Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN) je mezinárodní organizací, jejímž cílem je podpora provozu vedoucí světové laboratoře pro základní fyzikální výzkum elementárních částic a struktury hmoty. Výzkumné centrum bylo založeno pod patronací UNESCO v roce 1954, nachází se na pomezí Švýcarska a Francie.
Česká republika je členským státem CERN od svého vzniku v roce 1993. Československo se stalo členem CERN v roce 1992. V současné době má CERN 21 členských zemí, další státy a mezinárodní organizace s CERN spolupracují jako pozorovatelé či nečlenské země. V CERN pracuje přes 2500 stálých zaměstnanců a 500 dalších stipendistů. Celkem se na výzkumném programu CERN podílí až 10 tis. vědců z 608 výzkumných institucí, z toho přibližně 6 tis. z členských zemí.
V CERN byly uskutečněny zásadní objevy v částicové fyzice: v roce 1973 se jednalo o objev slabých interakcí zprostředkovaných intermediálními bosony Z, v roce 1983 došlo k objevu intermediálních bosonů W a Z (za tento objev získali C. Rubbia a S. Van der Meer Nobelovu cenu), výsledky experimentů na urychlovači LEP, předchůdci LHC, v roce 1989 prokázaly existenci právě tří druhů neutrin, v roce 1995 byly vytvořeny první atomy antivodíku, v roce 1999 bylo objeveno přímé narušení kombinované CP symetrie.
V současnosti je CERN vůdčí světovou laboratoří ve fyzice elementárních částic s největším urychlovačem vstřícných svazků protonů a těžkých iontů, tzv. LHC (Large Hadron Collider). Na obvodu urychlovače LHC jsou vybudovány následující čtyři základní experimenty:
ATLAS (A Toroidal LHC ApparatuS) - multifunkční detektor částic, vznikajících při srážkách protonů a iontů olova v LHC.
CMS (Compact Muon Solenoid), který je na rozdíl od ATLAS založen pouze na jednom cylindrickém elektromagnetu o váze 12 500 tun. Podobně jako ATLAS, CMS se zaměřuje na hledání základních částic hmoty a částic tvořících temnou hmotu.
ALICE (A Large Ion Collider Experiment) je specializovaný detektor srážek těžkých iontů pro odhalení unikátních fyzikálních vlastností interakcí jádro-jádro při vysokých energiích.
LHCb (Large Hadron Collider beauty) je detektor, na kterém se sleduje narušení CP symetrie a zkoumány hadrony obsahující kvark b. Hledá odpověď na otázku, proč se zdá, že vesmír je složen téměř výhradně z hmoty, a nikoli z antihmoty.
Důležitou součástí výzkumu CERN je Worldwide LHC Computing Grid (WLCG), infrastruktura decentralizované výpočetní sítě pro distribuci, ukládání a analyzování více jak 15 PB (tj. 15 milionů GB) dat ročně získaných z LHC. Je založen na mezinárodní spolupráci více jak 140 výpočetních center v 35 zemích světa a slouží více jak 8 000 fyzikům po celém světě.
Rozpočet CERN pro rok 2015 představuje 1 118 mil. Roční příspěvek ČR činí zhruba 11,1 mil. CHF, tj. cca 1% rozpočtu CERN.
Kromě výzkumu v oblasti částicové fyziky nabízí členství ČR v CERN také řadu možností pro studenty.
Dalším přínosem členství je možnost ucházet se o obchodní zakázky, které CERN na soutěžním principu vyhlašuje. CERN realizuje nákup jak high-tech výrobků vyžadujících nové technologické postupy, tak standardních průmyslových výrobků. Zakázky se nejčastěji týkají výrobků a služeb z oblastí:
- pozemních staveb (tunely, budovy, technické instalace)
- elektrotechniky a energetiky
- elektroniky a radiotechniky
- počítačových systémů a komunikace
- přesného i těžkého strojírenství, jeřábů a manipulátorů
- techniky vysokého vakua a nízkých teplot
- supravodivých magnetů
- nukleárních detektorů a krystalů pro detektory
Bližší informace je možné nalézt v brožuře MŠMT z roku 2012:
MSMT_CERN-web.pdf, soubor typu pdf, (5,17 MB)
Další informace o činnosti CERN jsou k dispozici v brožuře „Urychlujeme vědu a inovace“
Accelerating_Science-Czech-1.pdf, soubor typu pdf, (3 MB)
Další informace k možnostem spolupráce s CERN poskytne Výbor pro spolupráci ČR s CERN (poradní orgán MŠMT):
Výbor pro spolupráci ČR s CERN
Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i.
Na Slovance 2
182 21 Praha 8
tel.: +420 266 052 610
fax: +420 286 890 458
e-mail: cern@fzucz
http://www.particle.cz/vyborcern/
příp. Ing. Ondřej Novák z odboru výzkumu a vývoje MŠMT, e-mail: ondrej.novak@msmtcz,
tel. +420 234 811 118.