Setkání náměstka ministryně školství, mládeže a tělovýchovy prof. Ing. Vlastimila Růžičky, CSc., náměstka ministra průmyslu a obchodu Ing. Erika Geusse, představitelů české části CZECH/ESA Task Force a jejího sekretáře pana Pedra Baptisty s navrhovateli vysoce hodnocených projektových záměrů první výzvy CZECH /ESA Task Force
CZECH/ESA Task Force je účelová skupina zřízená pro období prvních 6 let po vstupu ČR do Evropské kosmické agentury (ESA), která hospodaří s 45% členského poplatku ČR do ESA (což představuje ročně asi 2,5 mil €). Tato suma je určena pro soutěž projektů řešitelů výhradně z České republiky označované jako Pobídkové schéma ČR.
Task Force je paritně složena z představitelů ESA a zástupců České republiky.
Předmětem první výzvy s názvem AO6052 vyhlášené na jaře 2009 byly:
a) aktivity vedoucí k vytvoření leteckého hardware, upřednostňovány byly ty, týkající se technologií používaných v ESA pro vývoj družic a raket, senzorů nebo generických technologií s možností dalších využití;
b) výzkumné a vývojové aktivity (včetně realizačních studií), jejichž výsledkem jsou produkty (hardware nebo software), služby, realizovatelné technologie nebo generické technologie s možností dalších využití;
c) přípravné aktivity (tj. studie, průzkumy trhu či požadavků zákazníků) s cílem pozdvihnout konkurenceschopnost České republiky v povinných i volitelných programech Evropské kosmické agentury, do kterých se Česká republika přihlásila.
Do první výzvy Task Force s označením AO 6052 se přihlásilo 54 českých projektů s celkovým požadavky na více než 10 mil €.
Projekty byly hodnoceny nejdříve Technickou evaluační radou (TEB), která byla složena výhradně z odborníků z ESA. Rada hodnotila technickou kvalitu projektu, možnosti využití výsledků projektu v programech ESA, kterých je ČR členem, finanční a časovou hodnověrnost, shodu s administrativními požadavky soutěže.
Z celkových 54 projektů doporučila TEB 11 projektů k financování beze změn, 3 k financování po provedení požadovaných změn, 1 po splnění specifické podmínky a 1 k financování v rámci programu PRODEX.
Výsledky hodnocení TEB byly prezentovány na jednání CZECH/ESA Task Force, jejímž úkolem bylo vybrat konečný seznam projektů k financování v rámci Pobídkového schématu ESA.
Task Force při výběru brala do úvahy zejména tyto aspekty:
1/ hodnocení TEB
2/ splnění pravidla návratnosti vložených prostředků během fungování Pobídkového schématu (do roku 2014),
3/ obsahovou shodu návrhu projektového záměru s programy ESA s českou účastí nebo společnými programy ESA-EU,
4/ finanční možnosti Pobídkového schématu.
Již bylo uzavřeno celkem 12 kontraktů z celkem 16 očekávaných. Na uzavření zbývajících kontraktů intenzivně pracují obě strany.
Z celkem 16 projektů spadá do kategorie letecký hardware 1 projekt, do kategorie výzkum a vývoj 9 projektů a zbytek tedy 6 projektů do kategorie přípravné aktivity.
Vzhledem k tomu, že v rámci programu PECS, který sloužil jako příprava ČR na členství ČR v ESA, se uplatňovaly zejména projekty akademického charakteru, je potěšující, že 78% projektů doporučených pro financování bylo navrženo průmyslem. Obvyklý podíl průmyslu na projektech ESA je ve starých členských zemích ESA asi 85%.
Projekty následujících institucí (v abecedním pořádku) byly vysoce hodnoceny v rámci první výzvy Task Force :
ANF Data spol.s.r.o.,
Astronomický ústav AVČR,
AVX Czech Republic s.r.o.,
BBT- Materials Processing,
CSRC, spol s.r.o.,
Evolving systems Consulting s.r.o.,
Frencken Brno s.r.o.,
Gisat,
Iguassu Software Systems,
L.K. Engineering s.r.o,
ProjectSoft HK,
Ústav fyziky atmosféry AV ČR,
Ústav technické a experimentální fyziky ČVUT.
Další fotografie ze setkání: P1050018.JPG (827,68 KB), P1050020.JPG (549,51 KB), P1050023.JPG (822,80 KB), P1050026.JPG (823,03 KB), P1050029.JPG (741,46 KB), P1050031.JPG (847,35 KB), P1050033.JPG (841,52 KB)