Základní informace
Evropská jižní observatoř (ESO, European Southern Observatory) je mezinárodní výzkumná organizace založená v roce 1952, sídlící v Garchingu u Mnichova. Česká republika je členem od roku 2007. ESO provozuje nejvýkonnější a technicky nejpokročilejší astronomickou výzkumnou infrastrukturu na světě. V současné době sdružuje 16 států (Belgie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Nizozemí, Německo, Portugalsko, Rakousko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Velká Británie, Polsko a Irsko). Program ESO spočívá v konstrukci a provozu velkých astronomických teleskopů a přístrojů k astronomickému a astrofyzikálnímu výzkumu.
Organizace si klade následující cíle: velké astronomické projekty, nové přístroje, špičková věda, nové technologie, evropská spolupráce a šíření nových vědeckých poznatků nejen k vědecké komunitě, ale i vůči široké veřejnosti. V současnosti ESO provozuje tři observatoře v poušti Atacama na severu Chile, kde jsou nejvhodnější klimatické podmínky pro astronomická pozorování na Zemi. Konkrétně se jedná o observatoř La Silla (kde se nachází mj. i český projekt PLATOSpec), observatoř Paranal (teleskop VLT) a náhorní plošinu Chajnantor v nadmořské výšce 5000 m (radioteleskopická soustava ALMA, na níž ESO spolupracuje s dalšími partnery z USA, Kanady, Japonska a dalších zemí). V současnosti ESO rovněž buduje největší teleskop na světě ELT, který by měl být dokončen v roce 2029.
Členský příspěvek, který Česká republika každoročně do organizace odvádí, představuje cca 1,3 % rozpočtu organizace. V současnosti se podíl českých vědců na těchto kapacitách se pohybuje okolo 2,5 %. Astronomický ústav AV ČR (Observatoř v Ondřejově) se v roce 2014 stal regionálním centrem (ARC), které propojuje astronomy ze střední a východní Evropy s projektem radioteleskopické soustavy ALMA v Chile.
Účast na veřejných zakázkách ESO
Dalším přínosem členství je usnadnění možnosti ucházet se o obchodní zakázky, které ESO na soutěžním principu vyhlašuje. V souvislosti s projektem ELT, ale i s jinou provozní činností ESO, budou výhledově soutěženy zakázky zejména v těchto odvětvích:
- Optomechanika /Optomechanics (mirror cells),
- Optika /Optics (mirror design and manufacturing),
- Senzory / Sensors for wave front sensing,
- IT služby /IT services (hardware and software),
- Přesné obrábění / High precision machining,
- Strojírenské služby /Engineering services,
- Sodíkové lasery / Sodium lasers,
- Strojní kompletování laserových teleskopů / Mechanical assemblies for laser telescopes,
- Softwarové inženýrství systémů, přístrojů, správa dat, uchovávání dat / Software engineering for systems, instruments, data management, data storage.
Další informace a dotazy
Bližší informace o organizaci lze nalézt na www.eso.org (dostupné ve všech jazycích členů ESO), českým informační zdrojem je facebookový profil Česko v ESO.
Informace o volných místech a stážích v ESO lze nalézt na adrese: https://recruitment.eso.org/
Informace o veřejných soutěžích o zakázky ESO jsou veřejně přístupné na adrese https://www.eso.org/public/industry/cp.html. ESO oslovuje případné
zájemce také přímo, pokud o nich má základní údaje ve své databázi. Případné dotazy k problematice zakázek lze
zasílat Ing. Jiřímu Janošecovi, který v rámci Technologického centra Praha působí jako tzv. industry liaison
officer pro vztahy s ESO, e-mail: janosec@tccz. Dotazy k zakázkám
lze adresovat také přímo do ústředí ESO paní Evelině Dietmann, e-mail: evelina.dietmann@eso
org.
Informace o možnostech vědeckého využívání infrastruktur ESO (pozorovací čas) může podat dr. Soňa Ehlerová
z Astronomického ústavu AV ČR, e-mail: sona.ehlerova@asucas
cz.
Ostatní dotazy týkající se české účasti v ESO může zodpovědět zástupce České republiky v Radě ESO
JUDr. Jan Buriánek, e-mail: jan.burianek@msmtcz