Genderová rovnost je průřezovým tématem, které propojuje oblast vzdělávání, školství, vědních politik a politik pro výzkum a vývoj, oblast sportu a neformálního vzdělávání dětí a mládeže a dalších oblastí spadajících do gesce Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy dále jen „MŠMT“). Činnost v dané oblasti rámcuje především Vládní strategie pro rovnost žen a mužů ČR na léta 2014-2020 a každoročně aktualizovaný Akční plán pro rovnost žen a mužů. MŠMT svou vlastní činnost rozvíjejí na základě Plánu podpory žen a mužů MŠMT na léta 2021-2024. Více informací k dané oblasti a činnosti MŠMT naleznete zde.
GENDER A OBLAST VÝZKUMU A VÝVOJE
Záměrem MŠMT, jakožto poskytovatele podpory z veřejných prostředků na projekty výzkumu, vývoje a inovací (dále jen „VaVaI“) je, aby výsledky podpořených projektů měly pozitivní vliv na společnost a kvalitu života každého a každé z nás. Bohužel ne vždy přináší výzkumné aktivity stejný prospěch a dopad na všechny společenské skupiny. To platí také pro muže a ženy.
Začlenění genderového rozměru do VaVaI přispívá k reflexi potřeb, chování a postojů žen a mužů. Ve svém finálním důsledku tak vede k produkci zboží či poskytování služeb, které jsou vhodnější pro potenciální trh a zohledňují potřeby všech skupin koncových uživatelů a uživatelek.
Genderovou dimenzí v obsahu VaVaI se rozumí kombinace poznatků z oblasti vlivu pohlaví (biologické aspekty) a genderu (sociokulturní aspekty) do praxe VaVaI s cílem generovat komplexní a excelentní znalosti či technologie pro lepší život společnosti a všech jejích skupin. Záměrem příručky „Jak zohledňovat genderovou dimenzi v obsahu výzkumu, vývoje a inovací“/„HOW TO TAKE INTO ACCOUNT THE GENDER DIMENSION IN RESEARCH, DEVELOPMENT AND INNOVATION CONTENT“ je nabídnout potenciálním uchazečům a uchazečkám o podporu z veřejných prostředků na VaVaI stručný návod, jak vhodnou formou posoudit a zohlednit genderovou dimenzi v návrhu projektu VaVaI. Materiál je také určen hodnotícím a oponentním orgánům či komisím jako součást podkladových materiálů pro hodnocení návrhů projektů VaVaI.
MŠMT považuje transparentnost a férovost hodnoticího procesu ve výzkumu, vývoji a inovacích za klíčové, a proto by rádo prostřednictvím materiálu „Implicitní zkreslení na základě genderu v procesu hodnocení výzkumu, vývoje a inovací“/„IMPLICIT GENDER BIAS IN THE RESEARCH, DEVELOPMENT AND INNOVATION EVALUATION PROCESS“ stručně seznámilo členy a členky odborných poradních orgánů a hodnoticích komisí s implicitním zkreslením na základě genderu v procesu hodnocení jednotlivců a jejich výsledků VaVaI. Příručka popisuje, jak se dané zkreslení v procesu hodnocení projevuje a jak je možné jeho dopad eliminovat. Cílem příručky je, aby poznatky získané z ilustrativních textů a odkazovaných videí byly aplikovány v procesu hodnocení VaVaI.
MŠMT dlouhodobě v dané oblasti spolupracuje s NKC – gender a věda při Sociologickém ústavu AV ČR, v. v. i., které v rámci implementace projektu sdílených činností CZERA (Prohloubení integrace výzkumného a inovačního ekosystému ČR do Evropského výzkumného prostoru a podpora intenzivní mezinárodní spolupráce výzkumných organizací a podniků ČR ve výzkumu, vývoji a inovacích) nabízí potřebnou expertízu a podporu také výzkumným a vysokoškolským institucím v ČR.
Více informací související s danou problematikou naleznete pod odkazy níže:
NKC - gender a věda (genderaveda.cz)
Jedna velikost nestačí | NKC - gender a věda (genderaveda.cz)
Gender v obsahu výzkumu a inovací - Technologická agentura ČR (tacr.cz)