Jak to je s financováním u zahraničního partnera. Je vyhlášena výzva na USA straně?
V USA neexistuje centrální zdroj financování česko-americké spolupráce. USA partner si musí zajistit financování americké části spolupráce na projektu buď z prostředků:
- vlastní instituce
- příslušné grantové agentury
http://www.nsf.gov/, http://www.nih.gov/,
http://www.grants.gov/web/grants/applicants/applicant-resources/agencies-providing-grants.html.
- nebo z prostředků soukromých agentur/jiných zdrojů.
Který termín řešení projektu mohu nejdříve (jako datum zahájení projektu) /nejpozději (jako datum ukončení projektu) uvést do návrhu projektu?
Nejdříve možným termínem zahájení projektu je 1. 11. 2019 / nejzazším datem ukončení 31. 12. 2022, přičemž podpořeny budou víceleté projekty v délce trvání 2 - 4 let.
V případě, že bude projekt vybrán k podpoře, kdy obdržíme finance?
Po vyhlášení výsledků bude do 60 dnů s úspěšnými uchazeči podepsána smlouva o poskytnutí podpory. Do 60 dnů od nabytí účinnosti smlouvy o poskytnutí podpory začne poskytovatel poskytovat podporu.
Je doporučená finanční částka, o kterou projekt může žádat?
Ne. Poskytovatel nestanovil minimální ani maximální výši podpory. Požadovaná částka musí plně korespondovat s rozsahem činností v navrženém projektu a představovat pouze způsobilé náklady projektu.
Od jakého data vznikají uznatelné náklady projektu?
Uznatelné náklady projektu vznikají ode dne skutečného zahájení projektových prací. Toto datum je příjemce povinen poskytovateli oznámit. Nejblíže možný termín je 1. listopad 2019.
Dle § 10, bod 1 zákona č. 130/2002 Sb., o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací z veřejných prostředků a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací), ve znění pozdějších předpisů „Nedojde-li v důsledku rozpočtového provizoria podle zvláštního právního předpisu k regulaci čerpání rozpočtu, je povinností poskytovatele začít poskytovat podporu do 60 kalendářních dnů ode dne nabytí účinnosti smlouvy o poskytnutí podpory nebo ode dne vydání rozhodnutí o poskytnutí podpory. Ve stejné lhůtě má příjemce povinnost začít řešit projekt.“
Může si instituce podat více návrhů projektů do jedné veřejné soutěže?
Ano, může. Projekty musí mít odlišná témata.
V případě finančních tabulek, nedílná součást k návrhu projektu, se veškeré údaje vkládají výhradně v celých tisících Kč (nikoliv v celých korunách)?
Ano, údaje do finančních tabulek se vkládají výhradně v celých tisících.
Jak má být návrh projektu rozdělen na etapy?
Návrh projektu by měl být rozdělen na etapy, přičemž etapy se nemusí časově shodovat s kalendářním rokem a po dobu řešení projektu musí být alespoň 2. V prvním a v posledním roce řešení projektu mohou být etapy kratší než 12 měsíců.
Osobní náklady
1) Je možné podat projekt (a řešit jej) s nulovou finanční alokací v osobních nákladech?
2) Je nutné pro čerpání osobních nákladů mít se zaměstnancem/členem řešitelského týmu/řešitelem vyspecifikovanou část úvazku na projekt?
Nulová finanční alokace v osobních nákladech projektu je možná, pokud je pracovník organizace, se kterou má navázaný pracovně-právní vztah, uváděn v jejím řešitelském týmu a pokud organizace takovou formu zapojení do projektu umožní.
V případě čerpání osobních nákladů platí že:
Dokladování způsobilosti (pro případ pozdější kontroly ze strany kontrolních orgánů) se provádí na základě:
a) pracovní smlouvy nebo dohody;
b) mzdové rekapitulace či jiné vhodné formy doložení celkových způsobilých mzdových výdajů zaměstnanců (např. rozpis mzdových výdajů, sjetiny z účetního systému) za sledované období;
c) dokladu o úhradě.
