Podunajská strategie patří mezi nejmladší makro - strategie v Evropě. Vznikla v regionech, které jsou historicky a politicky nejrůznorodější, navíc v období přetrvávající ekonomické a politické krize. Makro-regionální strategie napomáhá k intenzivní spolupráci zejména v oblasti vzdělávání, výzkumu a inovací.
Podunajská strategie představuje strategii Evropské unie, která zahrnuje i nečlenské státy nacházející se na území povodí řeky Dunaj. Jedná se o území s více než 100 miliony obyvatel a s rozlohou větší než 800 000 kilometrů čtverečních, proto v posledním období strategie získává stále větší podporu.
Podunajská strategie, jako i její Akční plán dokumenty pokrývající svým obsahem a rozsahem všechny nejdůležitější oblasti přírodních a společenský věd. Koordinovaný přístup ke společným problémům v Podunajském regionu a přilehlém území založený na transparentnosti a vzájemné komunikaci všech zainteresovaných aktérů přináší efektivním řešením k plnému využití nebývalého potenciálu Podunajského regionu.
V uplynulých měsících se MŠMT v rámci projektu spadajícího do prioritní oblasti 7 zapojilo do koordinační sítě DANUBE-INCO.NET. Prioritní oblast 7 se zaměřuje na rozvoj znalostní společnosti prostřednictvím výzkumné činnosti, vzdělávání a používání informační technologie. Ambicí této oblasti je naplnění priorit Podunajské strategie.
Mezi aktivity koordinátorů patří mimo jiné iniciovat spolupráci při přípravě mezinárodních projektů, které by měly přispět k zlepšení kvality života v regionu. Řídící výbor posuzuje návrhy projektů podporující rozvoj vědomostní společnosti v Podunajském regionu. Tyto tzv. vlajkové projekty a pilotní projekty navazují na témata rámcového programu pro výzkum a inovace H2020. Strategie EU pro Podunají se může stát rozsáhlým evropským projektem.
Více informací včetně zmíněných dokumentů k Podunajské strategii naleznete na internetové stránce MŠMT.