Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy informuje o vyhlášení 7. společné výzvy v rámci Evropské zájmové skupiny pro spolupráci s Japonskem na téma „ICT for Resilient, Safe and Secure Society“ na základě „Memoranda o spolupráci při plánování a provádění společných výzev – EIG CONCERT Japan, které bylo ze strany MŠMT podepsáno dne 13. července 2017. Cílem Memoranda je posílení spolupráce mezi evropskými zeměmi a Japonskem ve vědeckotechnickém a inovačním výzkumu, řešení aktuálních společenských výzev a potřeb a podpora mezinárodní mnohostranné spolupráce ve výzkumu prostřednictvím plánování, vyhlašování a provádění společných výzev.
7. společná výzva v roce 2020 vychází z celosvětové potřeby prozkoumat nové, inovativní a vylepšené způsoby v oblasti informačních a komunikačních technologií při řešení různých rizik a hrozeb, které existují na křižovatce kyberprostoru a fyzického prostoru, aby přispěly k cíli budování bezpečné společnosti odolné vůči rizikům a hrozbám.
7. společná výzvy byla vyhlášena 18. května 2020 na webových stránkách http://concert-japan.eu/spip.php?article79 s uzávěrkou 17. července 2020 a s vyhlášením výsledků v prosinci 2020. Výběr společných projektů bude realizován při zasedání zástupců zemí, které se zúčastnily výzvy (FOF - Funding Organization Forum), jemuž budou předloženy závěry ze zasedání Vědeckého výboru, který projekty ohodnotil z odborného hlediska na základě výsledků hodnocení nezávislých expertů. Výsledkem zasedání bude protokol, jehož součástí bude seznam projektů doporučených k podpoře na léta 2021-2024. V rámci této výzvy bude podpořeno maximálně 6 projektů.
Návrhy projektů budou předkládány v aplikaci on-line na sekretariát Evropské zájmové skupiny pro spolupráci s Japonskem (EIG CONCERT Japan). Čeští žadatelé zároveň předkládají návrh projektu na MŠMT podle pokynů uvedených v textu výzvy.
Finanční podpora z MŠMT otevírá možnosti financování vědeckých pracovníků z univerzitních pracovišť, výzkumných organizací, a malých a středních podniků z oblasti základního i průmyslového výzkumu. Finanční podpora je určena na realizaci společných projektů v podobě pořízení drobného majetku, materiálu pro provádění výzkumu, osobních nákladů, nákladů na mobilitu (pobytové a cestovní náklady), a bude poskytována podle zákona č 130/2002 Sb., o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací z veřejných prostředků a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací), ve znění pozdějších předpisů, zákona 218/2000 Sb. o rozpočtových pravidlech a Nařízení EU 651/2014.
Případné financování proběhne z kapitoly 333 Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, financování projektů dle § 7, odst. 8 písm. b) zákona č. 130/2002 Sb., o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací z veřejných prostředků a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací), ve znění pozdějších předpisů, institucionální podpora na mezinárodní spolupráci ČR ve výzkumu a vývoji.