Stipendijní program J. Williama Fulbrighta
Stipendijní program J. Williama Fulbrighta byl ve Spojených státech amerických založen roku 1946 na základě zákona navrženého arkansaským senátorem J. Williamem Fulbrightem. Od té doby se jej zúčastnilo na 300 000 stipendistů, přičemž ročně je ve 155 zemích světa udělováno přibližně 8 000 stipendií. Ačkoliv Fulbrightův program trvá již od roku 1946 a v tehdejším Československu byla jeho činnost zahájena na konci 70. let, českoslovenští občané se jej mohli plnohodnotně účastnit až od roku 1989. Roku 1991 začala v Československu program administrovat Komise J. Williama Fulbrighta. Po rozdělení Československa k 1. lednu 1993 začaly pracovat samostatné Komise J. Williama Fulbrighta v obou nástupnických státech, přičemž vzhledem k tomu, že platnost původní dohody o ustanovení Komise vypršela roku 2001, byla vypracována nová mezivládní dohoda, která byla podepsána v Praze dne 28. února 2002 a v platnost vstoupila po skončení ratifikačního procesu v obou zemích dne 8. listopadu 2002.
Komise J. Williama Fulbrighta v České republice
Komise J. Williama Fulbrighta je státní příspěvkovou organizací, jejímž zřizovatelem je Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Na financování Komise se spolupodílí vlády České republiky a Spojených států amerických. Zatímco americká strana hradí veškeré osobní náklady na zaměstnance Komise (včetně výdajů na jejich mzdy a ostatní pracovněprávní nároky) a provoz poradenského střediska Komise o studiu ve Spojených státech amerických, česká strana hradí Komisi výdaje za provoz kancelářských prostor. Na financování jednotlivých stipendijních programů se podílejí oba partnerské státy.
Správní rada Komise J. Williama Fulbrighta je desetičlenná s paritním zastoupením obou stran. Českou část Správní rady tvoří 5 členů, včetně 2 zástupců Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. V rámci pětičlenné americké části Správní rady působí 2 zástupci Velvyslanectví Spojených států amerických v České republice. Ministr školství, mládeže a tělovýchovy a velvyslanec Spojených států amerických v České republice jsou čestnými spolupředsedy Správní rady.
Hlavním cílem Komise J. Williama Fulbrighta je podpora vzdělávacích, vědeckých a kulturních výměn mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými. Komise administruje aktivity zahrnující stipendia, granty a další programy pro studium, výuku a výzkum v České republice a Spojených státech amerických. Správa těchto programů zahrnuje přijímání návrhů, organizaci výběrových řízení, zajišťování pobytů českých stipendistů ve Spojených státech amerických a výběr a péči o americké stipendisty pobývající v České republice.
V rámci stipendijních programů Komisí spravovaných vyjíždí každoročně zhruba 50 českých stipendistů do Spojených států amerických a zhruba 40 amerických stipendistů přijíždí do České republiky. Za 20 let existence Komise se do programu zapojilo více než 650 českých stipendistů a téměř 550 stipendistů amerických.
Poradenské centrum Komise J. Williama Fulbrighta, patřící do oficiální informační sítě EducationUSA, poskytuje komplexní informace o možnostech studia a výzkumu ve Spojených státech amerických, včetně informací o testech pro studium (TOEFL, GRE, GMAT, SAT). Za tímto účelem organizuje Komise na českých středních a vysokých školách a v informačních centrech mládeže tematické semináře. Poskytuje přitom rovněž informace americkým zájemcům o studium či výzkum v České republice. Ve spolupráci s Velvyslanectvím Spojených států amerických v Praze poté každoročně pořádá Týden mezinárodního vzdělávání.
Kontakt:
Komise J. Williama Fulbrighta
Karmelitská 378/17, 118 12 Praha 1
Tel.1: +420 222 718 452
Tel.2: +420 222 729 987
Fax: +420 222 729 868
Skype: czechfulbright
ICQ: 458 918 929
E-mail: fulbright@fulbrightcz