Činnost VKIFD se zaměřuje do tří hlavních oblastí - aeronautiky vzdušného a vesmírného prostoru, životního prostředí a aplikované dynamiky kapalin a turbostrojů a pohonů. Výzkum je věnován především tematice dynamiky tekutin a zahrnuje experimentální, počítačovou a teoretickou rovinu. Mezi v současnosti nejvýznamnější oblasti, jejichž výzkumu je v rámci VKIFD věnován prostor, patří výzkum aerotermálního chování v motorech a turbínách, aerotermodynamiky, pevných pohonů, aeroakustiky pro pozemní a vzdušnou dopravu či multifázového proudění. Tomu odpovídá vybavení moderní experimentální technikou pro základní i aplikovaný výzkum v celém spektru mechaniky tekutin – ve VKIFD se například nachází padesát různých aerodynamických tunelů a dalších specializovaných testovacích zařízení. Z tohoto důvodu lze VKIFD zařadit mezi jedno ze špičkových výzkumných pracovišť, které mimo jiné úzce spolupracuje s Evropskou vesmírnou agenturou (European Space Agency, ESA).
VKIFD v současné době nabízí tyto programy:
Přednáškové cykly (tzv. lecture series): Výukový program přednášek (každá většinou pětidenní) na vybraná témata z oblasti dynamiky tekutin. Kromě přednášek lze navštívit během roku také řadu odborných workshopů a seminářů.
Krátký školící program: Program krátkodobých pobytů (3 – 6 měsíců) určený pro studenty univerzit a vysokých škol, který má za cíl seznámit účastníky s praxí moderního výzkumu dynamiky tekutin, a zejména umožnit jim provést experimentální část diplomové práce na zařízeních VKIFD. Přihlásit se je možné kdykoliv.
Research master (tzv. master-after-master): Roční specializační program přednášek a zejména laboratorního výzkumu určený absolventům magisterských studijních programů (Mgr., Ing.) zaměřených na dynamiku tekutin. Přihlásit se je možné před zahájením akademického roku, při přihlášce do 1. 4. je větší šance na získání stipendia.
Doktorský program: Víceletý program základního výzkumu v oblasti dynamiky tekutin vedoucí k získání titulu Ph.D. (ve spolupráci s belgickými univerzitami či domácí univerzitou studenta), často v návaznosti na absolvování programu Research master. Přihlásit se je možné před zahájením akademického roku, při přihlášce do 1. 4. je větší šance na získání stipendia.
Pokročilý program aplikovaného výzkumu: Nabízí možnost další participace na špičkovém aplikovaném výzkumu dynamiky tekutin pro absolventy programu Research master.
Vzhledem k návaznosti VKIFD na NATO jsou výše uvedené možnosti určeny převážně pro studenty a pracovníky s českým občanstvím, kteří jednak mohou studovat zdarma (lecture series se slevou) a mají též možnost získat stipendium. Studenti s jinou státní příslušností by měli pečlivě sledovat podmínky jednotlivých programů.
Podrobnější informace o jednotlivých programech a VKIFD lze nalézt na následující stránce:
Případné další informace vám poskytne RNDr. Marek Vyšinka, Ph.D. z odboru výzkumu a vývoje MŠMT, e-mail:
marek.vysinka@msmtcz, tel. +420 234 812 136.