„Naším cílem je poskytnou studentům z Ukrajiny, kteří jsou v důsledku válečného konfliktu nuceni opustit svou zemi, maximální podporu pro studium v České republice. Požádali jsme proto vysoké školy, aby vytvořily pro tyto studenty přívětivé podmínky a poskytly své kapacity i finance, aby studium studentům z Ukrajiny umožnily. MŠMT zároveň již včera rozhodlo o uvolnění 150 milionů Kč na stipendijní podporu pro tyto studenty“, vysvětluje postoj MŠMT náměstek člena vlády Jaroslav Miller.
Vysoké školy na jednání projevily silnou vůli zapojit se do pomoci ukrajinským studentům a některé se již zavázaly uvolnit konkrétní finanční prostředky pro účely stipendií. Stipendijní nabídky všech vysokých škol budou soustředěny na stránce studyin.cz/ukraine spravované Domem zahraniční spolupráce (DZS), respektive iniciativou Study in the Czech Republic. „Navazujeme na aktivity a mechanismy, které se osvědčily v případě pomoci běloruským studentům v roce 2020. Stránku nyní připravujeme, budeme průběžně doplňovat nabídky jednotlivých vysokých škol a zajistíme adekvátní propagaci mezi ukrajinskými studenty“, doplnil ředitel DZS Michal Uhl.
„Schůzka ukázala nejen akceschopnost a připravenost českých vysokých škol, které dokázaly nesmírně rychle reagovat na vzniklou situaci, ale i to že se státní instituce, konkrétně MŠMT, MVČR a DZS, ve spolupráci se vzdělávacími institucemi dokáží rychle domluvit a přijmout konkrétní a účinná opatření pro řešení situace lidí, kteří se díky válečnému konfliktu na Ukrajině ocitli v nouzi“, zhodnotila rychlé svolání schůzky náměstkyně pro řízení sekce vysokého školství, vědy a výzkumu Radka Wildová.