Smyslem poskytování institucionální podpory (tzv. dofinancování) je přispívat určitým finančním podílem z prostředků České republiky českým výzkumným subjektům, které uspěly v mezinárodní konkurenci a zapojily se do projektů některých programů mezinárodní spolupráce ve výzkumu a vývoji Evropského společenství (dále jen „ES“), tzn. dofinancovat určitý procentuální podíl způsobilých nákladů na daný výzkumný projekt až do 100% způsobilých nákladů projektu, pokud je tento podíl možno hradit z veřejných prostředků a pokud je daný projekt podporován z rozpočtu Evropské unie nebo z prostředků mezinárodních organizací. Evropská komise (dále jen „EK“) poskytuje podporu v projektech obvykle od 50 % do 100% způsobilých nákladů projektu. Projekty, které mají podporu od EK ve výši 100 %, nejsou tímto mechanismem podporovány.
Záměrem aktivity dofinancování tedy je motivovat a stimulovat v souladu s programovým prohlášením vlády české výzkumné týmy k vyšší účasti v komunitárních programech a k zapojení se do mezinárodních výzkumných projektů, a prostřednictvím české účasti tak přispět k získání maximální výše prostředků na výzkum a vývoj zpět do České republiky. Je to aktivita, ve které se na financování projektů mezinárodní spolupráce ve výzkumu a vývoji podílejí společně EK a Česká republika, případně určitou částí i uchazeč žádající o institucionální podporu (v případě kladně vyřízené žádosti o institucionální podporu se uchazeč o institucionální podporu „mění“ v příjemce institucionální podpory).
Národní procedura vychází ze současné platné české legislativy určené pro výzkum, experimentální vývoj a inovace. Právní rámec je tedy tvořen zejména zákonem č. 130/2002 Sb. o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací z veřejných prostředků a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací), ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon č. 130/2002 Sb.“) a Rámcem Společenství pro státní podporu výzkumu, vývoje a inovací č. 2006/C 323/01 (dále jen „Rámec“).
Institucionální podpora (dále jen „podpora“) je poskytována v souladu s ustanovením § 3 odst. 3 písm. b) bod 3, § 4 odst. 2 písm. b) a § 9 odst. 6 písm. c) zákona č. 130/2002 Sb. a podle Rámce. Podpora se poskytuje na základě vydaného Rozhodnutí o poskytnutí institucionální podpory z výdajů státního rozpočtu na výzkum a vývoj na podporu projektu mezinárodní spolupráce ve výzkumu a vývoji právnickým nebo fyzickým osobám nebo organizačním složkám České republiky a v souladu s podmínkami Rámce.
Udělování podpory v aktivitě dofinancování se řídí každoročně aktualizovanými „Pravidly pro poskytování institucionální podpory na podporu účasti v projektech mezinárodní spolupráce ve výzkumu a vývoji …“ (v závislosti na druhu programu, ve kterém je projekt řešen) obvykle schvalovanými poradou vedení Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (dále jen „poskytovatel“).
Oprávnění žadatelé:
Výzkumné organizace splňující podmínky stanovené Rámcem a schválené Radou pro výzkum, vývoj a inovace.
Viz http://www.vyzkum.cz (Legislativa VaVaI/Institucionalní podpora VO/Výsledek Fáze 1)
Oprávněné projekty:
Jedná se o projekty evropských komunitárních programů výzkumu a vývoje zadávaných direktoráty EK, jichž se účastní české řešitelské týmy. Účast v projektech je podmíněna veřejnou soutěží, v níž byl uchazeč vybrán mezinárodním poskytovatelem v souladu s pravidly příslušného evropského programu, a z těchto důvodů český poskytovatel již odborné hodnocení žádosti o podporu neprovádí.
Jednou z podstatných podmínek přijetí projektů k dofinancování je, aby řešený projekt byl v době podání žádosti ještě řešen, a aby byl příslušný program, v jehož rámci je projekt řešen, programem výzkumu a vývoje1.
Způsobilé k dofinancování jsou jen ty projekty, kde je prokazatelně doložena účast českého výzkumného subjektu ve výzkumných aktivitách RTD, tj. v Research and Technological Development.
Kódy programů dofinancovaných v roce 2013 :
7Ax – Evropský metrologický výzkumný program (EMRP)
7B – Program Společenství pro zachování, popis, sběr a využití genetických zdrojů v zemědělství (AGRI GEN RES)
7C – Výzkumný program Výzkumného fondu pro uhlí a ocel (RFCS)
7E – Sedmý rámcový program Evropského společenství pro výzkum, technologický rozvoj a demonstrace (7.RP)
7F – Finanční mechanismy EHP/Norsko (probíhá příprava 2. programovacího období, pravděpodobné financování od konce roku 2013)
7G – Sedmý rámcový program Evropského společenství pro atomovou energii v oblasti jaderného výzkumu a vzdělávání (EURATOM)
7H – Společné technologické iniciativy (JTI) včetně ARTEMIS/ENIAC
Kontaktní osoby k 31. 7. 2013:
Kód 7Ax
Mgr. Pavlína Janová, pavlina.janova@msmtcz, + 420 234 811 788
Odbor výzkumu a vývoje (oddělení politiky výzkumu a vývoje)
Kódy 7B, 7C, 7E, 7G, 7H (mimo ARTEMIS / ENIAC)
Ing. Jitka Sigmundová, jitka.sigmundova@msmtcz, tel.: +420 234 811 739
Odbor výzkumu a vývoje (oddělení politiky výzkumu a vývoje)
Kód 7F
RNDr. Jana Bystřická, jana.bystricka@msmtcz, tel.: + 420 234 811 242
Odbor výzkumu a vývoje (oddělení mezinárodní spolupráce)
Kód 7H (ARTEMIS / ENIAC)
PhDr. Lukáš Levák, lukas.levak@msmtcz, tel.: + 420 234 811 154
Odbor výzkumu a vývoje (oddělení politiky výzkumu a vývoje)
[1] Hraniční programy eContentplus, eParticipation, Intelligent Energy Europe - The Competitiveness and Innovation Framework Programme (CIP), projekty typu CSA (Koordinanční a podpůrné akce), Specifické programy 7. RP „Myšlenky (Ideas)“ a „Lidé (People) – akce Marie Curie“, dále projekty řešené v rámci vzdělávacích programů Leonardo, Erasmus apod., nebyly uznány za způsobilé k dofinancování.