárodních aktivit rekreačního charakteru,
n) úhradu mezd, OPPP a odvodů na sociální a zdravotní pojištění funkcionářů a zaměstnanců NNO, kteří se nepodílejí na realizaci projektu,
4. Finanční prostředky vynaložené NNO v rámci schváleného projektu, jejichž zdrojem není dotace ze státního rozpočtu, nejsou stanovenými účely v rozhodnutí o poskytnutí dotace, resp. některými negativními vymezeními tohoto metodického pokynu, nijak dotčeny.
Článek III
Evidence poskytnutých dotací a jejich vyúčtování
1. NNO odpovídají za hospodárné použití rozpočtových prostředků státního rozpočtu v souladu s rozhodnutím o poskytnuté dotaci. Jejich čerpání evidují v účetnictví odděleně v souladu s obecně platnými předpisy, zejména zákonem č.563/1991 Sb, o účetnictví ve znění pozdějších předpisů. Doklady prokazující využití státní dotace musí být viditelně označeny.
2. Finanční prostředky dotace musí být použity nejpozději do 31. 12. 2003. Vyúčtování poskytnutých neinvestičních dotací předloží NNO samostatnému oddělení financování mládeže a tělovýchovy MŠMT nejpozději do 31. 1. 2004. Vyúčtování na přílohách V1 –V3 musí obsahovat i věcné zhodnocení projektu (vyhodnocení jednotlivých částí počet účastníků, přínos realizovaného projektu, vyhodnocení efektivity, zapojení krajské nebo místní samosprávy apod.).
3. Nejpozději s vyúčtováním musí NNO vrátit nevyčerpané finanční prostředky. Pokud organizace vrátí tyto prostředky do konce roku 2003, poukazují se na účet MŠMT č. 2823-821001/0710, po 1. 1. 2004 na účet MŠMT č. 6015-821001/0710, nejpozději však do 15. 2. 2004. Po tomto termínu se nečerpaná dotace vrací do státního rozpočtu prostřednictvím místně příslušného finančního úřadu.
4. Kopie bankovního výpisu dokládajícího vrácení nečerpaných finančních prostředků zašle organizace samostatnému oddělení financování mládeže a tělovýchovy současně s vyúčtováním. Při peněžním styku s MŠMT je nutné jako variabilní symbol uvádět číslo rozhodnutí o poskytnutí dotace.
Článek IV
Kontrola
1. Kontrolu správnosti, hospodárnosti a účelnosti použití poskytnutých finančních prostředků provádí územní finanční orgány, Nejvyšší kontrolní úřad a MŠMT. Kontrola správného použití dotace je ve smyslu zákona č. 320/2001 Sb. i povinností ústředí NNO u organizačních složek (nižších článků), kterým tyto dotace poskytuje. Výsledek kontroly včetně opatření ke zjištěným nedostatkům předá ústředí NNO samostatnému oddělení financování mládeže a tělovýchovy MŠMT.
2. Při zjištěných nedostatcích je MŠMT oprávněno dotyčným subjektům pozastavit dotace. Za neoprávněné použití či zadržení prostředků ze státního rozpočtu budou organizace postihovány sankcemi, které vyplývají ze zákona č. 218/2000 Sb.
Článek VI
Závěrečná ustanovení
Tento metodický pokyn nabývá účinnosti dnem podpisu.
V Praze dne 11.3.2003
Ing. Karel Hrdý v.r.
náměstek ministryně