Cílem workshopu bylo umožnit komukoliv angažovanému z výzkumné komunity a z podnikatelské sféry ČR zapojit se aktivně do debat na téma způsobu implementace iniciativy EuroHPC. Aktuální směřování iniciativy EuroHPC představil zástupce Evropské komise (DG CONNECT) Leonardo Flores z ředitelství pro oblast digitální excelence a výzkumné infrastruktury. V následujících příspěvcích byla prezentována infrastruktura HPC (High Performance Computing), jíž disponují české výzkumné organizace a podniky, jakož i potenciál ČR přispět k naplňování cílů iniciativy EuroHPC. K dané problematice zazněly příspěvky zástupců veřejného i soukromého sektoru, a to jak z perspektivy potenciálu zapojit se do vývoje pre-exascale a exascale HPC technologií na panevropské úrovni, tak i z perspektivy potenciálních uživatelů těchto výpočetních kapacit. Prezentace všech vystupujících na workshopu jsou k dispozici ke stažení pod níže uvedenými odkazy.
Flores_EuroHPC Prague Workshop.pdf, soubor typu pdf, (1,68 MB)
Riha_ESPRESO_HPC_Pipelines.pdf, soubor typu pdf, (12,26 MB)
Svatos_EuroHPC.pdf, soubor typu pdf, (1,65 MB)
Vondrak_EuroHPC_Prague_2018.pdf, soubor typu pdf, (110,06 MB)
Cervinka_EuroHPC Workshop.pdf, soubor typu pdf, (1,12 MB)
Rulisek_HPC_meeting.pdf, soubor typu pdf, (614,83 kB)
Iniciativa EuroHPC vychází z Deklarace o spolupráci na HPC, která byla podepsána dne 23. března 2017 v Římě. Stěžejním cílem iniciativy je vyvinout v Evropě 2 pre-exascale a dále 2 exascale superpočítačové systémy tak, aby se Evropa stala výrazně konkurenceschopnější na poli HPC technologií v celosvětovém měřítku. Implementačním nástrojem iniciativy EuroHPC se stane společný podnik (Joint Undertaking) ustavený podle čl. 187 Smlouvy o fungování EU. Jeho stanovy jsou aktuálně projednávány na platformě přípravných orgánů Rady pro konkurenceschopnost EU zasedající ve formátu ministrů odpovědných za agendu výzkumu. Společný podnik pro EuroHPC by měl koncentrovat podporu z veřejných prostředků směřovanou do vývoje HPC technologií v Evropě, jež je nyní značně fragmentovaná napříč jednotlivými implementačními schématy rámcového programu Horizontu 2020. Cílem iniciativy je tak mj. posunout Evropu v nadcházející dekádě mezi 3 vůbec nejvýznamnější leadery ve vývoji HPC technologií na světě. Strategickým účelem iniciativy je poté i posílit schopnosti evropských podniků vyvíjet superpočítačové kapacity světové úrovně tak, aby evropská infrastruktura HPC nebyla již závislá na mimoevropských dodavatelích komponent.
HPC je velmi dynamicky se rozvíjející oblastí výzkumu, vývoje a inovací. Počítačové simulace umožňují výzkumným pracovníkům a inovátorům provádět experimenty v prostředí virtuální reality levnějším, rychlejším, bezpečnějším a environmentálně šetrným způsobem, a to bez nutnosti experiment reálně uskutečnit. Tím dochází k podstatnému snížení nákladů při vývoji nových technologií, jakož i umožnění provádět experimenty, jež by byly jinak pouze velmi stěží proveditelné. Technologie HPC se tak stávají klíčové pro rozvoj množství vědeckých a ekonomických odvětví, jakož i pilířem digitální ekonomiky EU.