Pro prokázání přímých osobních nákladů platí, že:
Pracovní smlouvy a dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr nebo její přílohy musí obsahovat:
a) identifikaci projektu, do kterého je pracovník zapojen,
b) popis pracovní činnosti (tj. náplň práce) relevantní pro projekt, včetně rozlišení, zda se jedná o hospodářskou nebo nehospodářskou činnost,
c) rozsah činnosti, tzn. úvazek či počet hodin za časovou jednotku (měsíc, rok, apod.)
Skutečně odpracované hodiny vykazuje příjemce prostřednictvím pracovních výkazů. Výkaz práce musí být dokládán u všech pracovníků, pokud není možné jednoznačně vyloučit skutečnost (např. doložením pracovní náplně v pracovní smlouvě), že by daný pracovník mohl v rámci své pracovní náplně vykonávat i hospodářskou činnost/smluvní výzkum/případně jinou činnost mimo projekt.
Pracovní výkazy se připravují v souhrnném přehledu za jednotlivá sledovaná období. Příjemce/další účastník projektu je povinen uschovat pracovní výkazy pro účely kontroly.
Pracovní výkazy jsou vyžadovány jen při výskytu alespoň jedné z následujících okolností:
a) jedná se o pracovníka, který v rámci daného pracovně právního vztahu vykonává činnosti pro projekt i mimo projekt;
b) jedná se o projekt, ve kterém se využívají nepřímé náklady, a u dané pracovní pozice nelze dopředu vyloučit riziko, že by vykonávala i agendu zařazenou do nepřímých nákladů (tzn. je zde riziko dvojího financování).
c) v případě projektů v oblasti VaVaI, kdy je podpora poskytnuta v režimu nezakládajícím veřejnou podporu, má-li pracovník ve své náplni práce umožněn i výkon hospodářské činnosti;
d) jedná se o pracovníka zaměstnaného na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti.
Příjemce je povinen zajistit, aby všechny transakce, zejména příjmy a výdaje související s projektem, byly v rámci účetnictví jasně identifikovatelné. Proto je nezbytné, aby příjemce/další účastník projektu vedl evidenci osobních výdajů způsobem, který mu umožní oddělit výdaje související výlučně s projektem a tyto výdaje zaúčtovat na základě příslušných dokladů. Z předložených dokladů musí vždy jednoznačně vyplynout celková výše způsobilých osobních nákladů s vazbou výhradně na daný projekt.
Kdo je způsobilým uchazečem podle podprogramu INTER-ACTION, pro tuto veřejnou soutěž?
Způsobilým uchazečem je výzkumná organizace, malý nebo střední podnik. Uchazeč, který žádá o podporu příslušnou pro výzkumnou organizaci, neprokazuje nijak splnění jejích definičních znaků poskytovateli v případě, že je uveden v seznamu výzkumných organizací vedeném poskytovatelem. Pokud na tomto seznamu uveden není, prokáže svoji způsobilost čestným prohlášením o způsobilosti k řešení projektu (v dokumentaci k této veřejné soutěži) a zároveň v termínu do ukončení soutěžní lhůty, tj. do 8. 4. 2019 požádá o zápis do seznamu výzkumných organizací vedeném poskytovatelem. Pokud uchazeč nebude veden v seznamu výzkumných organizací k 30. září 2019, nebude se jednat o způsobilého uchazeče pro tuto veřejnou soutěž a jeho žádost bude vyřazena.
Je nutné dokládat kopii dokladů prokazující oprávnění k činnosti podle zvláštních právních předpisů např. zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, při podání návrhu projektu?
V případě, kdy se řešení projektu dotýká např. etických otázek, jako je výzkum na lidských embryonálních kmenových buňkách nebo se provádí výzkum na zvířatech popřípadě se při výzkumu používají kontrolované látky atd., přiloží uchazeč příslušná oprávnění. V oprávněných případech při nedodržení této podmínky může být projekt vyřazen z veřejné soutěže.